Chcete zlepšit svůj golf? Začněte u péče o hole

Chcete zlepšit svůj golf? Začněte u péče o hole

Golfová sezona je v plném proudu. Někdo je se svou hrou a výsledky spokojený, jiný ne a začíná se poohlížet po novém vybavení. Nemusí to ale být vůbec potřeba. Leckdy postačí zlepšit starost o své golfové nádobíčko. Ruku na srdce, čistíte si hole po každé ráně, nebo aspoň po každé hře? Pokud ne a drážky vašich holí jsou zanesené, pak vězte, že ztrácí svou funkci. Míčky budou mít mnohem menší rotaci, a to se projeví na délce i přesnosti ran.

Co s tím? Stačí opravdu málo, o své hole se pravidelně starat. A platí to to nejen pro zmíněné drážky, ale také pro gripy či šafty. A samozřejmě je důležité i skladování bagu s holemi. Pokud budete hole udržovat v tom nejlepším stavu, zlepší se nejen vaše hra, ale hole vám také déle vydrží.

Jak na to? Tady je několik tipů, jak se starat o golfové hole, tak abyste měli ze hry ten nejlepší požitek…

  • Pozor na skladování bagu s holemi

Největší hrozbou pro hole je mechanické poškození, vlhkost a změny teplot. Rozhodně tedy neskladujte hole na místech s vysokou vlhkostí a tam, kde není stálá teplota, třeba garáž, nebo kufr auta. Najděte si pro hole nějaký vhodný domácí koutek.

  • Kryty na hole nejsou jen pro parádu

Kryty hlav holí, nebo chcete-li headcovery jsou k dostání v různých variantách, ale důležitý je především jejich účel. Chrání totiž hlavy hole a částečně i šafty holí před poškozením. Určitě chraňte driver, dřeva i hybrid a také putter.

  • Očistěte hůl po každé ráně

Není to samoúčelné. Po každé ráně hůl očistěte a zbavte ji nečistot. Pokud zůstane špína v drážkách, ovlivní to i kontakt hole s míčem a tím i směr a délku ran. Stačí na to ručník. Ideální je mít v bagu hned dva – jeden vlhký a druhý suchý. Nečistotu z drážky dostanete v pohodě i špičkou týčka.

  • Po hře hole umyjte a osušte

Po každé hře umyjte hole v myčce holí, které jsou v každém resortu. Zvláštní pozornost věnujte zaneseným drážkám. Rozhodně nepoužívejte ocelový kartáč, kterým poškodíte drážky i povrch hole. Po umytí hole důkladně osušte, aby vám nezačaly časem korodovat. Zabere to jen chvilku.

  • Kontrolujte pravidelně gripy

Gripy jsou veledůležitou součástí holí. Umožní pevný úchop, proto je třeba se jim pravidelně věnovat. Pokud se objeví ošoupaná, nebo poškozená místa, vyměňte ho. Výměna se doporučuje jednou ročně, nebo po 40 až 50 kolech. Ošetřujte je občasným omytím vlažnou vodou a dobře je osušte. Prodlužujete jejich životnost a zlepšíte jejich přilnavost při úchopu.

  • Péči věnujte i šaftům

Na první pohled se zdá, že ocelové šafty nepotřebují údržbu, ale to je omyl. Základem je zacházet s holemi ohleduplně, protože někdy stačí málo k tomu, abyste poškodily ať už grafitový, nebo ocelový šaft. Ocelový tak dvakrát za sezonu navoskujte, aby na něm nezůstávaly kapky vody.

Věřte, nevěřte, rozdíl mezi umytou a ošetřenou holí a zanesenou nečistotami je obrovský. Pravidelná a pečlivá údržba se vyplatí – projeví se nejen na hře, na přesností a délce ran, ale také prodloužíte trvanlivost holí.

(Visited 217 times, 1 visits today)