Na golf na Mauricius

Na golf na Mauricius

Někdo se sem jezdí potápět, jiný kitovat, cestovat po ostrově nebo hrát golf. Další touží jen ležet pod slunečníkem z cukrové třtiny, koukat na moře a nekonečné pláže tvořené jemným bílým a zlatavým pískem. Všichni se ale shodnou v jednom: místní jsou velmi přátelští, pro turistu by se rozkrájeli.

Když Airbus vyplivl skoro tisíc pasažérů na letišti Sir Seewoosagur Ramgoolam, počítala jsem s nekonečnými kontrolami, testy a frontami. Vše bylo ovšem tak skvěle zorganizováno, že jsem po slabé půlhodince už seděla v taxíku do hotelu. S kamarádkou jsme si vybraly východní a jihovýchodní pobřeží, ze zkušenosti už víme, že je tam začátkem roku nejstálejší počasí a méně větrno než na západě. Navíc je tu nejvíce golfových hřišť.

Slunce pálilo, tak rychle do vody. Tentokrát mi pláže připadaly ještě bělejší a moře ještě tyrkysovější. Ale možná to byl ten dvouletý absťák. V hotelu vše běhalo disciplinovaně v maskách, všichni byli usměvaví a zářili radostí, že se konečně dočkali hostů.

Když ležet na pláži nestačí

Na rozdíl od ostatních tropických ostrovů má Mauricius daleko víc než snové pláže. Kdo chce, může podniknout celodenní výlet a prohlédnout si celý ostrov. Dá se to stihnout. Problém je snad jen horší orientace, protože jakmile se dostanete mimo hlavní silnice, ukazují všechny směrovky jen do hlavního města Port Louis. Ale vyplatí se tam zabrousit, protože to není v žádném případě ospalé přístavní městečko z koloniální doby. Žije tu kolem 200 000 obyvatel a je tu pěkně živo. Zde lze vyrazit na nákupy: do malých obchůdků v úzkých uličkách nebo přímo na nábřeží do elegantních nákupních center na Caudan Waterfront. Všude se dá smlouvat, ale ceny nejsou tak nízké, jak byste tady očekávali.
Nenechte si ujít centrální tržnici Central Market, Babylon čínských, kreolských, indických a afrických obchodníků nabízejících to nejexotičtější zboží – od léčivých bylin přes afrodiziaka, ovoce, zeleninu a hlavně nekonečné množství koření z Dálného východu.

Koupání je bezpečné

Můžete být klidní i během koupání v moři. Voda je nádherně teplá, vlny většinou mírné. Mauricius je obehnaný korálovým útesem, který tvoří dokonalou přírodní hradbu, přes niž velcí živočichové nemají šanci proniknout. Čelisti tak můžete vidět maximálně na televizní obrazovce. Můžete vyzkoušet šnorchlování, z pláží vyjíždějí pravidelně čluny na moře, nebo se potápět profesionálně, vyrazit na výlety lodí nebo zkusit windsurfing. Na programu najdete i rybaření.

Blaho pro tělo i duši

Po Evropě nejraději cestuji na vlastní pěst, ale v případě Mauricia jsme s kamarádkou vyrazily za „travel designery“ z Elite Voyage a nelituji. Navrhli nám plán cesty, vybrali hotely, zajistili transfery a vše skvěle fungovalo.

Hřiště Anahita a Ile aux Cerfs

Na východním pobřeží nám byl doporučen resort Four Seasons. K dispozici jsou tu hned dvě špičková golfová hřiště Anahita a Il aux Cerfs. Anahita se nachází hned vedle resortu a hotelové hosty tam během pěti minut přepraví hotelová bugina. Hřiště Ile aux Cerfs je na protějším ostrůvku, kam vás během deseti minut dovezou lodí.

Resort Four Seasons se nachází na okraji idylické laguny. Jednotlivé stylové přízemní vilky jsou rozesety v tropickém parku ve velmi členitém parku, a tudíž nabízejí spoustu soukromí. Každá má vlastní zahradu s bazénkem a většina z nich vlastní přístup na písečnou pláž v laguně. Před vilkami stojí kola, takže pokud se vám nechce čekat na hotelovou buginu, skočíte na kolo a všude se rychle dostanete.

Zdroj: Premium Golf

Gastronomická nabídka ve čtyřech restauracích odráží pestrou mauricijskou kuchyni. Jsou podávány indické, čínské a kreolské speciality, italsky můžete jíst v italské restauraci Acquapazza a na hotelové pláži na blízkém ostrově La Plaz at Ile aux Cerfs-Beach Grill grilované dobroty, v hlavní roli mořské plody.

Prvotřídní wellness – Spa Pavillon

Po golfu můžete vyzkoušet některou z masáží v lázeňském areálu. Je umístěn v centrální části resortu a je postaven na kůlech nad Indickým oceánem obklopen tropickou vegetací. Nabízeny jsou rovněž lekce jógy a relaxace v sauně nebo páře. V resortu nechybí tenisové kurty, které jsou večer osvětlené, a skvěle vybavené fitness centrum. Zaplavat si můžete nejen v oceáně, ale i v olympijském, pětadvacetimetrovém bazéně.

GC Anahita

Hřiště leží na konci laguny naproti ostrůvku Ileaux Cerfs. Je postavené dle přísných norem USGA. Fotogeničnost je vlastní všem zdejším hřištím, ale myslím, že Anahita v tomto směru vede. Nabízí totiž výhledy na lagunu Indického oceánu (šest jamek je přímo na březích oceánu), ale i na přilehlé pohoří. Ernie Els zde připravil pro golfisty přátelsky široké fairwaye dokonale zakomponované do tropické krajiny, hluboké bunkery a samozřejmě spoustu vody. Z převážně vyvýšených odpališť je cíl lákavě otevřený, ale pečlivé rozmístění bunkerů podél laguny znamená, že nemůžete jen tak bezmyšlenkovitě odpalovat.

Lze hrát z pěti různých odpališť, takže neodradí začátečníky, ale zároveň je výzvou pro zkušené hráče, což dokládá i pořádání řady mezinárodních turnajů.

Ile aux Cerfs: ostrov jen pro golfisty

Legendární osmnáctijamkové hřiště je svou nezaměnitelnou polohou bezpochyby jedním z nejzajímavějších golfových hřišť na světě. Hráči se sem dostanou jen lodí nebo helikoptérou. Pokrývá většinu ostrova, který je obklopen tyrkysovou lagunou. Vegetace je tu ještě divočejší než na pevnině. Autorem je německý profesionál Bernard Langer. Je ďábelsky těžké a dlouhé jamky a fervejové rokle hru poměrně komplikují. „Mým cílem bylo při projektování hřiště vyvolat zážitek, který u golfisty osloví všechny smysly. Chci, aby každá hra na tomto hřišti byla mimořádná a nezapomenutelná pro každého hráče, jak z hlediska golfové výzvy, tak přírodních krás,“ vysvětluje Bernhard Langer svou filozofii. Hřišti s parem 72 dominují bílé bunkery, mangovníky a zejména pak výhledy na oceán, které máte po celou dobu hry. Na hřišti se nachází devět jezer a mořské laguny, takže vody si skutečně užijete. Hřiště je zábavné a perfektně udržované. Jak by také ne, když o jeho plochy pečuje celá padesátka(!) greenkeeperů. A to navíc s důrazem na šetrný přístup k přírodě a životnímu prostředí. K zavlažování zde používají pouze recyklovanou vodu a 90 procent pesticidů organického původu.

Zdroj: Premium Golf

Hřiště je otevřeno denně od 6.30 až do západu slunce. Koncept tohoto hřiště je opravdu jedinečný. Na ostrově totiž nenajdete žádný hotel, jen hřiště.

GC Heritage

Z resortu Four Seasons se rovněž dá vyrazit na další zajímavé hřiště Heritage, které leží poblíž hotelového stejnojmenného resortu. Tato mistrovská osmnáctka je pravidelným dějištěm European Tour. Architekt Peter Matkovich, bývalý European Tour Pro, zde vytvořil velmi zajímavé hřiště, které se táhne mírně kopcovitým terénem s mnoha výhledy na oceán. Nebylo třeba pokácet jediný strom ani budovat uměle vodní překážky. Vše důmyslně přizpůsobil zdejšímu terénu.

Je tu i devítijamkové hřiště s krátkými jamkami, které je ideální pro začátečníky. Nechybí ani velkoryse pojaté tréninkové zázemí. Není divu, že hřiště Heritage bylo již dvakrát vyznamenáno jako nejlepší v Indickém oceáně.

Připravuje se druhé hřiště, jehož dokončení zdržel covid. Otevření se plánuje na září 2023. Devítka už je hotová, ale nechtěli nám ji ani ukázat. Sympatický golfový manažer Michael Geerdharry nám jen sdělil, že to bude linksové hřiště, které bude začínat na kopci, vysokém 600 metrů a potáhne se dolů k oceánu.

Zdroj: Premium Golf

Avalon Golf Estate

Za návštěvu stojí i jeden z nejmladších golfových resortů Avalon. Hřiště na jihu ostrova, pod jehož designem je podepsán opět Peter Matkovich, leží v srdci přírodní rezervace obklopen čajovými plantážemi, nedaleko posvátného místa hinduistů, jezera Grand Bassin. Se svojí výškou 400 metrů nad mořem je nejvýše položeným mauricijským hřištěm. Přestože je umístěno daleko od pobřeží, za jasného dne, nabízí téměř ze všech jamek výhledy na oceán. Hřiště se táhne kopcovitým terénem, obklopeném malými lesíky, fairwaye lemují kapradiny a nádherná květena, mosty překlenující potůčky a vodopády – každá jamka se prezentuje s novou scenerií a novou výzvou – připadáte si tu jako v rozkvetlé zahradě. Součástí rezortu je osmnáctijamková golfová akademie s parem 54, 22 metrů dlouhý bazén, tenisová hřiště a hřiště na plážový volejbal. A nezapomeňte navštívit skvěle vybavený proshop.

Výlet na Mauricius byl opravdu zdařilý. Pocovidový start se ostrovu povedl. 90 procent Mauricijců je proočkováno, vše je už v provozu a rozvoj ostrova se rozjel naplno. Od 12. března není nutný ani PCR test. Stačí doklad o očkování.

Zdroj: Premium Golf
(Visited 154 times, 1 visits today)