Säntis. Na návštěvě švýcarské hory zábavy

Säntis. Na návštěvě švýcarské hory zábavy

Zdroj: St. Gallen – Bodensee Tourism

Vydáte-li se na zimní trekking do Appenzellských Alp, rozhodně zamiřte k hoře Säntis. Na jejím úpatí i vrcholu naleznete báječné horské aktivity od rána až do noci.

Když přijedete do švýcarského Schwägalpu, cestu vám okamžitě zkříží místní obyvatelé drzé kozy a ušaté krávy. Ocitli jste se totiž v blízkosti alpské sýrárny Alpschaukäserei. Moderní podnik postavili v roce 1996 samotní farmáři, jež svůj dobytek vyhánějí na okolní stráně.  Mléko po nadojení ihned sváží do sýrárny, aby z něj bezprostředně vyrobili sýry, máslo, jogurty a syrovátkové nápoje.

Mezi hvězdy zdejší produktů patří Schwägalpkäse se svojí typickou kořeněnou chutí. Recept mistra sýraře je tajný, přesto však nahlédnete do přípravy mléčných produktů.  Od května do listopadu zde spatříte „koupání“ sýrů v bylinkovo-solném roztoku a zrání pět kilogramů vážících bochníků. V krámku si pak můžete zakoupit hotové produkty. Rozhodování ale nebude jednoduché. Všechny sýry jsou znamenité a chuťové buňky po nich doslova šílí.

Zdroj: Pavla Apostolaki

Povyražení na štítu

Až se posílíte notnou dávkou bílkovin, přijde pořádná výzva – hora Säntis. Na nejvyšší vrchol Appenzellských Alp se dostanete třemi způsoby – pěšky, helikoptérou nebo lanovkou. Kabinová dráha postavená v roce 1933 překoná převýšení tisíc sto dvacet pět metrů a za deset minut vás doveze na oblíbený výletní cíl. Dobře se však na tento trekking oblečte, protože Säntis je známý svým drsným počasím (podobné jako ve velehorách). Každopádně pohled z výšky dvou tisíc pěti set dvou metrů bude stát za to.

Za jasného počasí se otevřou panoramatické výhledy do Švýcarska, Německa, Rakouska, Lichtenštejnska, Francie a Itálie. Säntis vám nabídne i prozkoumání vysílací věže (v zimě musí být vytápěná) se sklolaminátovou vrstvou, odkud vysílá většina švýcarských rozhlasových stanic a televizních kanálů.

Nejlepší inscenaci ale zažijete s vesmírem. Pozorování východu Slunce (se snídaní) nebo úplňku (s občerstvením a hudbou) na vrcholku hory vám přinese nezapomenutelné okamžiky.

Patříte-li mezi milovníky létání, nechte se na vrchol Säntisu dopravit helikoptérou. Odlétá z letiště Altenrhein poblíž St. Gallenu. Pilot s vámi zakrouží nad oblastí Bodamského jezera a poté vzlétne nad Appenzellské Alpy. Vápencové pohoří plné terénních vrás, zlomů a průzračných ples tak zachytíte z jedinečné perspektivy.

Romantickou atmosféru zažijete také na Lucernovém výletě (od 16. listopadu 2017 do 17. března 2018 každý čtvrtek, pátek a sobotu večer, včetně Vánoc a Nového roku). Trasa prochází přírodním parkem Schwägalp Säntis a po soumraku ji osvětlují petrolejové lucerny. Na cestě zasněženými lesy se potěšíte přírodními krásami i skvělým horký punčem. Odměna však přijde až na konci túry v podobě švýcarských národních pokrmů. Voňavé fondue a raclette podávané v hostinci Gasthaus Passhöhe či v hotelu Säntis je totiž hodné „řádu zlaté vařečky“.

Zdroj: Pavla Apostolaki
Zdroj: Pavla Apostolaki
navigate_before
navigate_next

Ubytování v textilním hotelu

V horské krajině Appenzellu budete spát jako v bavlnce. Nedaleký kanton St. Gallen je totiž proslulý tkaním látek a vyšíváním, proto zřídil síť textilních hotelů. Jedním z nich je právě Hotel Säntis, na úpatí stejnojmenné hory ve  Schwägalpu. V hotelu si užijete pokoj s vybranými textiliemi a strávíte noc v luxusním povlečení utkaném ve zdejším regionu.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 48 times, 1 visits today)