Drifty za polárním kruhem v Arctic Driving Centrum

Drifty za polárním kruhem v Arctic Driving Centrum

Tady vám nikdo nebude nadávat, že svoje auto schválně přetáčíte do smyku. Až zatoužíte po zamrzlém okruhu, kde se budete moci vyřádit za volantem, kupte si letenku do finského Rovaniemi. Město na polárním kruhu je nejenom údajným domovem Santa Clause, ale i mokrým snem všech drifterů. Zdejší Arctic Driving Centrum je rájem milovníků zimních hrátek s auty.

Hodinky ukazují osm hodin ráno, ale venku je pořád tma. Dostáváme klíčky od auta, pod botami nám křupe sníh. Na to, že je tu „zima“, tak je docela teplo. Pochopte, noc jsme strávili v hotelu postaveném z ledu, v pokoji bylo na nule, takže nám zamrzla i voda na nočním stolku.

Minus deset stupňů nám tak ani moc nevadí. Jsme dvacet kilometrů severně od Rovaniemi, centra finského Laponska. Na radovánky s auty nás sem pozvala automobilka Toyota. Před iglů už čeká Toyota GT86, ano, ta legendární „hačina“, která tolik miluje jízdu bokem.

Bokem s japonským mistrem

Co dělat na polárním kruhu, v zemi ledu, sobů a pletených svetrů? Tady během zimního slunovratu, který každoročně připadá na vánoční svátky, slunce vůbec nevychází. Dneska ale máme štěstí. Vykouklo v devět ráno! To už uháníme na sever od města Rovaniemi do Arctic Driving Centra, kde si procvičíme jízdu na ledu a sněhu. V kontrolovaném i nekontrolovaném smyku. Nejpovolanější mistr – nová Toyota GT86 – nám půjde maximálně vstříc.

Zdroj: www.toyota.com

V Japonsku se tomuto sportovnímu autu neřekne jinak než hačiroku, což v překladu znamená „osmdesátšestka“, podle vzpomínky na legendární kupátka Toyoty. V Česku se mezi milovníky driftu ustálila přezdívka hačina. Je oblíbená pro svou lehkost a snadnou ovladatelnost. To auto umí pochopit i řidiče, který zrovna nemá zkušenosti vyboxované na závodních okruzích. Spolu se svým sourozencem Subaru BRZ, se kterým sdílí techniku i tvary, umí na sněhu opravdové divy – jen se nesmíte bát šlapat na plyn.

Nechte ji vytočit!

Artic Driving Center má třicet let zkušeností v oboru. Mezi automobilkami, které zde testují svoje auta, ale i mezi širokou veřejností, je velmi oblíbené. Víte, jak těžké je nasimulovat arktické zimní podmínky? Tady jim to jde jedna báseň – stačí jen zapřáhnout sněhový pluh a mají dokonalé ledové nebo sněhové testovací dráhy. A nejenom klikatící se závodní trasu, ale také offroadovou trať, několik okruhů na jízdu bokem, různé svahy a další parádní prostory.

Navíc letecky je Rovaniemi dostupné asi za jednu hodinu z letiště v Helsinkách. Ve městě je pak spousta špičkových hotelů a restaurací, kde si můžete vychutnat severskou gastronomii a vůbec atmosféru dalekého severu.„Prosím. A zkuste ho projet v jednom táhlém smyku,“ ukazuje jeden ze zdejších instruktorů na zasněžený okruh, kde si můžeme zkusit drift. Učitelka rošťáren, jak se Toyotě GT86 také někdy přezdívá, je už zahřátá od kolegy. Ochotně smykuje, nechává se vytáčet, stačí jen jemně ťuknout na plyn a trhnout volantem a už jedete bokem.

V zatáčce patří ke špičce aut pro zábavu.Programy řidičského centra pro veřejnost se různí svým obsahem i náročností. Pokud si půjčíte jedno ze zdejších aut, tak se cena může pohybovat až v řádech desítek tisíc korun. Kromě jízd na okruhu jsou k dispozici také projížďky v terénu nebo speciální zimní program zahrnující jízdy na zamrzlých jezerech na severu Finska.

Zdroj: www.toyota.com

Laponsko v zimě

Když zrovna neprohánějí skútry, pak Laponce táhne psí spřežení nebo sobi. Se sněžnicemi se toulají po lesích a na jezerech, loví ryby dírkami v ledu, v noci pozorují polární záři nebo si užívají jako my – driftují v čemkoli, co má zadní náhon. Noc ve sněžném hotelu by měl prožít každý, kdo má klaustrofobii a je mu pořád zima. Nedaleko Rovaniemi je Arctic Snow Hotel, kde jsme přespali.

Z helikoptéry ho nenajdete – je to obří hromada sněhu, ve které je spleť chodeb a plno pokojů – uvnitř je stabilní teplota 0 až -5 °C. Večeři si dáte na stole vytesaném z ledu, finské pivo Karhu v místním ledovém baru a pro katolíky tu mají dokonce sněhovou kapli. A pro všechny saunu.

K nezapomenutelným okamžikům patří od půlky září do půlky dubna pozorování polární záře. Na Slunci se vytváří vlivem nerovností v magnetickém poli tzv. sluneční skvrny. Při jejich erupci dojde k uvolnění mraku částic, ten se na své cestě vesmírem může potkat s magnetickým polem Země. A během toho vzniká elektromagnetické záření. Polární záře…

Text: Petr Holeček

(Visited 413 times, 1 visits today)