Vychází říjnový Premium SKI!

Vychází říjnový Premium SKI!

Zdroj: SalzburgerLand Tourismus

Hlavními tématy prvního čísla prémiového lyžařského magazínu jsou destinace Salcbursko a top sportovní lyže (včetně testu), ale Premium SKI samozřejmě nabízí daleko víc. Namátkou: ski touring na Krétě, návštěvu Cortiny D’Ampezzo, reportáž z hotelu vedeného Michaelem Walchhoferem, módní foto story se značkou Peak Performance, novinky z oblasti vybavení pro běžecké lyžování a ještě mnohem, mnohem víc.

Nejúspěšnější český sjezdař posledních let Ondřej Bank se potom v rámci obsáhlého článku „Bitva pohlaví“ (Battle od Sexes) exkluzivně pro Premium SKI rozpovídal o nápadu Lindsey Vonnové poměřit své síly ve Světovém poháru s muži.

Pokud bude nápad americké sjezdařky schválen činovníky Mezinárodní lyžařské federace, proběhne interesantní klání ve sjezdu na konci listopadu v kanadském Lake Louise.

Ondro, chtěl bys závodit proti Lindsey Vonnové?

Nikdy jsem o tom nepřemýšlel, podle mě to vůbec není téma. Já to celé považuju jenom za takové řeči u piva.

Má ten nápad, Battle od Sexes, opravdu mezi chlapy ve svěťáku podporu, jak Vonnová ráda říká?

To nedokážu říct. Oni se třeba kluci vyjadřují pozitivně, protože se to od nich očekává. Spíš to ale nikdo neřeší, všichni vědí, že to je blbost.

Myslíš si, že to je jen její osobní prezentace, nebo jí opravdu jde o lyžování jako takové?

V podstatě by to byl docela chytrý marketing, který by asi z určitého pohledu lyžování mohl prospět. Ale upřímně, jak já znám nebo spíše vnímám Lindsey, myslím si, že to je čistě způsob její sebeprezentace.

Jaká je vlastně ta trať v Lake Louise, okolo níž se to vše točí? Ty jsi na ní také závodil…

Ano, muži a ženy tam závodí na stejné jezdovce. Jenomže mužský závod je o dost delší, takže počítám, že by jí asi došly síly. Ono to totiž na konci tratě už jde často hodně rychle, síly ubývají. Mužské sjezdy se také staví jinak, jsou podstatně rychlejší. Na to musíš být zvyklý, protože ta vysoká rychlost s tebou dělá nepředstavitelné věci… Vezmi si třeba skoky, a to je ten úplně nejmarkantější příklad. Najíždět na skok v osmdesátce, nebo ve sto dvacítce, to je velký rozdíl.

Možná na takovou rychlost nejsou stavěné ani ženské lyže… ?

Vybavení by jí snad mohlo hrát do karet, všichni vědí, že má fakt rychlé lyže. Má to nejlepší zázemí, skvělý servis… Ale zase by záleželo, jak by se trať postavila. Když to bude více zatočené, ok, tam by asi mohla něco získat. Když to ale bude rychlé, bude ztrácet. Ona samozřejmě nepojede na mužských sjezdovkách, ty neutáhne. Pojede na těch svých lyžích, které jsou na úrovni žen rychlé, ale pořád asi půjdou víc do oblouku. Když by měly jet stovkou rovně, nebude to ono.

Zdroj: Zoom Agence

Znáš jinou lyžařku, která by do toho mohla jít? Co třeba Mikaela Shiffrinová ve slalomu?

Mně se strašně líbí, jak Shiffrin jezdí, je to nádhera. Obecně baby ty slalomy jezdí krásně, přinejmenším ty nejlepší. Jenomže rychlé to není. Mám s tím svoje zkušenosti. Kdysi dávno, bylo mi tak osmnáct, jsem na ledovci chvíli trénoval s Janicou Kostelič. Ona už tenkrát vyhrávala medalie, byla to extra třída. A v obřáku jsem jí dával tak dvě vteřiny. To neříkám, abych se chválil. Takhle prostě dopadá srovnání mužského a ženského lyžování. Ty svaly, dynamiku, co mají jenom chlapi, to nemůžeš ničím nahradit. To je dané přírodou. Extrémně dobrá ženská bude chvilku stíhat, pak se zakyselí a je po dynamice. A už bude ztrácet. Takhle to prostě je.

SKI: Takže jak by podle tebe, čistě hypoteticky, Lindsey Vonnová dopadla na trati v Lake Louise ve srovnání s muži?

Nedivil bych se, kdybychom ji ve výsledcích našli mezi 40. a 50. místem. Uznávám, že ona je fakt extrémně dobrá, takže kdybych si měl vsadit a být stoprocentně v klidu, tak řeknu, že se nevejde do Top 20. To prostě není v ženských silách, ani v těch jejích.

(Visited 3 times, 1 visits today)