Velký průvodce výběrem výbavy na hory: oblečení na lyže

Velký průvodce výběrem výbavy na hory: oblečení na lyže

Užít si hory dosytosti, perfektně si zajezdit a pracovat na zlepšování techniky jízdy, nebo jen tak hodit všední starosti za hlavu a mít zimní dovolenou. O tom všem jsou hory a lyžování. Jenže, pokud vám bude zima, máte smůlu. Nic z toho si neužijete.

Řekněme, že už na horách jste a že jste se oblékli přiměřeně teplotě, jakou ukazuje teploměr za oknem. A vydáte se s lyžemi na svah. Po dvou hodinách ježdění si chcete dopřát pod sjezdovkou malé občerstvení. Sundáte si lyže, postáváte a najednou se do vás dá zima. Čím to je? Vždyť jste oblečení dost. To je sice možné, jenže to vypadá že jste se oblékli nevhodně. Pamatujte, pocitovou teplotu ovlivňuje nejen vítr ale také zvýšená vlhkost.

A jsme u toho, jak vybrat oblečení na lyže, aby bylo pohodlné, teplé, odvádělo tělesnou vlhkost, dobře sedlo a ještě hezky vypadalo? Lyžařské oblečení spíše vnímejte jako funkční izolační vrstvy, které mají spolupracovat. Jednak na tepelné izolaci, na odvodu vlhkosti za druhé, a za třetí v odolnosti proti vnějším faktorům. Např. větru, dešti i mechanickému poškození.

Podívejme se na jednotlivé vrstvy popořadě:

Spodní vrstvy oblečení

Pokud se nechcete louhovat ve vlastní šťávě, zapomeňte na bavlnu jako první vrstvu. Za sucha je velmi příjemná, ale jakmile se zpotíte a bavlna navlhne, je po pohodlí. To poznáte celkem záhy, jakmile se zastavíte a přestanete produkovat zvýšené teplo. Propocený nátělník se ochladí a začne nepříjemně studit.

Jako první vrstvy oblečení je vhodné používat funkční termoprádlo z nenasákavých tkanin. Ty bývají vyrobeny ze směsi různých materiálů viskózy, polypropylenu, polyesteru, vlny a dalších. Z nich nejznámější výrobci jako Craft, Sensor a další vyrábějí speciální vlákna, která v mnohém předčí klasické přírodní materiály. A to především v oblastech tepelné izolace a kapilárního transportu vlhkosti.

Proto se jako první vrstvy tyto technické tkaniny, respektive spodní prádlo z nich vyrobené, hodí nejvíce. Tuto první vrstvu na sobě mějte i v teplejších dnech, např. při jarním lyžování. Jen tak si při sportovním výkonu, jakým lyžování bezesporu je, udržíte patřičný komfort. Doporučujeme mít k dispozici dva druhy funkčního spodního prádla. Jedno vyloženě termo, do těch nejchladnějších dní a druhé slabší pro dny teplejší.

Druhé vrstvy oblečení

Nejlepší izolant který netvoří tepelné mosty je vzduch. Známá poučka říká, že pokud chcete aby vám bylo opravdu teplo, je vhodnější více tenčích vrstev, než jedna silná. Neboť, více vrstev znamená více vzduchovým mezer a tím efektivnější tepelnou izolaci.

Druhá vrstva oblečení, by měla zcela jistě svojí funkcí navazovat na schopnosti vrstvy první. A to především v transportu vlhkosti směrem od těla. Častou chybou, kterou můžete vidět v každé restauraci pod sjezdovkou, jsou nasákavé druhé vrstvy oblečení. To způsobí, že první vrstvou je vlhkost sice odvedena, avšak je následně zachycena na vrstvě druhé a tím se efekt ruší.

Nevhodné jsou také levné mikiny ze 100% úpletového polyesteru (PES). Na nich se vlhkost vyloženě sráží a mikina je na svém rubu na omak mokrá. To z toho důvodu, že transportovaná vlhkost ze spodních vrstev neměla kam dále pokračovat a na chladnější mikině se vysrážela.%BOX bunda right%

Proto i pro druhé vrstvy oblečení volte funkční oblečení z technických tkanin, které odvádí vlhkost od těla. Ani na této druhé vrstvě nemá smysl šetřit. Doporučujeme vybavit se od renomovaných výrobců, jako jsou Canard, Kask, Moira, nebo Rehall.

Lyžařské bundy

Vybrat lyžařskou bundu, to už je jiný příběh. Zde byste si už měli dát opravdu záležet. Na jednu stranu zbytečně nepřehánět, pokud nejste opravdu „áčkoví“ lyžaři a na druhou stranu zase zbytečně nešetřit. Na chvíli zapomeňme na to, že svah a prostor pod sjezdovkou jsou přehlídkovými moly. Tedy, co od lyžařské bundy vlastně můžete chtít.

Vnímejte ji spíše jako hlavní část sportovní výstroje. Lyžařská bunda vás má ochránit před chladem, vlhkostí a musí vám umožnit maximální rozsahy pohybů, aniž byste přicházeli o komfort. Nepromokavost a větruodolnost, to dnes slibuje každý výrobce.

Jenže bunda na lyže není samostatným článkem, bunda je součástí výstroje a musí být kompatibilní s ostatní jejími částmi (kalhoty, spodní vrstvy oblečení, rukavice apod.).

Kalhoty na lyže

Ideální je kupovat kalhoty i bundu od jednoho výrobce a z jedné modelové řady. Vše je kompatibilní, pohodlné a bundu lze na kalhoty téměř vždy připnout. Při nákupu lyžařských kalhot uvažujte víceméně stejně jako u bundy. Tedy co se kompatibility s ostatními součástmi výstroje týče.

Kalhoty na lyže by vám opět měly povolit veškeré rozsahy pohybů, nejdůležitější je test dřepu. Lyžařské kalhoty nesmí nikde táhnout, vytahovat se nebo dokonce být nepohodlné, zvláště v rozkroku.

Jako praktické se podle našeho názoru nejvíce jeví lyžařské kalhoty s vysokým pasem, dále zvýšeným dílem na zádech a integrovanými šlemi. Avšak ponecháme na každém z vás, co komu vyhovuje.

Důležité jsou však nohavice a systém zapínání ve spodní části tam, kde se setkávají s přezkáčemi. Dále systém přetahování a bránění proti vniknutí sněhu. Ideální je pochopitelně zkoušet kalhoty, pokud s sebou máte i boty na lyže. Není nic hroznějšího, než až pod sjezdovkou zjistit, že vám to společně nesedí a kalhoty se nedají přetáhnout.

Lyžařské rukavice, čepice, kukly, nákrčníky a další

V současné době je již takový výběr od mnoha výrobců, že se v tom jeden ani nevyzná. Opět všemožné technické tkaniny, kordry, kevlary na rukavicích apod.

Co se týče rukavic dejte si hlavně pozor na to, abyste do nich dokázali dostat rukáv bundy a nikde vás to netlačilo nebo neškrtilo. Ovšem, někdo dává rukáv do rukavic, jiný rukavice do bundy. Je třeba ozkoušet obojí.

Při zkoušení samotných rukavic dbejte na to, abyste neměli příliš krátké nebo dlouhé prsty. V rukavicích dokážete uchopit zip bundy a také pevně a bezpečně dokážete lyžařské hůlky. Jestliže jste hodně zimomřiví a do rukavic ještě nosíte vnitřní rukavičky z merino vlny, pak je samozřejmě zkoušejte i s nimi.

Pod lyžařskou helmu je vhodná a i hygieničtější pratelná kukla. U té dbejte na švy aby nikde nedřely a kukla šla zasunout hluboko pod triko tak, aby nikde netáhlo. Nosíte-li nákrčník, pak i s ním byste měli být schopni zapnout límec bundy tak, aniž by vám to bylo jakkoli nepříjemné.

Co se týče zimní čepice, ta je jistě jen a jen ve vaší režii a vkusu. Každopádně je dobré jí s sebou mít na svahu i když běžně nosíte lyžařskou přilbu. Například v poledne nebo o přestávce je fajn helmu sundat a hlavu vyvětrat. V tu chvíli nasaďte vzdušnějšího (např pleteného) kulicha, mohli byste bez něj snadno nastydnout a pokožka hlavy se i tak vyvětrá.

Aktuální trendy lyžařského oblečení

V současnosti snad všichni výrobci sázejí na hi-tech materiály, do dokonalosti promyšlené systémy klimatu pod pod bundami a promyšlenými anatomickými střihy.

Když odhlédneme od módních pastelových jednobarevných modelů a na vše se pokusíme podívat s nadhledem, uvidíme jedno a to samé, ovšem v jiném balení. Jen těm podobným systémům dávají jednotliví výrobci vlastní názvy.

Mezi nejzvučnější značky lyžařského oblečení patří samozřejmě Descente, Toni Sailer, Arcteryx, nebo Salewa. U těch si však zaplatíte nejen za kvalitu, ale také za značku. Pro běžné rekreační ježdění jsou s dobrým poměrem cena versus výkon dobré značky Protest, Atomic, Luhta a další.