Pět nejdelších sjezdovek v Evropě

Pět nejdelších sjezdovek v Evropě

Které přesně jsou nejdelší evropské sjezdovky? Téma, které mezi lyžaři neustále budí rozbroje. Skiareály se předhánějí, který z nich změří o něco delší trasu. Někdo k tomu doměřuje nájezd i dojezd po rovině, jiný napočítává přejezdy, další zase dodává kličkující traverzy anebo počítá se zelenými výletnickými trasami, po kterých lyže sotva jedou.

Nesnažíme se tedy vyřešit, kdo to má delší, ale předkládáme seznam pěti velmi dlouhých sjezdovek.

1. Chamonix: Vallée Blanche

Ledovcové údolí by měl každý lyžař nebo snowboardista sjet aspoň jednou v životě. Jenže to není sjezdovka v pravém slova smyslu! Nikdo ji neupravuje, i když bývá projetá od mnoha předchozích sjezdařů.

Pokud nejste vysokohorští lyžaři se zkušenostmi a vybavením na ledovcové túry, určitě si najměte horského vůdce nebo vůdkyni. Jízda totiž zahrnuje nejen obloučky a šusování, ale také kličkování mezi ledovcovými trhlinami, přejezdy sněhových mostů, objíždění lavinových svahů a vyhýbání se ledopádům.

Lanovka Aiguille du Midi je nejvyšší v Evropě a vyveze vás z centra francouzského Chamonix do nadmořské výšky 3812 m. Přístup k ledovci je skalním tunelem a pak pěšky dolů úzkým sněhovým hřebenem. Bojácnější lyžaře si navážou vůdci na jisticí lano k sobě. Tep zrychlí pohled do údolí o 2700 metrů níž.

Existuje několik variant, jak sjet nazpátek do Chamonix. O výběru ale plně rozhoduje odpovědný horský vůdce. Záleží na počasí, sněhových podmínkách a otevřených, či zavřených ledovcových trhlinách.

Sjezd po ledovci Mer de Glace a pak lesem je dlouhý 22 km. Není značený ani udržovaný, a už vůbec ne upravovaný. Užijete si ryzí freeride!

Výhledy na okolní skalní velikány jsou ohromující. S velkolepou alpskou scenerií Mont Blancu všude kolem vás nelze nic srovnávat. Sjezd lze ukonči už na konci ledovce a vrátit se do Chamonix ze železniční stanice Montenvers.

2. Alpe d’Huez: Sarenne

Sjezd Sarenne ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez je uznávaný jako nejdelší černá sjezdovka v Evropě. Vede lyžaře a snowboardisty z Pic Blanc ve výšce 3300 metrů nad mořem v délce 16 km.

Jedná se o sjezdovku, která vyžaduje nejen technické schopnosti, ale také slušnou fyzickou kondici, protože sjezd může trvat až hodinu. Díky obrovské šíři ve střední části si tady odvážný lyžař může udělat osobní rychlostní rekord. Lepší rekreační sportovci dosahují po ránu, kdy je sníh ještě zmrzlý, sto kilometrů za hodinu.

Z horní stanice lanovky na Pic Blanc jsou nádherné výhledy se známými vrcholy Mont Blanc, Matterhorn a La Meije.

3. Klein Matterhorn: via Cervinia

Lyžařské středisko Cervinia leží na italské straně známého Matterhornu. Skiareál navazuje na švýcarský protějšek Zermatt a umožňuje lyžování na ledovcích téměř po celý rok. V posledních letech se bohužel sezona poněkud zkracuje kvůli globálnímu oteplování.

Právě z ledovce ve výšce 3883 m n. m. se můžete odpíchnout a lyžovat až dolů do Cervinie. 20 km dlouhá sjezdovka je sice červené obtížnosti, ale sjezd je díky přehlednosti poměrně jednoduchý. Končí ve vesnici Valtournenche v nadmořské výšce 1524 m. Celkové převýšení sjezdu je tedy téměř 2400 m.

4. Klein Matterhorn: via Zermatt

Sjezd z Klein Matterhornu do Zermattu na švýcarské straně je další dlouhá trať, kterou si můžete odškrtnout, byť na ledovci měří pouhých 13 km. Pokud však přidáte mírnější svah až do Zermattu, sjedete vzdálenost 21 km a převýšení 2200 m od lanovky Klein Matterhorn ve výšce 3883 m n. m. do městečka Zermatt ve výšce 1620 m n. m.

Nejluxusnější zimní resort ve Švýcarsku je bez aut! To z něho dělá ideální místo pro romantickou rekreaci v klínu Alp mezi temnou špičkou Matterhornu a obrovským bílým masivem Monte Rosa.

5. Les Arcs: via Villaroger

Vyjeďte lanovkou na Aiguille Rouge ve francouzském středisku Les Arcs a užijte si nádherné výhledy. Se svými 3226 metry je to nejvyšší bod rozlehlé lyžařské oblasti Paradiski.

Osmikilometrový sjezd je kombinací náročných sjezdovek. Nahoře se lyžuje strmou černou a dole červenou tratí, která neustále mění sklon i směr. Když se zastavíte v malé vesničce Villaroger ve výšce 1200 m n. m., máte v nohou dva kilometry převýšení.

Doporučujeme tento sjezd absolvovat jako první jízdu dne a chytit pokud možno první lanovku nahoru. Později se tvoří fronty, a hlavně tratě už nejsou v nejlepší kondici.

Slovníček – abychom si rozuměli

Mont Blanc – Bílá hora
Aiguille du Midi – Polední štít
Valée Blanche – Bílé údolí
Mer de Glace – Ledové moře
Pic Blanc – Bílý štít
Matterhorn – Špičatá luční hora
Monte Cervino – Jelení hora
Aiguille Rouge – Červený štít

Text: Jakub Turek

(Visited 939 times, 2 visits today)