Markéta Vondroušová: Tak trochu jiná tenistka. S odlišným herním stylem

Markéta Vondroušová: Tak trochu jiná tenistka. S odlišným herním stylem

Rozhodně se o ní před letošním French Open nemluvilo jako o favoritce, ale v mnoha případech se její jméno objevovalo mezi hráčkami, které experti a odborná tenisová média pasovali mezi „černé koně“ pařížského grandslamu. Po jeho skončení je jasné, že na dalších turnajích včetně grandslamů už se o ní bude mluvit jako o jedné z aspirantek na mety nejvyšší. Markéta Vondroušová si podmanila nejen šest soupeřek na cestě do finále French Open, ale ve svých 19 letech navíc udivovala svou skvělou hrou. V mnoha aspektech tak trochu jinou, odlišnou, než předvádí většina současných tenistek.

Pravda, pařížský příběh rodačky ze Sokolova hrající tenis na Štvanici za I. ČLTK neměl nakonec ono sladké pohádkové zakončení, protože ve finále podlehla Australance Ashleigh Bartyové a navíc možná až příliš rychle a hladce 1:6, 3:6, ale i tak si získala respekt soupeřek. Nejen těch, které poslala z kola ven na cestě do finále, při níž neztratila v šesti zápasech ani set.

V čem tedy tkví ona jinakost tenisu české 19leté hráčky? Když tenisový internetový portál tennis.com před French Open vybral na svůj seznam pěti černých koňů turnaje i Markétu Vondroušovou, zařadil mezi její největší zbraně levoruký forhend napříč kurtem, kterým dokáže soupeřky doslova vyhnat mimo kurt a poté zakončit do otevřeného prostoru. Přidal k tomu i kvalitní a konzistentní servis a všeobecně výhodu levou rukou hrajících tenistek.

A poznamenal, že Vondroušová letos už dvakrát porazila i bývalou světovou jedničku Simonu Halepovou, což bylo jen potvrzením, že strach z velkých jmen je něco, čím česká 19letá tenistka rozhodně netrpí.

Grateful ❤️ #team

Zveřejnil(a) Marketa Vondrousova dne Sobota 8. června 2019

Ničící kraťasy a promyšlená hra

Po Paříži je zřejmé, že v rejstříku hráčky, která už v 17 letech šokovala tenisový svět svým premiérovým vítězství na turnaji WTA ve švýcarském Bielu, je mnohem víc velice účinných tenisových zbraní. Tou první jsou stopbaly, nebo chcete-li kraťasy. V ženském tenise jen málo vídané. A v drtivé většině neobyčejně účinné. Ostatně, i semifinálovou bitvu v tie-breaku proti Kontaové zakončila drzým a perfektně provedeným stopbalem. A svými kraťasy doslova zničila třeba i Sevastovovou v osmifinále.

Na konci června oslaví Vondroušová teprve své dvacáté narozeniny, ale její hra je vzhledem k věku už teď neobyčejně vyzrálá a promyšlená. Dokáže měnit rytmus a tempo hry, razanci úderů. Navíc je psychicky odolná, nenechá se znervóznit, a když se k tomu přidá srdce bojovnice, je to kombinace, která na kurtu platí. Ani nepříznivě se vyvíjející zápas, nebo výsledek nic neznamená.

Bojovné srdce

Důkaz? Během French Open nebyl jen jeden. Ve druhém kole prohrávala s Potapovovou v prvním setu 1:4. A výsledek? 6:4 a 6:0. Česká hráčka nezpanikařila a vyhrála následujících 11 gamů i celý zápas. Ve třetím kole odvrátila míč zkušené antukářky Suarezové na 2:5 a opět vyhrála ve dvou setech. Proti Martičové ve čtvrtfinále odvrátila tři setboly soupeřky, v semifinále proti Kontaové pohrávala v obou setech 3:5, opět odvracela setboly, ale znovu projevila nezlomného ducha.

Až ve finále našla 19letá Češka přemožitelku. Kouzlo a schopnosti, které fungovaly v předchozích zápasech jako by v grandslamovém finále ztratily účinnost. Daň za první finále na turnaji velké čtyřky ale v minulosti platili i jiné a později velké hvězdy světového tenisu. A navíc, Vondroušová i porážku zvládla s grácií a nadhledem. Na nic se nevymlouvala, ocenila kvality soupeřky. Přiznala, že dostala lekci, že Bartyová byla lepší, nedala jí skoro žádnou šanci a nepustila ji k její obvyklé hře.

O tenisové šikovnosti Markéry Vondroušové není pochyb. Je v něčem zranitelná? V minulých letech bylo limitujícím faktorem její hry zdraví. Když v sedmnácti letech vstoupila na velkou tenisovou scénu, její tělo nebylo na takovou zátěž ještě připravené a z toho plynula častá zranění a zdravotní potíže. I na tom dnes tvrdě pracuje. S celým svým týmem, trenéry Jiřím Hřebcem a Janem Hernychem, kondičním trenérem Michalem Vágnerem a fyzioterapeutem Martinem Janouškem. I díky tomu zvládla – a skvěle – sedm těžkých zápasů na pařížské antuce.

Pařížská cesta Markéty Vondroušové

  • 1. kolo: vs. Wang Ja-fan 6:4, 6:3
  • 2. kolo: vs. Potapovová 6:4, 6:0
  • 3. kolo: vs. Suarezová 6:4, 6:4
  • Osmifinále: vs. Sevastovová 6:2, 6:0
  • Čtvrtfinále: vs. Martičová 7:6, 7:5
  • Semifinále: vs. Kontaová 7:5, 7:6
  • Finále: vs. Bartyová 1:6, 3:6
(Visited 4 445 times, 1 visits today)