Koňské pólo na sněhu, adrenalinový sport pro mistry řemesla

Koňské pólo na sněhu, adrenalinový sport pro mistry řemesla

Gettyimages

Tento sport je noblesní, krásný, zároveň fyzicky i technicky velmi náročný, trochu nebezpečný a samozřejmě také patřičně drahý.

Kdo chce hrát závodně pólo na sněhu, musí se připravit, že to bude časově i finančně extrémně náročný koníček. Ale podle těch, kteří to zažili, se napínavé hře vyrovná máloco.

Představte si tu situaci. Sedíte na hbitém koni, máte helmu, chrániče, kůň chrániče holení, speciální podkovy a zapletený ocas. Vedle vás vaši tři týmoví kolegové. Start! Přihráváte dlouhým malletem červený balon dvojce, ta se prosmýkne kolem soupeřovy čtyřky, dává jedničce a ta krásným nápřahem zavěsí první gól. Na jezeře ve Sv. Mořici je minus pět, koně odfrkávají a zvířený sníh, který se třpytí ve slunci, na chviličku padá zpátky na hřiště. Diváci na tribunách jásají a připíjejí šampaňským.

„Jediným adrenalinovým sportem, kde můžete ukázat svůj talent i bohatství, je pólo,“ řekla před časem časopisu Forbes nejlepší česká hráčka a manažerka Martina Lowe. Přesně to vystihla.

Gettyimages
Gettyimages

 

Každý hráč, který chce jezdit turnaje, musí nejen umět výborně jezdit na koni. Musí mít také průpravu z letního póla. Dále mít vlastní koně a profesionály, kteří s ním hrají v týmu. Stáje, jízdárnu, hřiště a ošetřovatele. A těch potřebných koní bude určitě víc než 10.

Mekkou zimního póla na sněhu je švýcarský Svatý Mořic. Hostitelem předního světového turnaje v pólu na sněhu je už od roku 1985. Kromě toho, že jde o vůbec první turnaj v pólu na sněhu, je Světový pohár ve Snow Polo World Cup St. Moritz zároveň hlavním a nejvýznamnějším turnajem na sněhu.

Snow Polo World Cup St. Moritz je unikát. Stadion je obklopený nádherným přírodním prostředím a celé to dohromady vyzařuje na hřišti i kolem něj jedinečnou atmosféru. Na návštěvníky turnaje a VIP hosty čeká bohatý výběr gurmánských jídel, také řada společenských akcí v prvotřídních hotelech ve Svatém Mořici.

Samozřejmě to všechno ale nezačalo v Mořici. Pólo se hraje už více než 2600 let. Pochází ze starověké Persie, Afghánistánu, Kašmíru a severního Pákistánu. Do Svatého Mořice se hra dostala až kolem roku 1899, kdy tam první hřiště na pólo postavili angličtí vojáci. V roce 1959 založila skupina místních obyvatel pólo klub St. Moritz a v letech 1960 až 1964 se v létě pořádaly turnaje.

V sedmdesátých letech pak hoteliér Reto Gaudenzi vytvořil první švýcarský tým póla. A v roce 1985 měl světovou premiéru turnaj v pólu na sněhu na zamrzlém jezeře. Ten postupně odstartovalo celosvětový trend. V současnosti se pólo na sněhu hraje po celém světě od Aspenu v USA a Cortiny v Itálii až po Kitzbühel v Rakousku. Přesto zůstává Snow Polo St. Moritz nejprestižnějším turnajem na sněhu s nejvyššími výhrami. Na zamrzlém jezeře soutěží týmy o velmi žádaný Snow Polo World Cup St. Moritz Trophy.

V roce 2023 si více než 25 000 diváků užilo turnaj v nadmořské výšce 1850 m prodchnutý elegancí, rychlostí a tradičním britským sportovním duchem. Jednoduše řečeno: tradice – třída – pohostinnost – emoce!

Gettyimages

Nejlepší hráči se pak pyšní koncentrací, obratností, odvahou, vytrvalostí a samozřejmě vysokým umění v ovládání koně.

Na turnajích včetně toho ve Sv. Mořici se potkává spousta vlivných lidí, od úspěšných byznysmenů po šlechtu. Ale navzdory velkým penězům, které se v tomto sportu točí, se na něm nedá moc vydělat. Sponzoři se nijak nehrnou, i proto, že pólo nevysílá televize.

A tak je to prostě sport bohatých, kteří na to mají.

Pravidla

Dva čtyřčlenné (i smíšené) týmy bojují proti sobě. Hráči na koních se snaží pomocí dřevěných pálek s dlouhým držadlem (mallet), umístit větší gumový míč do branky soupeře. Každý hráč v poli má speciální úkoly. Jednička například bývá nejofenzivnějším hráčem, čtyřka zase hraje hlavně v defenzivě a snaží se zabránit brankám soupeře. Na sněžné pólo koně obouvají speciální podkovy s gumovou vložkou, která zabraňuje, aby se na kopyta nalepoval sníh.

Každý hráč má přidělený takzvaný handicap. Součtem handicapů členů týmu je určen týmový handicap.

Nejlepšími koňmi pro pólo jsou kříženci speciálního argentinského plemene a anglických plnokrevníků vysokých do 150 centimetrů. Musejí být rychlí a mrštní, protože jsou na ně při hře kladeny vysoké nároky.

Text: Petr Pravda

Foto: Getty Images

(Visited 134 times, 1 visits today)