ČEZ Jizerská 50 se blíží, absolvovat celý závod stojí hodně energie

ČEZ Jizerská 50 se blíží, absolvovat celý závod stojí hodně energie

Letošní ročník ČEZ Jizerské 50 se nezadržitelně blíží. Hlavní závod se uskuteční v neděli 12. února v Bedřichově a širokém okolí. Skupina ČEZ je i letos generálním partnerem celé akce. Své schopnosti prověří na trati v Jizerských horách tisíce závodníků.

Absolvovat celý závod není jednoduchá disciplína. Z hlediska energetického výdeje patří běh na lyžích ve skupině sportů jako krasobruslení, sjezd, hokej či rychlobruslení mezi ten nejnáročnější. Při náročném tréninkovém či závodním dni vydá běžkař 18 000 až 22 000 kJ energie, což v přepočtu dělá zhruba 5,5 kWh.

To by vystačilo na provoz televize s LED obrazovkou po dobu více než 48 hodin. Běžnou moderní LED žárovku s příkonem 12,5 W by toto množství energie rozsvítilo na 400 hodin, tedy v přepočtu na více než 16,5 dne!

foto: ČEZ

Olympionici by vyslali na oběžnou dráhu družici

O trochu menší energetický výdaj mají rychlobruslaři, kteří vydají 14 000 až 16 000 kJ denně, tedy v přepočtu asi 4,2 kWh. Hokejisté za jeden den vydají asi 5000 až 8000 kJ, v průměru tedy asi 2 kWh energie.

Zajímavostí je, že celý český olympijský tým vydal během roku přípravy na olympiádu asi 70 000 kWh, s touto energií by bylo možné vyslat na oběžnou dráhu družici o hmotnosti přibližně 1700 kg nebo zajistit spotřebu elektřiny jedné arény na přibližně 15 hokejových zápasů.

foto: ČEZ

Závodníci podpoří úpravy tras Jizerské magistrály

Závodníci hlavního závodu ČEZ Jizerská 50 letos pojedou pro podporu úpravy tras Jizerské magistrály. Svým výkonem přispějí obecně prospěšné společnosti JIZERSKÁ spolu se Skupinou ČEZ jak závodníci z kategorie Elite, tak hobby lyžaři. Na podpoře se mohou podílet i diváci závodu, a to díky běžeckému trenažéru, který najdou v ČEZ Energy zóně.

(Visited 143 times, 1 visits today)