Kdo byl Vičaj, skromný boháč, který povznesl fotbalový Leicester

Kdo byl Vičaj, skromný boháč, který povznesl fotbalový Leicester

Po získání titulu v Premier League v roce 2016 všichni hráči, zaměstnanci Leicesteru i pozvaní hosté oslavovali. Místnost pak doslova vybuchla, když bylo oznámeno, že thajský majitel klubu Vičaj Srivadtanaprapcha právě daroval 1 milion liber na nedalekou nemocnici Royal Leicester. “Byl to velmi bohatý a úspěšný člověk,” řekl Ian Stringer z BBC Leicester. “Ale také pokorný a milý.”

Klub nyní oplakává smrt svého 61letého majitele, který zemřel v sobotu při nešťastné havárii vrtulníku kousíček od stadionu King Power. Srivadtanaprapcha, předseda společnosti King Power International Group, v roce 2010 koupil Leicester za 39 milionů liber. Stačilo pár let, aby se svět stal svědkem nejskvělejší výhry v klubové historii. V roce 2015-16 získali báječní chlapci z Leicesteru titul “Premier League” a stvořili tak jeden z největších sportovních příběhů všech dob.

Majitel klubu, čtvrtý nejbohatší muž Thajska, zůstával navzdory všem úspěchům relativně skromný. Jen velmi zřídka dával rozhovory a své záliby nedával otevřeně na odiv. Co vlastně víme o miliardáři, dobrodinci a architektovi pohádkového příběhu fotbalového Leicesteru? Není toho málo, ale ani mnoho. Odborníci upozorňují že to byl muž tak trochu dvou tváří.

“V Thajsku byl velmi dobře známý tím, že založil King Power, společnost, která má dosti kontroverzní monopol na thajské bezcelní prodeje. Ty se rozrostly během masivního nárůstu cestovního ruchu v posledních 20 až 30 letech letech,” upozornil korespondent BBC v Jihovýchodní Asii Jonathan Head. “Zároveň byl ale velmi soukromý člověk. A jeho společnost dosti utajená, není o ní mnoho známo. Založil ji v roce 1989 a dosáhl velmi rychlého bohatství.”

Thajský Číňan nedával rozhovory

Srivadtanaprapcha byl etnický Číňan, měl čtyři děti, jež jsou všechny zapojeny do společnosti King Power. To je přesně onen typický model čínského rodinného podniku. Nikdy nedával rozhovory a ačkoli byl v Leicesteru velkým šéfem a miloval ho, zůstával pro lidi trochu záhadou.

Po utkání týmu létával vrtulníkem do svého domu v Londýně, nebo panství v Berkshire, kde choval koně. A vracel se stejným způsobem. “Zároveň očividně miloval život ve Velké Británii, životní styl, který mu jeho enormní bohatství mohlo dát,” uvedl Head. “Byl opravdovým znalcem kvalitních vín, měl zálibu v hazardu a miloval koně.” Byl často viděn po boku britské královské rodiny, se syny se účastnil soutěží v pólu. Zbožňoval život britské elity. Pověst velkorysého dárce jak v Británii, tak v Thajsku způsobila, že byl uznáván i thajskou královskou rodinou. “Je to ostatně typické pro velké podniky, jež hrají takovou roli v lukrativních oblastech thajské ekonomiky. Očekává se, že se vrátí k charitativním aktivitám spojeným s královskou rodinou. Před sedmi lety proto získal status muže respektovaného králem.

Nešetřil charitativními činy

Svou důležitou roli v klubu Leicester hrála i malá gesta, jež majitel dělal. Srivadtanaprapcha neváhal zaletět za thajskými buddhistickými mnichy, aby požehnali hráčům a přinesli týmu štěstí. Oslavoval narozeniny tak, že rozdával lidem dorty, kupoval pro příznivce, kteří jeli na utkání, pití, snídaně i klubové šály.

Před deseti dny schválila místní rada v Leicesteru stavbu nového tréninkového centra ve výši 100 milionů liber. Další důkaz, že thajský předseda byl zachráncem klubu a vynesl ho navíc do výšin, jež nikdo nečekal. Předseda Leicester City Supporters Clubu Cliff Ginetta uvedl: “Jeho rodina je u lidí v Leicesteru velmi oblíbená. Jsou milovaní za to, co udělali s fotbalovým klubem, co udělali pro město. Zanesli město na mapu světa, vložili miliony do klubu a spoustu peněz do místních nemocnic, do péče o děti. O Vánocích jsou tu třeba zdarma koláče i pití.”

Jednalo se o jeden z nejpozoruhodnějších příběhů v historii britského sportu – takový, kdy i fanoušci jiných týmů brali Leicester jako srdeční záležitost.

V roce 2014 majitel mluvil o svých plánech, že tým do tří let dostane mezi nejlepší pětku. To tvrzení tehdy nevyvolalo víc, než pár úsměvů. V roce 2015 však angažoval špičkové hráče a předpověď se splnila. V jednom vzácném rozhovoru se sportovním redaktorem BBC Danem Roanem v roce 2016 se syn Srivadtanaprapcha Aiyawatt, neobvykle otevřel: „”Je to zázrak? Je. Je to inspirativní. Nastavili jsme určitý standard ve sportu a inspiraci pro celý svět. Pokud lidé nyní berou Leicester jako standard a bojují a snaží se, pak mohou jednoho dne zvítězit.“

(Visited 223 times, 1 visits today)