Čeští horolezci po zdolání Chamlangu zůstali uvězněni na půli cesty

Čeští horolezci po zdolání Chamlangu zůstali uvězněni na půli cesty

Chamlang

Horolezci Marek Holeček a Zdeněk Hák, kterým se jako prvním lidem na světě podařilo zdolat extrémně náročnou SZ stěnu nepálské hory Chamlang (7319 m n. m.), dosáhli vrcholu a začali sestupovat po jižním hřebenu dolů. Bohužel kvůli mlze museli už druhý den bivakovat na cestě  dolů a tři dny jsou bez jídla, protože vyčerpali všechny zásoby.

(Aktualizováno ve st. 18:15) “Hora si nás stále drží a jsme v její moci. Povedlo se nám slézt ostrý hřeben a dostat se na ledovec. Tady nás chytla mlha. To značí další bivak. Třetí den bez jídla. Máme toho už dost,” psal přes satelitní telefon Mára Holeček ve středu večer našeho času.

A takhle popisoval sestup předchozí den po zdolání Chamlangu: “Úterní ráno bylo chladivé a větrné. Ale výhled bohů. Kolem 10:00 jsme přešli vrchol a dál se spouštěli po jižním hřebenu. Pak nás uvěznila mlha, vichr a drobné sněžení na takovém smutném bidýlku. Tady máme další bivak, teď už bez jídla, které nám došlo, jen o vodě. Chamlang se chce s námi ještě trochu pomazlit. Zítra, dá-li všemohoucí, slezeme dolů na louku.” To se zatím bohužel nepodařilo.

Marek Holeček se Zdeňkem “Hookem” Hákem zdolali po extrémně rychlém výstupu jako první SZ stěnu Chamlangu. Bivakovali pár desítek metrů od vršku, než se utahaní, bez potravin vydali dolů. Horu v zóně himalájské osmitisícovky Makalu vylezli alpským stylem a po Gasherbrumu I (8080 m n. m.) a Kyajo Ri (6186 m n. m.) je to jejich třetí unikátní společný prvovýstup, který se zapíše do análů horolezectví.

Výstup se neobešel bez dramatických chvil. Cestou vzhůru zápasili s větrem, dvoukilometrovou stěnou létaly kameny i ledové zmrazky. V jednom momentu dokonce věděli, že už nemohou slanit stejnou cestou zpět, ale budou muset za každou cenu dosáhnout vrcholu a vrátit se JZ hřebenem.

(Visited 10 077 times, 1 visits today)