Jarní běžky v Kladském pomezí. Trasy do Polska i za památkami

Jarní běžky v Kladském pomezí. Trasy do Polska i za památkami

Chcete-li strávit netradiční sportovní den, zajeďte si do Kladského pomezí. Turistický region v severovýchodních Čechách vás uchvátí svým božským klidem, přírodními krásami a velkým množstvím běžeckých tras.

Půvabná krajina u polských hranic vybízí k outdoorovým aktivitám po celý rok. V chladných měsících pak svým reliéfem poskytuje vhodné podmínky pro běžecké lyžování. Pozvolná stoupání, mírné sjezdy, nádherné a daleké rozhledy charakterizují zdejší sněhové stopy. Celá síť čítá v Kladském pomezí přes tři sta kilometrů upravovaných tratí. Buď jsou vzájemně propojené a umožňují půldenní nebo celodenní výlety, nebo se jedná o ucelené okruhy s výchozím i cílovým bodem ve stejném místě.

Běžkařský ráj zahrnuje především oblast Jestřebích hor (jedna z nejoblíbenějších tras vede po hřebenu z Odolova do osady Paseky), Dobrošova u Náchoda, Machova, Teplic nad Metují, Police nad Metují, Broumovských stěn a hraničních Javořích hor. Z Čech si můžete zaběhnout také do Polska, protože další kilometry stop upravuje rolba v národním parku Góry Stolowe, v okolí osady Karlów.

Zdroj: Jan Záliš

Sklouzněte se za historií

V končinách Kladského pomezí se rovněž nachází řada historických pamětihodností. Proto lze výkony na běžkách pojmout ryze sportovně nebo je spojit s návštěvou zajímavých míst. Vojenská pevnost Dobrošov, barokní zámeček Bischofstein a romantické Babiččino údolí jsou zasazené v přírodních scenériích.

Za odpočinkem a občerstvením pak zamiřte do stylových turistických „útulen“. Jiráskova chata na Dobrošově a chata Hvězda v Broumovských stěnách byly postaveny v devatenáctém století a patří mezi architektonické klenoty.

Zůstanete-li v Kladském pomezí přes víkend, zvolte netradiční ubytování v renovovaných mnišských celách benediktinského kláštera v Broumově.

Zdroj: Jan Záliš

Tajuplný výlet

Na běžkách dojedete také do oblasti Adršpachu. Tady rozhodně vycvakněte boty z vázání a vydejte se na prohlídku Adršpašsko – teplických skal (prohlídkový okruh je udržován i mimo hlavní sezónu až k Velkému vodopádu). Největší skalní město Střední Evropy fascinuje návštěvníky svými pískovcovými útvary už od osmnáctého století. Mystickou atmosféru znásobují ruiny středověkých hradů Adršpach, Střemen a Skály, léčivá podzemní voda a orlí hnízda na vrcholku skal.

A pokud budete mít pocit, že jste „zkamenělé město“ už někdy viděli, napovíme vám. Padlo do oka filmařům, kteří zde natáčeli slavnou pohádku “Třetí princ” a fantasy hit “Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň”.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 142 times, 1 visits today)