Alice Robinsonová. Tohle jméno by si měl lyžařský alpský cirkus zapamatovat

Alice Robinsonová. Tohle jméno by si měl lyžařský alpský cirkus zapamatovat

Zdroj: www.voelkl.com

„Předsunutý“ říjnový podnik na ledovci Rettenbach v rakouském Söldenu je tradičním startem nové lyžařské sezony Světového poháru, letos ale s hodně netradičním vítězem v obřím slalomu žen: Alice Robinsonovou z Nového Zélandu.

Je jí stále ještě pouhých sedmnáct let, ale už ví, jak chutná vítězství v závodě prestižního sjezdařského seriálu. Až za ní skončila královna předchozích tří ročníků Američanka Mikaela Shiffrinová. Senzace? Náhoda? Ani jedno ani druhé. Robinsonová už v závěru loňské sezony naznačila, že se s ní musí počítat. A při pouhém jedenáctém startu v závodech SP se dočkala premiérového vítězství.

„Tahle dívka jezdí naprosto ne-uvě-ři-tel-ně,“ dal si bývalý skvělý německý lyžař Felix Neureuther už v roli lyžařského experta televize ARD záležet na důrazu na každé slabice. To proto, že 17letá Novozélanďanka předvedla ve druhém kole v Söldenu výjimečnou jízdu, v níž vymazala manko na Shiffrinovou po prvním kole a vyhrála. A tak trochu začíná obracet lyžařský svět vzhůru nohama.

První skalp Shiffrinové

„Je to jako sen, porazila jsem Mikaelu. Přiznávám, že jsem si tu a tam pomyslela, že by se to mohlo stát, ale v hlavě jsem nic takového neměla. I proto je pro mě tohle vítězství něčím naprosto bláznivým,“ radovala se Robinsonová ze svého prvního vítězství v závodě SP. A jedním dechem dodávala, že je šťastná i proto, že navázala na skvělé výsledky ze závěru předchozí sezony.

Na stupních vítězů totiž nestála v SP poprvé. Premiéru mezi trojicí nejlepších si totiž odbyla v březnovém finále svěťáku v Soldeu v Andořře, kde skončila v obřím slalomu druhá právě za Shiffrinovou. „Jsem ráda, že výsledky z konce poslední sezony nebyly jen jednorázové. To je pro mě dobrá zpráva. Ale je to první start, skvělý začátek, na kterém můžu stavět a jen doufat, že to takhle půjde i dál,“ zůstala stát pevně na nohou, nebo spíš v jejím případě na lyžích.

Z Austrálie na Nový Zéland

A jak se vlastně 17letá Novozélanďanka k lyžování dostala? Narodila se totiž v Austrálii v Sydney jako druhé ze tří dětí, ale už ve čtyřech letech se s rodiči stěhovala na Nový Zéland do Queenstownu, odkud bylo do hor jen kousek. Na lyže se poprvé postavila ve středisku Coronet Peak a původně lyžování pro zábavu se záhy proměnilo ve sportovní vášeň.

Jejím prvním koučem se stal v Queenstown Alpine Ski Teamu bývalý novozélandský lyžařský olympionik Tim Cafe a vydrželi spolu až do června letošního roku, kdy jejich osmiletá spolupráce skončila. Aby se Robinsonová posunula opět o kus dál ve své výkonnosti, angažovala trenéry Chrise Knighta a Jeffa Ferguse, kteří v minulosti vedli ženský tým USA včetně vítězky čtyř ročníků Světového poháru Lindsey Vonnové.

Novozélandská naděje se stala součástí International Ski Racing Academy a jejím zimním „domovem“ italská střediska Val di Fassa a San Pellegrino.

Během novozélandského léta dřív trénovala i na severní polokouli v Kalifornii v Tahoe, kde se připojila k lyžařskému týmu Sugar Bowl. „Důvody byly vlastně jednoduché. Roli sehrálo i to, že bylo nejjednodušší se sem z Nového Zélandu dostat, protože je to dvanáct hodin přímého letu do San Francisca. A samozřejmě, tým a tréninky tady byly opravdu dobré,“ vysvětlila své stěhování za sněhem a lyžováním během novozélandského léta.

V 16 letech na olympijských hrách

Poprvé na sebe upozornila už v roce 2018, když v šestnácti letech startovala na zimních olympijských hrách v korejském Pchjongčchangu a stala se jednou z nejmladších účastnic her v historii. V následujícím roce na únorovém mistrovství světa ve švédském Are skončila v obřím slalomu sice až na 17. místě, ale ve druhém kole se blýskla nejrychlejším časem. A o týden později triumfovala na juniorském MS ve Val di Fassa. Stala se tak první Novozélanďankou, která získala zlato v celé 38leté historii juniorského MS.

Pak přišlo už první pódium, druhé místo v obřím slalomu ve finále SP, a skvělý start do nové sezony v podobě premiérového vítězství v Söldenu. Ještě obdivuhodnější i proto, že Robinsonová dělí svůj čas stále mezi lyžování a studium. Stručně řečeno, stále chodí do školy – na střední Wakatipu v Queenstownu. Ostatně, hned po svém triumfu v Söldenu se vracela domů, aby na čas zase odložila lyže a věnovala se škole. Aktuálně je v posledním ročníku.

 

Lindsey a Bode jako vzory

Zatímco od července až do září trénuje doma na Coronet Peaku, v okamžiku, kdy na severní polokouli zavládne zima, stěhuje se do Itálie do Val di Fassa. A pro mladou 17letou dívku to není vždy tak jednoduché. „Být tak dlouho pryč z domova, tak daleko, žít v cizím prostředí, v zemích, kde se mluví jinou řečí, není vždycky snadné. Občas se s tím peru,“ prozradila mladá naděje alpského lyžování.

„Je těžké být součástí sportu, který je dominantní na severní polokouli. A ještě těžší je prosadit se v něm. Někdy si připadáte hodně osaměle,“ přiznala Robinsonová a odtajnila i své dva velké a inspirující vzory – Lindsey Vonnovou a Bodeho Müllera. „Lindsey musela během své kariéry překonávat spoustu překážek a Bodeho lyžařský styl jsem milovala,“ vysvětlila i proč.

A také touží po tom, aby triumf v Söldenu nebyl osamocený. Jak sama prohlásila, v nadcházející sezoně se chce pravidelně umísťovat mezi nejlepšími, v top 5 či Top 10. A k tomu přidat i další vítězství a místa na pódiu. Nic neskromného. Ale není důvod být při zemi. Jméno Alice Robinsonová by si měl lyžařský alpský cirkus určitě zapamatovat.

(Visited 797 times, 1 visits today)