Paznaunské údolí nabízí lyžování až do května

Paznaunské údolí nabízí lyžování až do května

Přestože zima začíná krájet poslední měsíc své vlády, lyže ještě zdaleka nemusíte odkládat. V tyrolském Paznaunském údolí si užijete prvotřídní lyžování a sněhovou zábavu až do prvního máje.

Věhlas tyrolského regionu s obcemi Kappl, Ischgl a Galtür už dávno překonal své hranice. Každý rok se do něj sjíždí tisíce lyžařů z celého světa, aby pokořili místní sjezdovky. Přepychové podmínky jim vytváří zejména světácký Ischgl v oblasti Silvretta Areny. Tato mezinárodní lyžařská zóna propojuje Rakousko se Švýcarskem a prostřednictvím čtyřiceti pěti lanovek a vleků vyváží vyznavače bílého sportu až do výšky dva tisíce osm set metrů nad mořem. Výjimečná poloha celého areálu tak zajišťuje skvělý sněhový servis, který v případě rozmarů přírody doplňuje přes sto sněhových děl.

Zdroj: Tourismusverband Paznaun – Ischgl

Velké převýšení sjezdových tratí přináší také parádní výhledy na tři tisícové vrcholy u rakousko – švýcarských hranic. I když si pobyt v Ischglu vychutnají jak začátečníci, tak pokročilí, terény budou nejvíc vyhovovat „dálkovým lyžařům“, jež chtějí za den najezdit co nejvíce kilometrů. Nejdelší jedenácti kilometrová sjezdovka jim k tomu poskytne dobrou příležitost. Příznivce adrenalinu zase uspokojí nejprudší černá sjezdovka 14a. Se sklonem sedmdesáti procent padá z vrcholu Greitspitz a je zaříznutá mezi skalními stěnami.

Až dopřejete oddech „rychlým prkénkům“, vydejte se v Ischglu do Muzea lanovek. Zaujmou vás zmenšené modely kabinek i staré exempláře v normální velikosti. Dokonce se do nich můžete posadit a na obrazovce sledovat lyžařskou historii horského střediska.

Lázeňské běžkování

Pohodový soused Ischglu, obec Galtür, obdržela v roce 1997 statut rakouských vzdušných lázní (jsou jediné v Tyrolsku). Ve výšce v bezmála tisíc šest set metrů nad mořem se tedy dostanete nad vrstvu prachové a dýmové zóny. Vzduch je zde křišťálově čistý, téměř bez bakterií a alergenů. Proto už jen samotný aktivní pohyb venku má léčebné účinky pro vaše průdušky.

navigate_before
navigate_next

Plicní sklípky pořádně provětráte i v rámci skvělého kardiovaskulární tréninku na běžkách. Síť běžeckých tras (lze je stáhnout jako GPS) různých úrovní obtížnosti pokrývá sedmdesát čtyři kilometrů s překlenutím od  tisíc tři sta do dva tisíce metrů nad mořem. Vysoká poloha Galtüru garantuje sněhovou nadílku od prosince do dubna a díky osvětleným tratím můžete sportovat až do dvaadvacáté hodiny.

Cesta za poznáním

Příjemný oddech po běhu ve svištivých stopách pak naleznete v Alpináriu. Interaktivní muzeum vám poutavou formou přiblíží nelehký život v horách a seznámí vás se zajímavými osudy místních obyvatel. Součástí jedinečného architektonického díla je i lezecká stěna a tři sta čtyřicet pět metrů dlouhé a devatenáct metrů vysoké proti lavinové zdi. Ty byly postaveny po pádu „bílé smrště“ v roce 1999. Tehdy si lavina vyžádala 31 lidských životů a smetla v Galtüru celé domy.

Sjezd s leopardem a pokušení pro gurmány

Sáňky patří odjakživa k nepostradatelnému vybavení alpských chalup v Paznaunském údolí a populární jsou i mezi návštěvníky. V Kapplu proto kromě denního sáňkování pořádají každé úterý večer noční jízdy na šesti kilometrové dráze.

Zdroj: Tourismusverband Paznaun – Ischgl

Vaši pozornost budou vyžadovat nejenom kroutivé zatáčky v lese, ale také projíždějící plyšoví tygři či medvědi. Jak turisté, tak i místní se při sáňkování velmi baví a na jízdu si oblékají bláznivé kostýmy.

Při svém pobytu v Paznaunském údolí se rozhodně zakousněte do tyrolského „Almkäse“. Tuto sýrovou specialitu vyrábí v létě farmáři na vybraných alpských pastvinách. Sýr zraje čtyři měsíce a poté dostává silnou aromatickou chuť.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 137 times, 1 visits today)