Australian Open 2019: možné loučení legendy, opět více peněz v banku

Tenisová sezona se sotva stačila rozběhnout a už je tady první z vrcholů roku, úvodní ze čtyřlístku grandslamů – Australian Open v Melbourne (14. – 27. 1.). Skvělí a početní diváci vytvářející jedinečnou atmosféru, místy extrémní horka, úchvatné tenisové bitvy, to vše nabízí každoročně grandslam u protinožců. V pořadí 107. ročník téměř jistě nebude výjimkou. Nabídne i několik novinek. A také velkých sportovních výzev.

Výzvy

Roger Federer, který obhajuje svůj loňský titul po finálové výhře nad Marinem Čiličem, stejně jako Novak Djokovič budou útočit na svůj sedmý titul z Australian Open. Jeden z nich by se tak stal historicky nejúspěšnějším hráčem. Dosud se dělí oba o prvenství s Royem Emersonem se šesti tituly.

Serena Williamsová vyhrála Australian Open naposledy v roce 2017, tehdy v sedmém týdnu těhotenství, a jediné grandslamové vítězství ji dělí od toho, aby vyrovnala historický rekord Margaret Courtové se 24 tituly z turnajů velké čtyřky. Sedmatřicetiletá Američanka, která vyhrála v Melbourne sedmkrát, ale nebude mít cestu za trofejí snadnou – už ve čtvrtém kole může narazit na světovou jedničku Simone Halepovou a v její polovině turnajového pavouka je i Naomi Osakaová, která ji porazila loni v září ve finále US Open.

Výzvou je 107. ročník i pro české hráče. Čekání na českého vítěze v Melbourne se protáhlo už na 21 let. Tím posledním byl Petr Korda v roce 1998. Česká tenistka vyhrála ještě o jedenáct let dříve. Tou poslední byla Hana Mandlíková. A zatímco v mužském singlu Česko tak trochu vyklidilo pozice, mezi ženami se české hráčky razantně tlačí mezi nejlepší. Karolína Plíšková, nebo Petra Kvitová patří mezi favoritky…

Novinky

Letos poprvé se bude na Australian Open hrát ve finálovém setu tie-break, ale poněkud modifikovaný. Pokud bude ve třetím v případě žen, resp. v pátém v případě mužů stav 6:6, hraje se zkrácená hra do 10 bodů s tím, že vítěz musí vyhrát o dva body.

„Přijdeme tak o zápasy, které skončí v pátém setu 70:68, to je smutné,“ vtipkoval Roger Federer v narážce na výjimečný tenisový maraton v pátém setu mezi Johnem Isnerem a Nicolasem Mahutem z Wimbledonu 2010. „Ale vážně, jsem v pohodě s jakýmkoliv formátem. Podstatné je, že když dojde zápas do stavu 6:6 v pátém setu, museli jste mít už předtím spoustu šancí vyhrát, nebo prohrát. Takže způsob, jakým zápas skončí, je druhořadý,“ dodal.

Poprvé bude také v mužské dvouhře v případě horkého počasí zařazena 10minutová přestávka po odehraném třetím setu.

Tou zásadní, a také každoroční novinkou, jsou finanční odměny pro hráče. V banku letošního Australian Open je celkem 62,5 australských dolarů, což je oproti roku 2018 navýšení o 14 procent. Vítězové mužských i ženských singlů si odnesou 4,1 milionu, zatímco poražení finalisté polovinu z této sumy. Jen pro zajímavost – před dvaceti lety se hrálo pouze o 13,9 milionu dolarů… A podle ředitele turnaje Craiga Tileyho by do roku 2023 měla částka na odměny překonat hranici 100 milionů.

Los

V pozicích nejvýše nasazených hráčů vstoupí do 107. ročníku Novak Djokovič a Simona Halepová, ale ne vždy to musí být výhoda. To ostatně potvrdil i los prvního kola. Rumunka Halepová, úřadující vítězka French Open, narazí v úvodní rundě na Kaiu Kanepiovou, která jí vyřadila loni v prvním kole na US Open. A aby toho nebylo málo, tak v dalších kolech může postupně narazit nejprve na sestry Williamsovy, nejprve na Venus a poté hned na Serenu.

Los nijak nepřál ani Tomáši Berdychovi, který se na kurty vrátil na začátku roku po dlouhé zdravotní pauze. V úvodním kole ho čeká loňský semifinalista Australian Open a 13. nasazený Brit Kyle Edmund. Pravdou ale je, že Berdych loni došel v Melbourne až do čtvrtfinále, v němž podlehl pozdějšímu vítězi Federerovi.