Slovinská Lipica láká na golf i projížďku na bílých lipicánech

Slovinská Lipica láká na golf i projížďku na bílých lipicánech

Zdroj: Slovenian Tourist Board

Máte-li rádi pestré dovolenkové aktivity, bude pro vás Lipica tím pravý místem. Uprostřed podmanivé přírody si zahrajete golf, svezete se na koňském hřbetě, v kočáře a ochutnáte delikatesy zdejšího regionu.

Golfové hřiště Lipica vzniklo v roce 1989 podle návrhu Donalda Harradina. Špičkový designer jej zasadil do krasové krajiny a zvlněného terénu s desítkami let starými duby a lípami. Na hrací ploše ležící přibližně patnáct kilometrů od pobřeží Jadranu vládne příjemné středomořské podnebí. Jedná se tak o jediné golfové hřiště ve Slovinsku, které je otevřené po celý rok. Skvělé klimatické podmínky přitahují slovinské i zahraniční golfisty, zejména ze sousední Itálie, Chorvatska, Rakouska a Německa.

V golfovém klubu je tak zapsáno více než čtyři sta členů. Ti se účastní mnoha klubových turnajů, přátelských setkání a mají řadu výhod na tréninku i v golfovém obchodě Pro-Shop Lipica. Devíti jamkové hřiště s malebnými fairwayemi však vítá každého golfistu. V Lipici se tedy můžete zastavit při putování Slovinskem nebo hru využít jako relaxační přestávku při vaší jízdě k moři do Chorvatska.

Zdroj: Slovenian Tourist Board

Mezinárodní trénink

Součástí areálu je také golfová akademie s celoročním provozem. Vedou ji profesionální instruktoři Zoran Petek, Andrej Kraljič a Matteo Orru, členové slovinského PGA. Akademie organizuje golfové tábory pro děti, mládež i dospělé. Nabízí úvodní, individuální a skupinové hodiny, kurzy pro začátečníky, zkušené golfisty, turnaje pro HCP s profesionálními instruktory a soutěže Pro–Am.

Ve společnosti čtyřnohých aristokratů

Až se nabažíte času stráveného mezi jamkami, vyskočte do koňského sedla nebo nasedněte do kočáru. Golfové hřiště totiž leží v bezprostřední blízkosti jednoho z nejstarších hřebčínů v Evropě. Založil jej v roce 1580 arcivévoda Karel Štýrský, který do Lipice umístil zakoupené španělské plnokrevníky. Zkřížil je s italskými, arabskými hřebci a vyšlechtil tak nové plemeno – lipicány.

Zdroj: Slovenian Tourist Board

Zvířata s robustním tvarem těla a silným krkem byli v Lipici chováni pro Španělskou jezdeckou školu ve Vídni a jako kočároví koně pro habsburský dvůr až do roku 1918.  Tři sta lipicánu tvoří národní poklad Slovinska a v rámci prohlídky poznáte jednotlivé stáje, venkovní výběhy, navštívíte muzeum nebo shlédnete náročnou drezúru lipicánů.

Zdroj: Slovenian Tourist Board

Široké, zelené louky vybízí ke stolování pod širým nebem. V hřebčíně si můžete zakoupit tři druhy piknikových košů a pod mohutnými korunami stromů ochutnat místní lahůdky. Mezi ně patří sýr Nanos či karské prosciutto. Výrobci z vesnice Lokev jej produkují od šedesátých let minulého století a suší šest až devět měsíců.

Výhodné cestování

Až pojedete autem po Slovinsku, schovejte si účtenku za nákup týdenní nebo měsíční dálniční známky. Po jejím předložení získáte například volný vstup do chráněného parku Lipica nebo čtyři vstupenky na fantastickou expozici Expo u krasové jeskyně Postojna, která je vzdálená jen necelých 40 kilometrů od hřebčína. Akce platí do poloviny září.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 344 times, 1 visits today)