Univerzální vosky ještě nevymřely

Univerzální vosky ještě nevymřely

Zdroj: APT Dolomiti di Brenta - Altopiano della Paganella

Mazání lyží dnes rozhodně není levná záležitost. Při návštěvě sportovní prodejny vám z nabídky nejrůznějších parafínů a klistrů až přechází zrak. Ceny podobných vosků se přitom liší i o několik řádů. Jak vybrat ten správný?

Lyžařský servis, tak jako mnoho dalších činností, se za posledních řekněme dvacet let proměnil k nepoznání. Dopředu poskočil jak vývoj samotných bežek, tak vosků i komunikačních technologií. Dnes tedy můžete (s tabletem v ruce) strávit u kopyta desítky hodin a připravit si lyže, které vám bude závidět i Petter Northug.

Jenže ruku na srdce, kolik z nás se na běžkách pravidelně zúčastňuje závodů? Jak velkou roli právě pro vás hrají centimetry a metry, o které budete v hospodě dřív? Není důležitější namazat tak, aby vosk fungoval současně v údolí při nástupu i nahoře na hřebenech?

Zdroj: www.skivo.cz

Pamětníci si jistě vzpomenou, že dříve byly běžné takzvané širokospektré vosky. Stoupací špalky, klistry i parafíny, které dokázaly pokrýt velký teplotní rozsah a výrazně tak zjednodušovaly rozhodování, co namazat. Mezi hobíky byly tyhle univerzály velmi oblíbené, neboť jen málo z nás se na lyžích pohybuje po závodních okruzích v plus mínus stejné nadmořské výšce. Běžně na lyže chodíme na celý den, od auta na vrchol a zpět. Díky tomu potřebujeme jinou mázu na ráno, odpoledne i večer. Vosk, který si poradil se všemi podmínkami, byl pro takové případy jasnou volbou.

Z mnoha důvodů (popravdě zejména ekonomických) začaly postupem let kolekce firem houstnout. Pro výrobce je samozřejmě mnohem zajímavější prodat speciální tubu pro každý teplotní stupeň, než jeden vosk pokrývající vícero podmínek. V praxi tak dnes musíte nakoupit vosk pro každé počasí a nakonec skončíte s plným kufrem krabiček, z nichž většinu použijete maximálně jedenkrát do roka.

Jeden vosk do mnoha podmínek

Zdroj: www.skivo.cz

Jednou z mála značek, v jejíž kolekci můžete širokoteplotní univerzální vosky stále objevit, je tuzemské Skivo. Tradiční český výrobce nejen že zachovává univerzalitu, na kterou jsme my lyžaři po padesát let zvyklí, ale na širokém rozsahu svých produktů si speciálně zakládá.

„Když jsme dokončovali testování zcela nových LF parafínů F40, byl jejich velký teplotní rozptyl jedním ze základních kritérií, na které jsme se soustředili,“ říká marketing manažer Druchemy Daniel Hartl.

Nové vosky proto zachovaly členění základní řady Skivo Parafín, přidáním fluoru se jen výrazně zlepšily jejich skluzné vlastnosti. Dostupné jsou ve třech variantách: červené pro teploty +1 a vyšší, fialové určené do podmínek okolo nuly a stříbrné univerzální. V některých podmínkách přitom Skivo F40 podává výrazně lepší výsledky než konkurence, jejíž teplotní rozsah je většinou daleko užší.

Parafíny F40, stejně jako další produkty z kolekce Skiva, seženete u všech dobrých lyžařských prodejců.

Text: Jan Klouček

(Visited 15 times, 1 visits today)