Wellness požitky v Leukerbadu. Odpočívali tu už staří Římané

Wellness požitky v Leukerbadu. Odpočívali tu už staří Římané

Zdroj: www.leukerbad.ch

Když „bůh relaxace“ přemýšlel nad tím, kam zabodne svůj prst, rozhodl se pro švýcarský Leukerbad. Určitě pro to měl pádný důvod, vždyť nejvýše položený lázeňský resort Alp nabízí až tři sta wellnessových procedur včetně koupelí v termálních pramenech.

V údolí zvlněném ledovci čerpali novou sílu již římští legionáři, kteří jako první objevili léčivé účinky místní vody. Její znamenitá pověst se nesla staletími a doporučení od slavných osobností (Johann Wolfgang von Goethe, Guy de Maupassant, Mark Twain) přilákalo další pacienty. Dnes šedesát pět pramenů s denním vývěrem skoro čtyř milionů litrů pasuje Leukerbad na největší zdroj termální vody v Evropě. Horké kapaliny je tolik, že slouží i k vytápění místních budov a pro výrobu elektřiny.

Prameny dosahují až 51 °C, proto se před napuštěním do zhruba třiceti bazénů chladí na příjemnou teplotu těla. Zřídla obsahují síran vápenatý, sodík, stroncium a železo, jež znovu vrací do formy bolavé svaly, klouby, vyživují chrupavky, urychlují léčbu zlomenin a stavů po úrazech. Proto se díky vynikající balneologické péči staly lázně v kantonu Valais oficiálním rehabilitačním centrem švýcarských olympioniků.

Zdroj: www.leukerbad.ch
Zdroj: Leukerbad Tourismus
navigate_before
navigate_next

Většina bazénů patří k jednotlivým hotelům, přesto však můžete zajít i do veřejných lázní. V Leukerbad Therme si při podvodních masážích vychutnáte nejen fascinující výhled na okolní svahy hor s vodopády, objednat si můžete například i snídani v jednom z deseti bazénů. Pokrmy vám číšníci naservírují na plovoucím tácku společně se šampaňským. Užijete si tak podobný dýchánek jako kardinál Matthäus Schiner ze Sionu, který v šestnáctém století pořádal v lázních diplomatická jednání.

Zážitkem pro všechny smysly je představení Aqua Mystica. Probíhá večer, ve tmě, kdy světelné efekty společně s párou z termální vody vytváří nádherné iluminace. Mystickou atmosférou zní hudba, okolo venkovních bazénů hoří pochodně a stoly se prohýbají pod lákavými lahůdkami.

Návrat do antických časů

Římské lázně ve Walliser Alpentherme & Spa vás zase zavedou do antických časů. Obléknete se do bílých tóg a usednete k ceremonii spolu s římským císařem a jeho služebníky. Potom projdete jedenácti koupelovými procedurami a nakonec si dopřejete lukulské hody. Pokud však chcete zůstat ve dvacátém prvním století, jděte do vodního kina. S koktejlem v ruce budete plout na nafukovací matraci po vodní hladině a přitom sledovat film na bílém plátně.

Ochutnávka bílých plání

Zdejší kanton pobral čtyřicet sedm ze čtyřiceti osmi čtyřtisícovek Švýcarska, a tak perfektní terény na lyžování najdete přímo „za bukem“. K nejbližší lanovce trvá cesta pouhých deset minut (pěšky nebo kyvadlovým autobusem) a v lyžařském areálu Torrent vás přivítá kolem padesáti kilometrů sjezdových tratí.

Zdroj: Leukerbad Tourismus
Zdroj: Leukerbad Tourismus
navigate_before
navigate_next

Zábavná rozmanitost

Z Leukerbadu si vyjeďte lanovkou na průsmyk Gemmi. Absolvujte chůzi na sněžnicích, běh na běžkách (třicet kilometrů tratí), procházku kolem jezera Daubensee nebo se vydejte na starou obchodní stezku (necelých dva a půl kilometru dlouhou) spojující kantony Valais a Bern.

Spálené kalorie po sněhových aktivitách ve výšce 2350 metrů nad mořem pak doplňte v restauraci Wildstrubel, kde vám přinesou přes deset druhů vynikajícího rösti. Tradiční švýcarský pokrm z hrubě nastrouhaných brambor zapečených s různými přísadami (například slanina, sýr, houby, vejce, zelenina) doplňte o krále z valaiských vinic – bílé víno Fendant.

Text: Pavla Apostolaki