Val Gardena: Slavná historie, pevné tradice

Údolív srdci Jižního Tyrolska si dobré jméno samozřejmě udělalopředevším tradičními předvánočními závody Světovéhopoháru v alpském lyžování. Sjezdovka Saslong, to je dnes velkýpojem. Však se 15. prosince přesvědčte na vlastní oči,legendární závod ve sjezdu je vždy velkou událostí a skvěloupodívanou. Val Gardena ale rozhodně uchvátí i ty, kteří závodnílyžování nesledují. V Jižním Tyrolsku je přece vždy coobdivovat.

Pokudvyrazíte lyžovatdo italské Val Gardeny (tedy geograficky italské, místní jsou hrdí na svůj tyrolský,respektive ladinský původ), mějte na paměti, že jedete dooblasti, kde se lyžuje už přes dvě stě let. První oficiálnízávod tu místní zorganizovali už v roce 1908! Sjíždělitenkrát z dvoutisícové hory Passo Gardena do Selva ValGardeny. A první vlek se v městečku Ortisei rozjel nedlouhopo prvním závodě, následovala výstavba v Selvě a v SantaCristině.

Špičkovélyžování pro všechny

Největšíslávy se ovšem Val Gardeně dostalo v roce 1970, kdy měla tučest pořádat Mistrovství světa v alpském lyžování. Vobřím slalomu tu tehdy zvítězil Karl Schranz, který vestejném roce také obhájil vítězství ve Světovém poháruz předchozího ročníku. Závod započítávaný do sérieSvětového poháru se tady ale poprvé uskutečnil už o rok dříve,tedy roku 1969. Od té doby je Val Gardena s pořádánímzávodů Světového poháru v alpském lyžováníneodmyslitelně spjata. Tamější sjezdovka Saslong se řadí mezipět klasických tratí SP a od roku 2002 hostí kromělegendárního závodu ve sjezdu také závod v Super-G.

Radostz legendární sjezdovky Saslong si ale můžete užít, i kdyžnemáte v pasu napsané jméno Aksel Lund Svindal nebo LindseyVonnová. Trať o celkové délce 3,5 km s převýšením přes800 metrů je (kromě doby, kdy se koná Světový pohár) volněpřístupná pro všechny lyžaře-amatéry. A k dispozici vámve Val Gardeně bude i dalších 175 kilometrů sjezdovek, na kterévás vyveze 79 vleků. Srdce v údolí zaplesá i nejednomu běžkařinad 135 kilometry perfektně upravených tratí.

Komuby to všechon nestačilo, může si zakoupit skipass DolomitiSuperski, který slouží, kromě klasické permanentky, i jakolístek k bezplatné přepravě mezi všemi střediskyspadajícími pod Sella Rondu. Celý komplex vám pak nabídne 1200kilometrů sjezdových tratí! Pokud tohle zvládnete absolvovatběhem jedné dovolené,připravte, se že vás asi pořádně rozbolí nohy…

Řezbářskátradice

Kdyžv sedmnáctém století sedláci vyřezávali o dlouhýchzimních večerech nádobí, aby si v dobách, kdy farmanevynášela ani groš, vydělali nějaký ten peníz, nejspíšnetušili, že o čtyři sta let později budou jejich díla pýchoucelého Jižního Tyrolska. Postupem času začali zruční obyvateléVal Gardeny vyrábět i krucifixy a figurky svatých, poptávkarostla a řezbářské řemeslo se neoddělitelně spojilos celým krajem. Přitom se ani dnes nejedná o mrtvou,dávno zapomenutou tradice. Řezbářství zde přežívá, neboť semu věnují i dnešní mladíci a na svou jedinečnou dovednost jsoutaké patřičně hrdí.

(Visited 25 times, 1 visits today)