Na Domažlicku projedete na běžkách pohraniční území Čech a Německa

Na Domažlicku projedete na běžkách pohraniční území Čech a Německa

Zdroj: https://www.aktivregion-bayerischerwald.de

Naštěstí jsou pryč doby, kdy na česko – německé hranici trčel ostnatý drát a vládnul svár. Dnes se v Českém a Bavorském lese prohánějí běžkaři obou národností a společně rozvíjejí sportovní aktivity.

Centrum severských sportů Horní Bavorský les/Český les leží v nedotčené přírodě hraničního hřebene, mezi městy Domažlice, Furth im Wald a Waldmünchen. Vzniklo ve spolupráci s německým lyžařským svazem (DSV), německou nadací pro bezpečné lyžování (Stiftung Sicherheit im Skisport), se Svazkem obcí Domažlicko a s městy Furth im Wald a Waldmünchen.

Běžecké trasy na českém i německém území tak byly certifikovány německým lyžařským svazem. Tím splňují přísná kritéria a zároveň dostaly dvojjazyčné označení. Cesty jsou podle stupně obtížnosti (lehké, středně těžké a těžké) vyznačené barevně a všechny rozmístěné značky mají záchranný kód pro lepší lokalizaci osob. V případě krizové situace tedy stačí zavolat číslo 112 a sdělit záchranářům svoji polohu prostřednictvím zeleného záchranného indexu.

Chodský trénink

Pro běžkaře je v Centru severských sportů Horní Bavorský les/Český les připraveno osmdesát dva kilometrů pro klasickou techniku i bruslení. Jednosměrné okruhy jsou vzájemně propojeny a jejich výchozí místa tvoří Capartice na české a Gibacht či Althütte na německé straně. V Caparticích pohodlně nastoupíte do stopy z hlavního parkoviště na prosluněné Capartické louce ve výšce sedm set padesát metrů nad mořem. Odtud se pak vydáte směrem k vrcholu Sádku nebo si dáte víc do těla na Čerchovském okruhu a zkusíte náročnější terén v okolí hory Čerchov (1042 metrů).

Budete-li mít štěstí, potkáte zde Kateřinu Razýmovou. Česká reprezentantka v běhu na lyžích totiž pochází z nedalekého Postřekova a v okolí Čerchova ráda trénuje.

Rozhodnete-li se pro start v Althütte, počítejte s tím, že tato lokalita je především vhodná pro začátečníky a rodiny s dětmi.  Občerstvení vám poskytne hospůdka Bergstüberl a v servisní budově u bezplatného parkoviště najdete vyhřívané převlékárny a toalety. Přes spojovací cestu se dostanete rovněž na Gibacht, na nástupní bod náročnějších tras pro zkušenější běžkaře, které vedou kolem Čerchova. K dispozici zde budete mít neplacené parkoviště, převlékárnu a  hospůdku Berghof Gibacht.

Sportovní klub Sněhaři Domažlice každoročně pořádá několik závodů. Devatenáctého ledna odstartuje v deset hodin přejezd z Capartic přes Gibacht na Althütte. Délka trasy mezinárodní  lyžařsko – turistické akce bude zhruba sedmnáct kilometrů a po jejím absolvování na vás čeká společné slavnostní zakončení spojené s občerstvením.

Sněžná túra

Centrum severských sportů Horní Bavorský les/Český les rovněž vytváří trasy pro sněžnice a zimní turistiku. Pokud holdujete výšlapům v chladných měsících, vydejte se na zhruba hodinový okruh od hostince Gasthaus Gibacht směrem do lesa. Zvolte však dobré boty a případně se vybavte trekingovými holemi, neboť cesta vede po úzkých stezkách a není upravená.

Kouzelná procházka vás nejprve zavede ke „skleněnému kříži“ (Glaskreuz), kde uvidíte nádherné panorama Velkého Javoru, Ostrého a Hohenbogenu. Poté zasněženými stezkami přijdete k vrcholu Tanneriegelu. Na něm stojí kamenný „maják lidstva“ (Leuchtturm der Menschlichkeit) a poskytne vám velkolepý výhled na okolí Waldmünchenu.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 428 times, 1 visits today)