Kia Sorento: Výkonná, pokroková, všestranná

Kia Sorento: Výkonná, pokroková, všestranná

Sorento zastupuje roli vlajkové lodi a zároveň nejmodernějšího SUV své značky. Čtvrtá generace tohoto modelu byla navržena a zkonstruována tak, aby se úspěšně poprala se všemi nástrahami života. Za tímto účelem posouvá měřítka prostornosti, hospodárnosti a kvality v kategorii středně velkých SUV.

Kia Sorento je již stálicí v globální nabídce jihokorejské automobilky. První generace byla na světové trhy uvedena v roce 2002 a od té doby do dnešních dnů má model na svém kontě více než tři miliony prodaných vozů. Nejnovější, v pořadí čtvrtá generace tohoto SUV měla premiéru na jaře roku 2020 a na evropské trhy, včetně českého, zamířila během podzimu stejného roku. Nové Sorento je prvním vozem značky postaveným na nové generaci podvozkové platformy Kia pro středně velká SUV. Díky novému podvozku v kombinaci s větší karoserií navrženou ve prospěch velkého zavazadlového prostoru se Sorento stává jedním z nejvšestrannějších a nejprostornějších sedmimístných SUV na trhu.

Atraktivní a sebejistý

Návrháři automobilky Kia se při vývoji nové generace modelu Sorento inspirovali konceptem „kultivované smělosti“ a usilovali o zachování robustního a odolného vzezření dřívějších generací tohoto SUV, kterému propůjčili o něco více rafinovanosti, elegance, a dokonce i sportovního charakteru. Karoserie zaujme ostřejšími křivkami a zároveň zaoblenými tvary. Výsledná podoba s modernějšími geometrickými prvky a delší siluetou, markantně se snižující k zádi vozidla, působí z pohledu designu sebejistěji, vyzráleji a poutavěji než kdy dříve. Přední partie zaujmou novou interpretací charakteristické tygří masky Kia, která je nyní širší a po obou stranách nenásilně obepíná integrované světlomety. Boční proporce prodělaly jemné změny, aby se vůz opticky jevil jako delší. Záď zdobí nová vertikálně orientovaná světla, která obepínají boky karoserie.

Interiér čtvrté generace Sorenta představuje skokovou změnu co do kvality i designu. Intuitivně řešená a technicky zaměřená kabina nové generace je vybavena prémiovými materiály a nejmodernějším systémem palubního infotainmentu. Digitálnímu přístrojovému štítu v podobě 12,3″ displeje sekunduje 10,25″ dotykový displej palubního infotainmentu a navigace uprostřed přístrojové desky. Pokrokové uživatelské prostředí v širokoúhlém formátu zajišťuje přehledné zobrazování informací v zorném úhlu řidiče.

Tradiční a moderní

Paleta pohonných jednotek nové generace modelu Sorento nabízí při uvedení na trh přeplňovaný naftový čtyřválec 2.2 CRDi s nejvyšším výkonem 148 kW (202 k). Tento motor je k dispozici výhradně ve spojení s osmistupňovou automatickou převodovkou, ale volit lze mezi verzemi s pohonem přední nebo obou náprav. Alternativu představuje hybridní 1.6 T-GDi HEV, tedy elektrifikované ústrojí kombinující přeplňovaný zážehový čtyřválec s elektromotorem, které disponuje nejvyšším výkonem 169 kW (230 k). V tomto případě je standardem šestistupňová automatická převodovka a pohon všech kol.

Kia Sorento 2.2 CRDi SCR 4×4 Comfort
Motor: 2,2 l Turbo
Výkon (kW/k): 148/202
Max. točivý moment (Nm/ot.min-1): 440/1750-2750
Zrychlení 0-100 km/h (s): 9,2
Max. rychlost (km/h): 202
Kombinovaná spotřeba (l/100 km): 5,7-6,0
Délka (mm): 4810
Zavazadlový prostor (l): 705/2100
Základní cena (Kč): 1 149 980

Připravil: Ondřej Pavlůsek, Foto: Kia

(Visited 556 times, 1 visits today)