Golf v extrémních podmínkách. Ďábelská poušť Black Rock

Golf v extrémních podmínkách. Ďábelská poušť Black Rock

Jsou hřiště, kde si rádi zahrajete několikrát. Pak jsou taková, kam se dostanete jednou za život a nad hrou budete dlouho váhat. Exotické prostředí, extrémní překážky, ale zejména šílené podmínky nabízí jen několik greenů po celém světě. Lucifer’s Anvil v Nevadě k nim rozhodně patří.

Rozpraskaná „pláž“

V severozápadní Nevadě není nic než perfektní rovina, kde lze s úspěchem snad jen dokola překonávat rychlostní rekordy. Ve středu pouště zvané Black Rock se totiž nachází oblast o rozloze téměř 800 kilometrů, kde není doslova vůbec nic. V době ledové bylo ono nic zamrzlým jezerem, ale jak se podnebí oteplovalo a vody vysoušely, z jezera se stala totální vyprahlá poušť. Těžko uvěřit, že na místě, které ovládají pouze hadi a škorpioni, si můžete užít nezapomenutelný golf…

Místo jamek plechovky od kávy

S myšlenkou odpalovat míčky v těchto pustinách přišel v roce 1988 fotograf Doug Keister, který hledal nějaký neobvyklý způsob, jak oslavit své čtyřicáté narozeniny. Se svým nápadem zabodoval a podařilo se mu přemluvit několik svých přátel, aby s ním vyrazili do pouště a odehráli tříjamkové utkání.

„Původně jsme používali místo vlajek pouze tyčky a místo jamek jsme používali plechovky od kávy,“ vzpomíná. „Na tyčky jsme umístili ručníky nebo části šatstva namísto vlajek.“ Bílé míčky nahradili hráči oranžovými. Ty byly totiž na vybledlém povrchu planety dobře rozeznatelné.

Absence překážek a nepředvídatelný vítr

Kaisterova netradiční oslava narozenin v poušti se setkala s takovým úspěchem, že se skupinka rozhodla ze svého klání vytvořit každoroční soutěž. Jednorázový happening se tak změnil v tradiční turnaj Black Rock Desert Self-Invitational, který se koná vždy v červnu a je otevřen naprosto všem. Původně tříjamkové hřiště se stalo devítijamkovým a dnes měří 3600 metrů. Tato vzdálenost není však nijak směrodatná.

„Jako beton tvrdý povrch zajišťuje, že rána, která uletí 180 metrů, zhruba dalších 180 metrů poběží. Základním problémem celého golfu v této nehostinné pustině je, že těch druhých 180 metrů míček neběží v původním směru, v jakém původně ránu začal,“ vysvětlují odborníci. Překvapí vás také absence překážek, neomezená šířka fairwayí i ojedinělé závany zhruba stokilometrového větru, který se velmi nečekaně objeví a vzápětí zase zmizí.

Hra barev

Extrémní hřiště si zamiloval i anglický golfista Mark Skinner, který absolvoval 17 000 kilometrů dlouhou cestu na Black Rock Desert hned čtyřikrát. „Je to ve všech ohledech něco odlišného, než můžete zažít při běžném golfu,“ vysvětluje. Ojedinělé je nejen zdejší klima a povrch, ale i greeny, které jsou odlišeny od okolní upečené jílovité půdy nejrůznějšími barevnými kresbami. Narazit tak můžete na jamku zdobenou plameny a démony, často označovanou jako „hell“, nebo na green, který je namalován tak, že připomíná asfaltovou silnici. „Tohle je lepší než tráva… Musíte zažít, co to znamená být v pustině, abyste si uvědomili, jaký význam toto slovo doopravdy má,“ dodává Skinner.

Mistrovský design

Nevadský Golf Creek, ležící asi 120 km severně od Las Vegas, je skutečnou lahůdkou. Vysoko nad pouští se vine rudými kaňony, mezi vodopády a potoky. Vypadá to, jako by se pruhy zeleného sametu rozprostřely kdesi uprostřed nehostinné krajiny. Vyšperkované jsou i samotné jamky. Ke druhému odpališti vede devadesát žulových schodů a pálí se z výšky jedenáctého patra. Trojka se hraje vzhůru, do jednoho z nejvyšších bodů hřiště, s nezapomenutelnými výhledy na písečnou poušť. A tříparová jedenáctka je ostrovem v moři červených kamenů a vizuálním skvostem typickým pro Golf Creek.

Death Valley

Navštívit Kalifornii a nezahrát si na proslulém Furnace Creek Resort by byl doslova hřích. Patří totiž k těm nejzajímavějším v zemi, leží uprostřed pouště, přímo v takzvaném Údolí smrti, 65 metrů pod mořem. Přestože je obklopené pískem, je překvapivě zelené a pyšní se velkorysými fairwayemi. Na jeho zavlažování se v horkých dnech spotřebují až 4 miliony litrů vody za den.

Tip na ubytování

 Nobu Hotel Villa, Las Pegas

Dopřejte si v Las Vegas ještě něco víc než pětihvězdičkový standard a navštivte jeden z nejobdivovanějších hotelů vůbec – Nobu Hotel Villa. Komplex, který je zařazen mezi současnou top 10, vás ohromí svým stylem. A bezpochyby i velkorysou střešní nástavbou, která zhlíží na centrum Vegas Strip. Jedná se o jedinečnou realitní záležitost, protože ve městě mrakodrapů je střecha raritou – a tato soukromá ve vytříbeném japonském designu může být celá jen vaše. Součástí je vlastní místo na barbecue, zenová zahrada s italským whirlpoolem a servírování vybraných pochoutek od šéfkuchařů z Nobu.

 Cena: 210 000 Kč/ 5 nocí

Připravily: Aneta Bartoníková a Petra Vymětalová

(Visited 298 times, 1 visits today)