Zimní sporty a zdraví: tipy profesionálních sportovců

Správně seřízené vybavení

Není potřeba mít to nejvíc značkové, nejdražší a nejlepší vybavení. Ale je nesmírně důležité, aby správně sedělo a bylo správně nastavené a seřízené. Alfou a omegou všeho je kvalitní servis lyží, jejich správné namazání a především nabroušení. Důležité je také správné nastavení vázání. Své o tom ví i Ondřej Bank, když ho vypnuté vázání v kombinačním sjezdu v Beaver Creeku pravděpodobně připravilo o medaili z mistrovství světa. Ale pozor! Převodní tabulky obvykle nebývají přesné a proto je lepší, nechat si vázání seřídit na speciálním stroji. Takovou možnost dnes nabízejí nejen kvalitní servisy, ale i lepší půjčovny vybavení, jako například Happy Sport. Seřízení přitom není drahé, obvykle stojí do 200 Kč.

Letní příprava

Profesionální sportovci se ze všech sil snaží zraněním předcházet. A to ať už posilováním klíčových svalových partií a vnitřních stabilizačních svalů, tak i správným protažením a zvýšením pohyblivosti kloubů při zachování pevnosti vazů. Eva Samková v létě posiluje a běhá, aby posílila nohy a získala větší dynamiku, která je pro snowboardcross naprosto zásadní. Trénink doplňuje ještě gymnastikou, jízdou na kole a kolečkových bruslích a plaváním. Jakožto snowboardistka miluje surfování, které jí snowboarding v lecčems připomíná a navíc ji dopřává pocit uvolnění a volnosti. Rozhor mimo jiné o její dovolené na Bali najdete ZDE.

Naopak Šárka Strachová ráda trénuje v přírodě, a proto nedá dopustit na český Harrachov: „Často sem zabrousíme v létě na víkend a teď premiérově jsem se tu rozhodla udělat i letní soustředění. Chceme hodně jezdit na silničních kolech, jsou tady dobré podmínky a zázemí i co se týče posilovny a hřišť, takže je to určitě příjemná změna oproti Praze.“ Více o její kondiční přípravě se dozvíte ZDE .

Velmi důležité jsou také balanční cviky například na overballech a bosu, které pomáhají zpevňovat vazy a posilovat hluboké vnitřní svaly, které jsou klíčové pro správnou rovnováhu a tím pádem i předcházení pádů na lyžích, těm se často věnuje například Kryštof Krýzl, kterému tyto cviky pomohly se vyrovnat s nedávným zraněním kotníku. A jednalo se bezesporu o velmi účinné cviky, protože hned v prvním slalomu sezony vybojoval 15 místo.

Bezpečnost

Helma Vagus, kterou nosil Ondřej Bank. Právě tento model se mimo jiné prolétl při Banyho nešťastném pádu na hlavu po 50ti metrovém letu vzduchem ve skoro 100 km/h na MS v Beaver Creeku 2015. V prodeji za cenu: 7 990 Kč. Nějaký hrozivě vyhlížející pád viděl na vlastní oči snad každý z nás. A když ne na vlastní oči, tak alespoň v televizi, která nás podobnými záběry s nadšením zásobuje. Často je s podivem, že i po několika kotrmelcích končících tvrdým dopadem, zbude lyžařům a snowboardistům pouze několik šrámů. A to především díky helmě a chrániči páteře, které dokáží zabránit i tomu nejhoršímu.

Maminka olympijské vítězky ve Snowboardcrossu Evy Samkové ji před každým závodem varuje, aby na sebe dávala pozor. „Nemusíš za každou cenu vyhrát, klidně si přibrzdi,“ říká maminka nejrychlejší holky vesmíru, která nedá dopustit na správné ochranné pomůcky. Důraz klade především na helmu. Eva jezdí v helmě vyrobené v České republice od značky Vagus, kterou založil dnes již bývalý reprezentant v alpském lyžování, Ondřej Bank. Tomu helma vlastní výroby pravděpodobně zachránila život během hrozivě vyhlížejícího pádu, který ho postihl na Mistrovství světa v Beaver Creeku 2015. Více informací najdete ZDE.

Regenerace

Když už ale k nějakému zranění skutečně dojde, pak je důležité se z něho oklepat co nejrychleji samozřejmě bez trvalých následků. K tomu velmi pomáhá rehabilitace a fyzioterapie. Profesionální sportovci pak přibírají ještě psychoterapii. Pro Šárku Strachovou se rehabilitace a fyzioterapie staly natolik důležitou součástí jejího života, že se rozhodla založit v Praze centrum VO2MAX, což je systém celostní terapie a tréninku, při němž se pracuje nejen s fyzickou stránkou našich potíží, ale i s psychickou.

Eva Samková, která je svými častými zraněními už téměř stejně proslulá jako Ondřej Bank, často jezdí do rehabilitačního střediska Redbull Diagnostic and Training Cetre (DTC) v Salzburku, které je určeno profesionálním sportovcům k rehabilitaci, a to ať už po zranění nebo v průběhu kariéry. Zajímavé je, že se v centru nesoustředí pouze na fyzickou rehabilitaci, ale léčbu těla kombinují i s léčbou duše, aby sportovec dosáhl obnovené sebedůvěry a neměl obavy zraněnou část těla opět naplno využívat.

Ať už jsme v pražském VO2MAXu nebo v DTC, v obou zařízeních se veškeré tréninkové metody samozřejmě pečlivě měří a zaznamenávají, aby terapeuti měli všechny informace o pokroku, kterého sportovec dosahuje. Nicméně, takto důkladná terapie bývá často velmi finančně náročná, a proto doporučujeme dbát především na správnou prevenci.

 
(Visited 9 times, 1 visits today)