Story zlatého Whitea: 62 stehů v obličeji a sexuální harašení

Story zlatého Whitea: 62 stehů v obličeji a sexuální harašení

Kolik váží zlatá olympijská medaile? A teď není řeč čistě o té fyzikální hmotnosti, ale také o dalších okolnostech a cestě, která k zisku vytouženého cenného kovu vedla. Cesta amerického snowboardisty a vítěze soutěže v U-rampě z Pchjongčchangu Shauna Whitea nepostrádá žádnou z nutných ingrediencí, které zajímavý příběh potřebuje. Tady je…

White, jedna z největších světových hvězd mezi snowboardisty, toho stihl nastřádat během své kariéry víc než dost – třináctkrát triumfoval na prestižních zimních X-Games a získal i dvě olympijské zlaté medaile z Turína 2006 a Vancouveru 2010. Start na Hrách v Soči se mu ale už tolik nepovedl, skončil „až“ čtvrtý a na vysněný zlatý hattrick tenkrát nedosáhl.

„Jo, v Soči jsem se před čtyřmi roky moc nepředvedl. Dodalo mi to ale zcela novou chuť do závodění a velkou motivaci ještě něco velkého dokázat. Spoustu věcí jsem změnil a vydal se na další čtyřletou pouť. Bylo to hodně nahoru a dolů, ale dokázal jsem to,“ prohlásil ryšavý Američan s přezdívkou Létající rajče.

Než došlo na přímé měření v olympijském Phoenix Parku s jeho největším rivalem Japoncem Ayumem Hiranem, prošel si White i tak trochu peklem. Třeba obviněním od jeho bývalé partnerky Leny Zawaidehové a hráčky na bicí v jeho rockové kapele Bad Things ze sexuálního obtěžování. Stalo se v roce 2016 a spor později urovnali jejich právníci.

A nebyl to jeho jediný pád. Na Novém Zélandu upadl doslova a do písmene a způsobil si vážná zranění. „To bylo šílené, úplně jsem si rozsekal obličej,“ vrátil se White k říjnovému pádu v tréninku. Odnesl si z něj 62 stehů v obličeji a zhmožděné plíce. Ale stihl se vrátit. A v excelentní formě.

V rozhodující jízdě předvedl famózní představení a získal 97,75 bodu. Jen málo scházelo k absolutní stovce. Tu už jednou získal v lednových závodech SP v Aspenu. Při svém parádním olympijském představení navíc předvedl trik, při kterém se loni tak vážně zranil.

Jubilejní 100. zlato americké výpravy

„Zvládl jsem stejný trik, který mě před časem poslal do nemocnice a rozsekal jsem si při něm obličej. I to je důkaz, jak moc jsem to zlato chtěl,“ přiznal White, který třetím olympijským vítězstvím nejen završil svůj zlatý hattrick, ale také pro USA získal jubilejní 100. zlato v historii zimních olympijských her.

Minulost tak trochu ale Whitea dohnala i krátce po jeho triumfu v Pchjongčchangu. To, když měl odpovídat na dotaz právě na téma sexuální harašení. „Mluvme o olympijských hrách a ne o nějakých drbech,“ nechal se Američan unést. Druhý den se za svůj výrok omlouval s tím, že byl doslova zavalen štěstím. „Velice se omlouvám, že jsem použil slovo drby. Byla to ode mě špatná volba slova při tématu, které je tak citlivé,“ sypal si popel na hlavu.

Chce se představit i na letní olympiádě

„Člověk se během let vyvíjí, je úžasné, v jakých zákrutách se život odvíjí. Hodně jsem se z toho poučil a jsem jiná osobnost, než kdysi před lety. A jsem hrdý na to, kde dnes jsem,“ prohlásil White.

A rozhodně zatím – obrazně řečeno – prkno na hřebík nehodlá pověsit. Plány má 31letý Američan hodně ambiciózní. „Chtěl bych své zlato obhajovat ještě za čtyři roky v Pekingu. Ale už za dva roky se pokusím zaútočit na zlato na letních hrách v Tokiu. Ve skateboardingu,“ dodal White.

Text: Alois Žatkuliak

(Visited 21 times, 1 visits today)