Braniborskem na kole. Výlet napříč stoletími i s ochutnávkou piva

Braniborskem na kole. Výlet napříč stoletími i s ochutnávkou piva

Zdroj: Seenland Oder-Spree / Florian Laufer

Hledáte-li ideální výletní cíl na víkend, jeďte do Neuzelle. Malebná obec na severovýchodě Německa v sobě ukrývá barokní klenot, netradiční druhy piva a vyjížďku za ojedinělou architekturou.

Braniborsko je pro české turisty zemí v mnohém neprobádanou. Přitom tato oblast ležící severně od našich hranic (zhruba tři a půl hodiny jízdy autem z Prahy) stojí rozhodně za poznání. V malých obcích vás čeká božský klid, divoká příroda a spousta pamětihodností.

Mezi zářné příklady patří Neuzelle. Ve třináctém století v této osadě vznikl cisterciácký klášter, jež je spojen s českými dějinami. Konvent byl napaden husity, kteří požadovali, aby mniši přijmuli učení Jana Husa. Když to bratři odmítli, kališníci je umučili a zavraždili.

Krásná stopa tzv. českého baroka

Zdroj: Seenland Oder-Spree / Florian Laufer

Naštěstí však naši krajané v Neuzelle zanechali i příjemné stopy. Společně s Italy se podíleli na přestavbě kláštera a vytvořili takzvané české baroko, jež vás ohromí v kostele sv. Marie. Z něj pak plynule přejdete do velké barokní zahrady s oranžerií. Areál osázený stromy, keři a květinami byl z velké části obnoven podle původních plánů a vyzývá k relaxačním procházkám.

Po kulturních zážitcích jistě oceníte občerstvení v Neuzelle Kloster – Bräu. Jeden z nejstarších a největších rodinných pivovarů ve východním Německu vaří pivo více než čtyři sta let. Nejprve připravoval hořký mok pro řeholníky, poté pro okolní vesnice, až nakonec začal exportovat do celého světa. Tradiční mnišské recepty pivovar kombinuje s kreativními nápady a každý rok přináší na trh nové produkty.

Dnes má na svém kontě přes čtyřicet druhů piv. Kromě klasických své zákazníky zásobuje specialitami, mezi něž patří bramborové, chřestové, jablečné nebo třešňové pivo. Ostatně všechny druhy objevíte v pivovarském krámku, kde je také můžete zakoupit či ochutnat.

Pohodlné ubytování s romantickým výhledem na klášter a pivovar najdete v hotelu Prinz Albrecht v Neuzelle. A v turistické kanceláři v Neuzelle (otevřeno od pondělí do neděle od deseti do osmnácti hodin) vám půjčí elektrická a trekingová kola. Rezervaci si však pro jistotu udělejte předem na e-mailu [email protected]. Na stejném místě je k dispozici i dobíjecí stanice.

Vyjížďka do minulosti, do éry NDR

S konzumací zlatavého nápoje to ale nepřežeňte, jelikož vás čeká osmi kilometrový přesun do Eishüttenstadtu. V sídle ležícím na levém břehu Odry budete mít pocit, že jste se ocitli v jiné éře. V roce 1950 zde totiž bylo vybudováno první socialistické město NDR. Ve stylu socialistického realismu vznikly komfortní domy s moderní občanskou vybaveností, aby poskytly bydlení pro zaměstnance železných hutí.

Zdroj: Seenland Oder-Spree / Florian Laufer

Během deseti let vyrostly čtyři rozlehlé bytové čtvrti, které volně projedete na kole. Stačí jen zabrousit třeba do Lindenallee, Rosa-Luxemburg-Strasse, Alte Ladenstrasse, Saarlouiser Strasse nebo do Pawlowalle. Všude naleznete malé obchůdky, pěkné domy s dekorativními prvky, vnitřní bloky s parky, s bronzovými sochami a fontánkami. Většinu budov radnice zrekonstruovala. Vytvořila tím nejenom finančně dostupně bydlení pro obyvatele Eishüttenstadtu, nýbrž i živou ukázku architektury.

Dokonce tak slavnou, že ji navštívil Tom Hanks. Americký herec také zavítal do Dokumentačního centra, které přibližuje, jak probíhal každodenní život v NDR. Stálá expozice je rozdělena do několika tematických bloků a s pomocí zhruba sto padesát tisíc předmětů (včetně proslulých plastových lžiček a skútru Schwalbe) vás zavede do nepříliš vzdálené historie.

Až nastane čas pro návrat do Neuzelle, zamiřte ke čtvrti Fürstenberg a u řeky Odry se napojte na Odersko – niskou cyklostezku. V místech železné opony, kam dříve turisté nesměli, pojedete přírodou podél státní hranice mezi Německem a Polskem. Doprovázet vás bude poklidná krajina s vodními hrázemi, pestrobarevnou květenou a s dlouhonohými čápy.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 144 times, 1 visits today)