V Česku se začalo lyžovat: Report z Klínovce

Začátek prosince, sobota dopoledne: V Loučné pod Klínovcem to vypadá jako uprostřed února. Že zbývají ještě dva týdny do začátku kalendářní zimy, to rozhodně patrné není. Janso, mráz zhruba deset stupňů pod nulou. Prakticky všechna parkoviště jsou obsazena, po cestě do střediska jsme minuli snad stovku běžců na lyžích. V provozu je loňská novinka – sedačka CineStar Express a starší trojsedačka nad Dámskou. Skipasy jsou o třetinu levnější, jistě i to pomáhá zvýšenému zájmu lyžařů. 
Ze sjezdovek je v provozu Pařezovka a Dámská, na obou leží dostatek technického sněhu. O lyže to rozhodně není, na kámen nebo hlínu jsme nenarazili, mnoho lyžařů si dokonce troufalo i do zakázaných míst mimo sjezdovky, například pod sloupy CineStar Expressu. Podklad je tvrdý, rychlý, majitelé se samozřejmě snaží vytvořit si tvrdou podkladovou vrstvu a podle toho se zasněžuje i upravuje. Kdo má tyto podmínky rád, jistě si přijde na své. Dvojice sjezdovek překvapivě dobře zvládla i opravdu velký zájem lyžařů. U lanovek se sice fronty tvořily, ovšem nic nesnesitelného. Nejdéle se čekalo cca deset minut, většinou se dalo vejít do pěti. Drobné problémy měli na Klínovci s až nečekaným zájmem lyžařů restaurace a apres ski stany. Ne všechny ještě byly v provozu a ani nabídka evidentně nebyla úplně kompletní. 

Neděle již byla z hlediska počasí horší. Vítr, mraky i mlha. Zájem lyžařů ale nepolevil, opticky sjezdovky vypadaly ještě plnější než v sobotu. Co se předpovědi na další dny týká, zdá se, že stávající mrazivé dny budou pokračovat, což znamená, že každým dnem se na Klínovci rozjede i zbytek lanovek a vleků. "Pokud vše půjde dobře, plánujeme otevřít celé středisko v průběhu druhého prosincového týdne," upřesňuje Adam Svačina ze skiareálu Klínovec. 

O Klínovci jsme psali také zde:

(Visited 5 times, 1 visits today)