Val di Fiemme, kolébka běžeckého lyžování

Nyní se "severské" údolí Trentina chystá hostit v roce 2013 další vydání Mistrovství světa, již třetí a potvrzuje tak "modelovou" organizaci a především prostředí "zaslíbené" tomuto sportu s velmi moderními sportovními zařízeními a závodními tratěmi. Val di Fiemme, země šampiónů, bude již popáté dějištěm další velké zimní události – 8. a 9. ledna 2011 bude místem konání dvou etap finále Tour de Ski, okruhu, který předkládá osm dní běžeckých závodů v Německu a Itálii v prvních deseti dnech nadcházejícího roku. I tentokrát bude tvořit sjezdovka Olimpia III na Cermisu jedinečnou kulisu protagonistům Světového poháru, kteří ji poběží… do kopce. Závod začínající na stadionu v Lago di Tesero opět upoutá pozornost celého světa, jak u diváků podél tratě, tak u televizních přijímačů. Úspěch a popularitu dvou trentinských dnů Tour de Ski potvrzuje přibližně 20 000 fanoušků, kteří se každý rok do Val di Fiemme dostaví a desítky milionů diváků, kteří závody sledují v televizi.

Druhý lednový víkend ve Val di Fiemme slibuje přitažlivý a obsahově velkolepý program, v němž dostane hodně prostoru také zábava s doprovodnými aktivitami pro velké i malé, živou hudbou a novinkou roku 2011 "Rampa con i Campioni", otevřeným závodem pro všechny, v němž si každý milovník běžek bude moci vyzkoušet své síly na místě, kde později budou bojovat o vítězství běžkaři světové extratřídy. Každý si v programu bude moci najít to svoje, počínaje koncertem "Fiemme Folk" v pátek večer v Lago di Tesero, jehož ozvěnou bude "Fiemme Rock", na kterém v v sobotu vystoupí místní skupiny s plným nasazením. Ti mladší se zabaví veselými aktivitami po celou sobotu v rámci "Fiemme Arena", zatímco v neděli bude na úpatí Cermis opět probíhat "Tour del Gusto", enogastronomická událost, která umožní návštěvníkům poznat typické produkty z údolí Fiemme a Trentina a zároveň si vychutnat podívanou na Final Climb. Početná místa podél trati budou vybavená velkoplošnou obrazovkou se živým přenosem závodu, maxiobrazovka bude na stanovišti v polovině trati. Ti nejmenší by si neměli nechat ujít Nutella Party.

Centrum Cavalese bude pořádat slavnost "South Nordic Festival", "horkou" outdoorovou zábavu, která od 17 hodin oživí pozdní sobotní odpoledne. Kromě pátého ročníku Tour de Ski se Val di Fiemme a jeho organizační výbor Nordic Ski Fiemme horečně připravují na Mistrovství světa v klasickém lyžování, které bude v Trentinu v únoru 2013. Do třetice všeho dobrého bude událost ve Val di Fiemme 2013 určitě nezapomenutelná. Nosným sloupem celé akce je určitě švadrona "Yellow Jackets", nebo-li 1500 dobrovolníků rozmístěných na nejrůznějších postech, kteří již v minulosti prokázali velkou profesionalitu a neuvěřitelné nadšení pro sport svého údolí.

Do Itálie běžky patří

Není pochyb, že Val di Fiemme je opravdovou kolébkou italského klasického lyžování. Tradice a vlohy pro zimní sporty a obzvláště pro nordické disciplíny v tomto trentinském údolí jsou staré již nejméně 50 let a během let se jejich popularita v této oblasti Trentina ještě výrazně zvýšila, až se z nich staly jedna z nejušlechtilejších sportovních odvětví světa. Fiemmská VIP jména psaly nezapomenutelnou historii tohoto sportu, počínaje olympijským vítězem Franco Nonesem, který v roce 1968 v Grenoblu překvapil celý svět, dále jsou tu Giulio a Federico Deflorian, Giorgio a Bice Vanzetta, Cristian Zorzi, Antonella Confortola nebo mladá vycházející hvezda "azzurra" Gaia Vuerich, abychom se zmínili pouze o takzvaném vrcholku ledovce, atletech, kteří se dokázali prosadit v mezinárodním měřítku. Ve Val di Fiemme není doma jenom Tour de Ski a Mistrovství světa. Na tuto oblast jsou odjakživa vázány akce jako je mýtická Marcialonga v údolích Fiemme a Fassa, běžecký závod na 70 km napříč dvěmi údolími, Trofeo Topolino pro slibné mladé závodníky na běžkách z celého světa a právě loni se oslavoval 100. závod Světového poháru pořádaný ve Val di Fiemme od počátku 90. let. Během zimní sezony mají milovníci běžek v údolí k dispozici 150 km perfetně upravených a zasněžených stop, včetně proslulé Marcialongy, která z Moliny di Fiemme nabízí cestu na běžkách až po Val di Fassa.

Ať už je to magickým prostředím Dolomit, moderní infrastrukturou, "dobrým vzduchem", ale v tomto trentinském údolí se lyžuje, že je to opravdu… potěšení, díky také týmu specialistů, ať už se jedná o oblast techniky a logistiky, nebo přijetí hostů, kteří se postarají o to, aby vám ve Val di Fiemme nic nechybělo.

(Visited 5 times, 1 visits today)