Cyklotoulky srdcem Slovenska. Hrady, arboretum a nenáročné trasy i pro děti

Cyklotoulky srdcem Slovenska. Hrady, arboretum a nenáročné trasy i pro děti

Zdroj: Ebajk Zvolen

Zvolensko v srdci Slovenska je pro cyklisty zaslíbeným regionem. Křižují jej cyklomagistrály, sportovní okruhy i nenáročné trasy pro rodiny s dětmi. Jedna z nejkrásnějších cest vede kolem řeky Hron a ukáže vám atraktivní pamětihodnosti.

Sportovní den v sedle začněte v centru Zvolena. Projeďte kolem zámku, zimního stadionu, až k Červenému medokýši. U turistického rozcestníku zahněte na Pustý hrad a vyšlápněte na oblíbené místo Zvolenčanů. Hradní komplex nad soutokem Hronu a Slatiny vás překvapí středověkým vodovodním systémem a svojí velikostí. S rozlohou 7,6 hektarů, se řadí mezi nejrozsáhlejší hrady nejen na Slovensku, ale i ve střední Evropě.

Procházka po zřícenině zabere pár desítek minut a odmění vás výhledy na Zvolenskou kotlinu, vyhaslou sopku Poľanu, Kremnické, Štiavnické vrchy a na Javorie.

Celý výlet můžete absolvovat také na elektrických kolech. Půjčovnu a servis zajišťuje Ebajk ve Zvolenu, kde vás vybaví i cykloturistickou mapou. Cykloinstruktoři vám doporučí trasu podle vaší výkonnosti, schopností nebo se v případě vašeho zájmu stanou vašimi průvodci (tuto službu je však třeba objednat předem).

Zdroj: Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko

Poté z bývalého královského hradu sjedete zpátky do Zvolena a vydáte se do Arboreta Borová hora (směr Sliač). Unikátní sbírka stromů a keřů (otevřena ve všední dny od sedmi do patnácti hodin) vznikla v roce 1965. Na oplocené ploše zde najdete tisíc forem a kultivarů dřevin, pocházejících převážně ze slovenských lesů. Svojí krásou a pestrostí vás také uchvátí nádherné rozárium. Tvoří jej přibližně čtyři tisíce keříků a víc než osm set odrůd růží vyšlechtěných na území bývalého Rakouska-Uherska, Česka a Slovenska.

Až se pokocháte květinovou krásou, budete pokračovat přes lázně Sliač po polní cestě na břehu Hronu do Hronseku.

Kostel s prvky skandinávské architektury

Zdroj: Vladimír Veverka

Malá obec je plná historických památek, z nichž vás nejvíce zaujme evangelický artikulární kostel z roku 1726. Svatostánek byl postavený z masivního dubového a modřínové dřeva bez jediného hřebíku. Budovu s hrázděnými stěnami drží pohromadě jen tesařské spoje a dřevěné kolíky.

Vnitřní klenba kostela připomíná tvar převrácené lodi a boží příbytek nese neobvyklé prvky skandinávské architektury. Proto odborníci soudí, že se na stavbě podíleli Norové či Švédové. Kostel má kapacitu tisíc sto míst k sezení a byl v roce 2008 zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO.

V Hronseku stojí rovněž za návštěvu Vodní hrad. Původně goticko-renesanční tvrz ze šestnáctého století prošla neuvěřitelnou proměnou. Sídlo, které začalo v roce 1978 po odchodu posledních majitelů chátrat, koupil od státu kunsthistorik Stanislav Rajnoha. Pustil se do kompletní rekonstrukce a během dvaceti pěti let citlivě obnovil historický skvost. Objekt nyní slouží ke kulturním účelům a můžete se v něm ubytovat ve stylových hradních apartmánech.

Pokud se na tento výlet chcete vydat s dětmi nebo patříte k rekreačním cyklistům, jeďte ze Zvolena do Hronseku po Rodinné cestičce. Cyklotrasa vede pro rovině a neklade žádné nároky na dobrou fyzickou kondici.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 394 times, 1 visits today)