Zapovězené olympijské hry pro dopingové hříšníky

Zapovězené olympijské hry pro dopingové hříšníky

Alexandr Legkov. Zdroj: Agence Zoom

Už jen necelé tři měsíce zbývají do startu zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu. A zatímco před většinou sportovců začíná klíčové období pro to, aby se do bitev o cenné olympijské kovy kvalifikovali, někteří už mají jistotu. Jistotu, že příští rok pod olympijskými kruhy budou chybět. Proč? Protože řeč je o hříšnících, kteří sáhli po dopingu a beztrestně jim to neprošlo.

Každý případ od případu se ale leckdy dost liší. Tím nejžhavějším je kauza ruských běžců na lyžích. Poté, co doživotní zákaz startů po pěti kruhy „vyfasovali“ z kraje listopadu Alexandr Legkov a Jevgenij Bělov, o pár dní později potkal stejný osud, nebo spíš přesněji řečeno verdikt další čtyři ruské běžce na lyžích.

Tím nejznámějším Maxim Vylegžanin, mj. majitel dvou stříbrných medailí z OH v Soči. O obě automaticky přišel. Spolu s ním dostali doživotní distanc pro olympijské hry i Alexej Petuchov, Jevgenija Šapovalovová a Julia Ivanovová. „Jejich výsledky z her v Soči byly anulovány,“ potvrdila šéfka ruské lyžařské federace Jelena Vjalbeová.

Pravdou ale je, že v případě všech šesti ruských běžců na lyžích nešlo o konkrétní pozitivní dopingový nález, ale už loni v prosinci zastavila Mezinárodní lyžařská federace FIS činnost všem šesti na základě zprávy Světové antidopingové agentury WADA. Podle ní došlo při dopingových kontrolách v Soči k manipulaci s odebranými vzorky, které údajně vykazovaly známky „neautorizovaného otevření“.

Rusové se odvolali, ale FIS jim nevyhověla. A stejně dopadlo ruské odvolání i u sportovního arbitrážního soudu CAS. Legkov se přitom hájil tím, že před ZOH v období od 1. ledna až do 5. února 2014 absolvoval celkem třináct dopingových kontrol s negativním výsledkem. Dvanáct z nich se uskutečnilo mimo Rusko.

O hry přijde i norská hvězda

Tak trochu ve stínu ruského skandálu téměř zanikla zpráva o prodloužení trestu za pozitivní dopingový nález pro Norku Theresu Johaugovou. Držitelka zlaté medaile z her 2010 ve Vancouveru a majitelka sedmi titulů mistryně světa měla pozitivní dopingový nález na clostebol loni v září při kontrole během soustředění v Itálii.

Norská běžecká hvězda se tehdy bránila tím, že se jí zakázaný steroid dostal do těla z krému na ošetření spálených rtů od slunce a měl jí ho doporučit týmový lékař. Od národní federace dostala zákaz startů na 13 měsíců, ale po odvolání FIS, která požadovala přísnější trest, byl Norce trest prodloužen na 18 měsíců. Vyprší jí v dubnu 2018 a Johaugová tak nestihne hry v Pchjongčchangu.

Tím ale seznam hříšníků, kteří se pod olympijskými kruhy neukáží, ještě nemusí být definitivní. I proto, že boj proti užívání nedovolených podpůrných prostředků je stále důslednější a způsoby jejich odhalování sofistikovanější. Takže, kdo bude další?

Seznam nejznámějších hříšníků mezi běžci na lyžích, kteří v minulosti uvízli v síti dopingových kontrol:

 • Jari Isometsä (Fin.) – 2001
 • Mika Mylylä (Fin.) – 2001
 • Harri Kirvesniemi (Fin.) – 2001
 • Virpi Kuitunenová (Fin.) – 2001
 • Olga Danilovová (Rus.) – 2002
 • Larisa Lazutinová (Rus.) – 2002
 • Johann Mühlegg (Špan.) – 2002
 • Kaisa Varisová (Fin.) – 2003, podruhé 2008
 • Justyna Kowalczyková (Pol.) – 2005
 • Evi Sachanbacherová (Něm.) – 2014
 • Alexandr Legkov (Rus.) – 2014
 • Maxim Vylegžanin (Rus.) – 2014
 • Martin Johnsrud Sundby (Nor.) – 2015
 • Therese Johaugová (Nor.) – 2016

Text: Alois Žatkuliak