Zima v Trentinu bude ve znamení lyžařských závodů

Odehraje se tu hned několik sportovních akcí na světové úrovni – Světový pohár v obřím slalomu se slavným závodem 3Tre, Alpine Rockfest, etapový závod Tour de Ski a hlavně Mistrovství světa v klasickém lyžování 2013. Navíc se Trentino intenzivně připravuje na Zimní univerziádu 2013.   

Nepochybně nejdůležitější sportovní událostí nastávající zimy v Trentinu bude Mistrovství světa v klasickém lyžování FIS NORDIC SKI WORLD CHAMPIONSHIPS, které se odehraje 20.2.-3.3.2012 ve Val di Fiemme. Na tiskové konferenci o této akci poreferoval přímo výkonný ředitel organizačního výboru Piero Degodenz. 

Mistrovství světa bude hostem tohoto údolí již potřetí. Díky vynikající infrastruktuře, dostatečné nadmořské výšce i nádherným okolním vrcholům Dolomit tu má soutěž na nejvyšší mezinárodní úrovni pro své klání ideální podmínky.

Mistrovství světa 2013 ve Val di Fiemme bude dynamické, s nabitým programem a rychlým sledem závodů. Sejdou se tu stovky špičkových světových reprezentantů v běhu a skocích na lyžích a v severské kombinaci. Na běžeckém stadionu v Lago di Tesero budete moci sledovat rychlostní sprinty, skupinové štafety, skiatlon (první část tratě se běží klasickou technikou, druhá pak volnou technikou-bruslením) a legendární závod na 50 km mužů klasickou technikou (30 km ženy), který je coby zlatý hřeb zařazený na závěrečný den mistrovství. Skokanské můstky v Predazzu budou nejen dějištěm sportovního klání HS 106 (Normal Hill) a HS 134 (Large Hill), ale vůbec poprvé zde bude zařazen i závod smíšených družstev. I severská kombinace – závod ve skocích a poté v běhu na lyžích – představí letos novinku: sprint družstev. 

Nadcházející mistrovství světa ve Val di Fiemme by mělo své návštěvníky také pobavit, a to nejen sportem. Jednak závodů bude spousta, jednak bude každý den zpestřen velkým počtem doprovodných událostí. Slavnostní udělování medailí na závěr každého soutěžního dne proběhne na hlavním náměstí v Cavalese, které se tak na krátko stane Náměstím Mistrů. Chybět nebudou open air koncerty rockových skupin, disko do pozdních večerních hodin, ochutnávky místních specialit a zábavné akce pro malé i velké, průvody, hudební a kulturní představení. To vše pod hlavičkou South Nordic Festival, ke kterému se přidá Winterfest, Fiemme Arena a samozřejmě slavnostní zahájení mistrovství 20. února v Trentu. 

A co nás ještě hodně zaujalo?

V červenci letošního roku podepsali zástupci organizačního výboru Nordic Ski Fiemme Osvědčení o přístupnosti Mistrovství světa Trentino-Fiemme 2012. Podle této dohody bude na všechny stadiony i místa, kde se budou konat doprovodné akce, zajištěn bezbariérový přístup pro fyzicky znevýhodněné diváky. S podobným opatřením se počítalo dokonce už při projektování stadionů. Nacházející mistrovství bude tedy opravdu pro každého. Mistrovství světa 2013 ale myslí i na seniory a na osoby s potravinovými alergiemi a intolerancemi. Velká většina hotelů a restaurací v oblasti například připravuje speciální menu pro alergiky. 

Důležité akce letošní zimy odstartují hned 18. prosince 2012 v Madonně di Campiglio, kde po šestileté pauze poměří své síly světoví šampioni v prestižním závodě 3Tre, který je součástí Světového poháru ve slalomu. Vyhlášená sjezovka a její slavný závod na svahu Miramonti už napsaly mnoho stránek historie lyžování. Madonna di Campiglio přivítala u příležitosti předchozích ročníků lyžařské velikány jako jsou Ingemar Stenmark, Bode Miller, Alberto Tomba nebo Fin Chr. Jagge a můžeme se těšit na další. Už nyní je jasné, že Světový pohár se do Madonny di Campiglio vrátí i v letech 1914 a 1916. 

Dalším závodem, který by si sportovní publikum nemělo nechat ujít, je exhibiční závod světových a olympijských lyžařských hvězd Alpine Rockfest, spojený s koncertem rockové hudby na sněhu. 20.12.2012 se bude konat ve středisku Andalo na náhorní plošině Paganella. V pořadí již třetí ročník inovativního vrcholového sportovního klání Alpine Rockfest slibuje hvězdnou účast mistrů lyžařského umění, v obřím slalomu na sjezdovce Olimpionica 2 v Andalu (lyžařský areál Paganella v Trentinu) se o příčky nejvyšší utká dvacet nejlepších lyžařů na světě. O hudební zážitek se postarají tři trentinské rockové kapely, v čele s rodící se hvězdou italské rockové scény, skupinou The Bastard Sons of Dioniso. 

Fantastické sjezdové klání je jedinečné i dalším, ekonomickým aspektem. V prosinci loňského roku se o pořádnou dávku adrenalínu sobě i divákům postaral olympijský vítěz Ted Ligety, který za vítězství v trentinském závodě inkasoval peněžitou cenu ve výši 60 tisíc eur (nejvyšší peněžitá prémie v historii sjezdového lyžování vůbec!), když se o setinu vteřiny umístil těsně před italským šampionem Giovannim Borsottim. Letos si vítěz závodu domů odnese dokonce 70 000 eur.

 Val di Fiemme se stane středem pozornosti milovníků běžeckého lyžování již o víkendu 5.-6.1. 2012, a to díky etapovému závodu v klasickém lyžování Tour de Ski. Podobně jako cyklistická "dolomitská etapa" závodu Giro d’Italia se i závěrečná etapa lyžařského seriálu Tour de Ski odehraje v Trentinu. Podél běžecké trati ji budou sledovat i letos tisíce fanoušků, kteří si nenechají ujít velkolepé finálové stoupání na horu Alpe di Cermis. Závěrečné etapy jsou dvě – v klasickém stylu v sobotu 5. ledna (muži 15 km, ženy 10 km) a ve volném stylu v neděli 6.ledna (muži i ženy 9 km). Start závodu mužů i žen je společný (muži běží 20 km, ženy 10 km). Díky vzácné podpoře mnoha místních dobrovolníků, kteří spolupracují s organizací Nordic Ski Fiemme, nebudou chybět v průběhu víkendu ani početné doprovodné zábavné akce. Věříme, že Lukáš Bauer, nebo některý jiný z našich běžců, zde opět promluví do pořadí na prvních příčkách.

 Již nyní se Trentino připravuje na 11.-21.12.13, kdy bude hostit Zimní univerziádu TOWARDS TRENTINO 2013 WINTER UNIVERSADI, ve které poměří své síly na sněhu více než 2000 studentů z 50 zemí světa. Utkají se v následujících 12 disciplínách: alpské lyžování, cross-country, severská kombinace, skoky na lyžích, biatlon, snowboarding, freestylové lyžování, curling, lední hokej, krasobruslení (včetně synchronizovaného krasobruslení), rychlobruslení a Short Track speed skating – neboli rychlobruslení na krátké dráze. Do desetidenních sportovních klání budou zapojeny horské oblasti v celém Trentinu.  

(Visited 4 times, 1 visits today)