Schnalstal: Ledovce, Ötzi a perfektní lyžování

Schnalstal: Ledovce, Ötzi a perfektní lyžování

Tourismusverein Schnalstal/Peter Santer

Stoprocentní garance sněhu, sjezdovky, které jsou výzvou, a mnoho aktivit po lyžování – takové je údolí Schnalstal/Val Senales v Jižním Tyrolsku v nejsevernějším italském regionu, kde se lyžuje od října do května a kde byla nalezena slavná mumie pravěkého Ötziho.

V italských Alpách na konci údolí Schnalstal v Kurzras/Maso Corto se z ničeho nic vyloupne několik hotelů a obří gondola vyvážející lyžaře do nadmořské výšky 3212 metrů nad mořem na ledovec. Prašan, sluníčko, relax, žádné fronty na lanovky, perfektně upravených 42 kilometrů sjezdovek, které začínají téměř ve dvou tisících a končí ve 3200 metrech nad mořem. Jsou široké, členité a dvoutisícové převýšení je zárukou kvalitního lyžování, až z toho občas zabolí nohy.

Stejně jako z tréninkové slalomové tratě pojmenované po Leo Gurschlerovi, který stojí za rozvojem střediska. Nahoře na ledovci se lyžuje od října, kdy zde potkáte trénující závodníky světového poháru z celého světa, až do května. Není to ale jen areál pro špičkové lyžaře. Pilovat carvingové oblouky je možné na sjezdovkách Lazaun a Glocken. Děti se naučí lyžovat v Kinderlandu vedle lanovky Glocken (je tu pro ně připravené teepee, dva jezdící koberce a lyžařský kolotoč), nechybí ani lyžařské a snowboardové školy. Návštěvníci mohou vyrazit i na sáňkařskou dráhu.

Pokud si chcete vyzkoušet, co všechno zvládnou vaše plíce, nechte se nahoru vyvézt i s běžkami. Na ledovci jsou dvě běžecké tratě s názvy Hochjoch 1 a Hochjoch 2, měří celkem sedm kilometrů a trénovat sem kvůli nadmořské výšce a garanci sněhu na začátku sezony jezdí nejlepší běžkaři světa.

Tourismusverein Schnalstal/Martin Rattini

Schnalstal je zároveň oblíbenou destinací skialpinistů. Výzvou je pro ně například Weißkugel nebo některý z dalších třítisícových vrcholů. Výstup je jednodušší o to, že je možné výškové metry nastoupat zprvu lanovkou.

Údolí Schnalstal ovšem proslavil 5300 let starý Ötzi. Mumii pravěkého muže zamrzlého v ledu našel v roce 1991 německý pár během túry na ledovci. Od té doby je z Ötziho senzace, kterou si lze prohlédnout v archeologickém muzeu v Bolzanu/Bozen.

V rámci dovolené absolvujte také akci Glacier Wine Rallye. Jedná se o vinařskou ochutnávku, kterou se musíte „prolyžovat“ z jedné chaty na druhou. Servírují se bílá a červená vína z míst- ního regionu Vinschgau/Val Venosta. Jednou z chat, kudy trasa vede, je Bella Vista. Kromě opravdu krásného výhledu je její charismatický majitel Paul Grüner vyhlášený svými knedlíky. Na ty se sem jezdí z celého Jižního Tyrolska.

Ze Schnalstalu stačí popojet půl hodiny a ocitnete se v jiném světě – v úžasném městě Meranu. I v zimě má středo- mořskou atmosféru a před kavárnami vystavené palmy. Vyhlášené lázeňské centrum z 19. století si oblíbila císařovna Sissi. V centru Merana navštivte lázeňský komplex Terme Merano. Super moderní prosklený objekt projektoval slavný architekt Matteo Thun. Na 50 tisících metrech čtverečních najdete vše, co si pod slovem wellness dokážete představit. Samozřejmě nechybí ani saunový svět.

www.schnalstal.it

(Visited 425 times, 1 visits today)