Petra Kvitová: Myslím si, že jsem vyhrála už před dvěma roky

Ta věta jako by vystihla vše, co se nejen v posledních dvou týdnech, ale spíš v posledních dvou letech odehrávalo v životě a kariéře Petry Kvitové. „Myslím, že já jsem vyhrála už před dvěma roky,“ prohlásila chvíli poté, co se musela sklonit ve finále Australian Open před uměním Japonky Naomi Osakaové a nedosáhla na vysněnou vítěznou trofej. I tak rozehrála 28letá Češka v Melbourne úžasný, téměř pohádkový příběh. Jen ten konec neměl parametry očekávaný od pohádkových příběhů…

Finále ženské dvouhry v úvodním grandslamovém podniku roku přineslo urputnou bitvu hráček, které se dosud na turnajích WTA nikdy nepotkaly. Poprvé až teď. A hned ve finále a ještě v souboji o pozici světové jedničky. A každá z hráček ještě přidala i další zajímavou bilanci – Petra Kvitová vyhrála všech posledních osm finálových duelů. Včetně toho před týdnem v Sydney. Naomi Osakaová zase pokud vyhrála první set, zápas už neztratila v posledních 59 zápasech. Naposledy to neplatilo v roce 2016.

Osmadvacetiletá Češka na cestě do finále neztratila ani set, ale ve finále o první přišla. Mohlo jí mrzet, že nevyužila několik šancí vzít soupeřce servis. Set v tiebreaku ztratila, a když ve druhém za stavu 3:5 měla Japonka tři mečboly, zdálo se být vše jasné. Česká „lvice“ ale zabojovala, zaťala „drápy“ a set ještě zachránila úžasným obratem. Třetí, byť po velké bitvě, už ale nikoliv: 7:6, 5:7, 6:4 pro Osakaovou. Takový byl konečný výsledek napínavého duelu.

Pohádkový příběh bez pohádkového konce. Ale… „Samozřejmě jsem chtěla trofej vyhrát a samozřejmě cítím zklamání a samozřejmě to bolí, ale myslím si, že já vyhrála už před dvěma roky. Tohle je pro mě úžasný okamžik. Já si pořád ještě ani neuvědomuji, že jsem se dokázala dostat až do finále,“ přiznala po utkání Kvitová.

Narážela tím na okamžiky, kdy v prosinci roku 2016 byla napadena a vážně pořezána na levé ruce. Natolik, že její tenisová kariéra byla vážně ohrožena. Následovala náročná operace a ještě náročnější léčení a rehabilitace. Někdy hodně bolestná a navíc stále s nejistým výsledkem. Půjde to? Po půl roce se Kvitová vrátila na tenisové kurty – na French Open uhrála jedno kolo. Už to byl malý zázrak. Před rokem v Austrálii vypadla hned v prvním kole.

Thank you to my team for being with me every step of the way. It hurts right now but we have been through much tougher things together…and look at this beautiful trophy ❤️ #ausopen

Zveřejnil(a) Petra Kvitová dne Sobota 26. ledna 2019

Tvrdě pracovala dál a začátek roku ji zastihl v parádní formě. Před Melbourne vyhrála turnaj v Sydney, teď přidala finále na úvodním grandslamu. Na vítěznou trofej ani na pozici světové jedničky sice nedosáhla, ale i tak je světovou hráčkou číslo dvě. Dosud nejvýše v kariéře. Nepřidala ke dvěma titulům z Wimbledonu z let 2011 a 2014 třetí titul z turnajů velké čtyřky, ale není poražená.

„Prošla jsem si tolika, opravdu tolika okamžiky a zažívala tolik věcí. Nevěděla jsem, jestli vůbec ještě někdy budu držet v ruce raketu a hrát tenis. To jsem dokázala. A mám před sebou pořád dost věcí, které můžu vylepšit. Ještě nejsem na konci své cesty. Ale to, co mohu říct jistě, je to, že jsem zpátky,“ prohlásila česká tenistka.