Výlet na Velký Javor se vyplatí

Za sněhem je tedy třeba vyrazit do větších nadmořských výšek nebo alespoň na severně orientované svahy. Obě podmínky splňuje Velký Javor, německy Grosser Arber, nachází se přece na německé straně Šumavy.

Je až legrační, jak málou vzdálenost z Čech stačí urazit, abyste navlastní kůži okusili vymoženosti kvalitního lyžařského areálu fungujícího vevyspělé ekonomice. Z české Želené Rudy je to do té bavorské, která sejmenuje Bayerisch Eisenstein, jenom 3kilometry a na svahy Arberu jen další dva. A pak už vás čeká nekonečně prostornéparkoviště, na kterém se samozřejmě parkuje zdarma, skipas za 30 EUR na den (22EUR mládež od 6 do 16 let), moderní rychlé lanovky, velmi náročné, méněnáročné, pohodové i vyloženě placaté sjezdovky a v neposlední řaděkvalitní a prostorná stravovací zařízení. No, vlastně to není žádný zázrak,prostě takové normální alpské středisko na Šumavě.

Arberu nabízí širokánské sjezdovky

Ke sjezdovkám na Javoru je třeba říct něco více. V první řadě jsouúžasně široké. Všechny až na jednu. Tou úzkou je Osthang, při pohledu od spodnístanice lanovek zcela vlevo. Je to náročná černá sjezdovka, kterou sis ohledem na její profil užijí jenom dobří lyžaři. Druhá černá trať už ješirší, ale její vrchní polovina je padákem, na jaký v Čechách ablízkém okolí jen tak nenarazíte. Dokonce se na ní několikrát konalyzávody Světového poháru v alpském lyžování, poprvé už v roce 1976,naposledy v roce 2011. Čím více pokračujeme při pohledu odspoda doprava,tím jsou sjezdovky mírnější. Uprostřed areálu tedy najdeme opravdu krásnéčervené tratě obsluhované dvěmi sedačkovými lanovkami. Jsou široké, někdemírnější, jinde prudší, zkrátka ideální pro každého. Úplně vpravo, o něco níž,pak najdeme dětský areál ArBär Kinderland a nutno říct, že máte-li právě domamalé, právě začínající lyžaře, vyplatí se na Javor přijet už jen kvůli tomutodětskému areálu. Je fantasticky vybavený, přístupný pochopitelně odspoduprostřednictvím vleků, ale také zeshora z červených sjezdovek. Důležitoucharakteristikou této především začátečníkům a dětem určené oblasti jsouparametery svahu – ten je širokánský a dlouhý. Za jednu cestu vlekem budete odměněnidlouhatánským sjezdem, což se bude nejen dětem líbit. A jsou-li děti naopravdový vlek ještě příliš malé, poslouží jim hned čtyři pojízdné koberce!

Velký Javor – šumavská jednička

Vsoučasnosti je Arber vysněžený hlavně technickým sněhem, na který čas odčasu připadne trocha přírodního. Základ je tedy hlavně v horní částisjezdovek hodně tvrdý, níž už jsou tratě víc rozměklé, v porovnánís jinými středisky v letošní sezoně ovšem až nadstandardně dobřezasněžené. Hodně záleží na počasí a na aktuálních podmínkách, nicméně jedno jejisté – na německém Javoru si teď zalyžujete nejlépe z celé Šumavy.

(Visited 15 times, 1 visits today)