Z historie Světového poháru: souboj Thöni vs. Stenmark (1975)

Z historie Světového poháru: souboj Thöni vs. Stenmark (1975)

Zdroj: www.panorama.it

Málokterý ročník Světového poháru v alpském lyžování měl tak dramatickou koncovku jako ten v sezoně 1974/1975. Na bílých svazích dominovala trojice ikon – rakouský král sjezdu, Franz Klammer, nastupující slalomářská hvězda ze Švédska, Ingemar Stenmark a vládce seriálu z první poloviny této dekády, italský univerzál Gustavo Thöni.

Souboj o Velký křišťálový glóbus byl onu zimu tak vyrovnaný, že celou zápletku muselo rozkrýt až finálové klání ve Val Gardeně – 24. března 1975. Na pořadu zde byl paralelní slalom. Vcelku podle očekávání v něm na totálně zmrzlé trati tahal za kratší konec rakouský lyžař, a tak se čekalo na přímé měření sil mezi Thönim a Stenmarkem. Domácí závodník měl cestu do finále rozhodně snažší, neboť jakmile v pavouku narazil na svého týmového kolegu, pokyn od šéftrenéra squadry azzury Maria Cotelliho zněl jasně: Thöni musí postoupit.

V samotném finále čekalo na Stenmarka hotové peklo. Stál proti němu nejen odhodlaný soupeř, pomalejší dráha, ale i padesátitisícový fanatický dav, který neváhal na Seveřana házet sněhové koule. A to i během jeho jízdy. Ve druhém kole těsně před cílem, když to vypadalo, že jede těsně před Thönim, Stenmark upadnul a bylo rozhodnuto.

Mezinárodní lyžařská federace FIS zařadila tehdy paralelní slalom do kalendáře SP s úmyslem celý seriál ještě více zatraktivnit, ale výsledkem byla kontroverzní podívaná.

Švédský slalomář, jehož americký časopis Ski racing charakterizoval ve své době jako “Toma Sawyera s povahou Grety Garbo” si nicméně zklamání z Val Gardeny vynahradil v následujících třech sezónách, kdy opanoval jak pořadí obou točivých disciplín, tak i celkové hodnocení Světového poháru

(Visited 28 times, 1 visits today)