Sjezdovky Jižního Tyrolska, na nichž lyžují profíci

Sjezdovky Jižního Tyrolska, na nichž lyžují profíci

Zdroj: Agence Zoom

Jižní Tyrolsko, region na severu Itálie, se může chlubit jedněmi z nejlepších sjezdovek. Proto se tu také pravidelně konají závody Světového poháru. Které tratě by neměli lyžaři při své návštěvě Jižního Tyrolska vynechat?

Saslong ve Val Gardeně

Sjezdovka Saslong ve Val Gardeně je dlouhá 3446 metrů, vede pod monumentální skalní stěnou Saslong a poslední víkend před Vánocemi se zde jezdí závody Světového poháru (v pátek v Super G, v sobotu sjezd). Zejména sobotní sjezd je považován kvůli své kulise a náročnosti za jeden z nejkrásnějších a nejsledovanějších závodů sezony. Ve slavných velbloudích hrbech zhruba v půlce sjezdovky sjezdaři létají až do vzdálenosti sedmdesát metrů.

Pravidlem je slunečné počasí, davy fanoušků s kravskými zvonci a esa alpského lyžování usazená po závodech pod sjezdovkou na après-ski. Lyžaři zdolávají 839metrové převýšení s průměrným sklonem 24,5 procenta.

Gran Risa v Alta Badii

Z Val Gardeny se poslední adventní neděli Světový pohár přesouvá do sousední Alta Badie na trať Gran Risa. Je dlouhá 1225 metrů, má převýšení 448 metrů a v nejprudším místě padá pod 53procentním sklonem. O poslední adventní neděli tu bývá na obří slalom, který je považován za jeden z nejtěžších v celém seriálu. Ted Ligety, Mark Girardelli, Bode Miller, Marcel Hirscher, Alberto Tomba – ti všichni mají doma zlato z této sjezdovky. Podpořit závodníky sem přijíždějí tisíce fanoušků.

Val Gardena: Na sjezdovkách MS 1970

Před 48 lety se ve Val Gardeně konalo mistrovství světa. Bodovali zde například slavní závodníci Bernhard Russi nebo Karl Schranz. Závodilo se celkem na čtyřech sjezdovkách. Ženy tehdy absolvovaly sjezd na sjezdovce Cir v oblasti Danterceppies nad městečkem Selva Gardena (délka 2750 metrů, převýšení je 675 metrů a průměrný sklon 27,76 %).

Mužský sjezd startoval v oblasti Ciampinoi na sjezdovce číslo 3 nad Selva Gardenou (délka 3,750 m, převýšení: 830 m, sklon: 24,95%). Slalom se jel na dnes už neexistující sjezdovce Ronc v St. Ulrichu/Ortisei. Obří slalom (muži i ženy) se konal na trati Bravo nad S. Cristinou (délka 1980 m, převýšení: 420 m, průměrný sklon: 27%).

Erta na Kronplatzu

Před dvěma lety se do ženského cirkusu Světového poháru zařadil i lednový obří slalom, který se jede na sjezdovce Erta na Kronplatzu. Název Erta znamená v místním jazyce, ladinštině, „prudký“, což domovská trať úspěšných italských závodníků Manuely a Manfreda Mölggových rozhodně je. Začíná v nadmořské výšce 1605 m, je dlouhá 1325 metrů a zdolává převýšení 405 metrů.

Magic atmosphere #sancandido #innichen #ichoosesancandido #unpassodalcielo #dolomites #dolomiten #südtirol #altoadige ? grazie Paolo Lorenzi

Zveřejnil(a) San Candido Innichen dne Sobota 3. února 2018

Haunold v Innichenu/San Candido

Středisko Haunold/Baranci v Innichenu není příliš velké, jeho stejnojmenná hlavní sjezdovka se ale pyšní 500metrovým převýšením. Každý rok v prosinci zde startuje Světový pohár ve skikrosu, který v minulosti několikrát vyhrál Čech Tomáš Kraus. Trať je dlouhá 1070 metrů a skládá se z 25 částí. Připravovat ji začínají deset dnů před závodem a spotřebují na ni 50 000 metrů krychlových sněhu. Skikrosová trať tu ovšem není na stálo.

Po závodech dostává sjezdovka svůj původní tvar. V Innichenu sídlí slavné špekařství Senfter, závodníci si pochvalují, že tento špek bývá jednou z cen za výhru.

(Visited 559 times, 1 visits today)