Sölden. Dva ledovce a tři třítisícovky

Sölden. Dva ledovce a tři třítisícovky

Zdroj: pixabay.com

Prominentní lyžařské středisko uchvátilo i producenty Jamese Bonda – právě v Söldenu se natáčely horské scény posledního příběhu agenta 007.

Pokud jste viděli bondovku Spectre, pak si možná vzpomínáte na kliniku, kde Daniel Craig poprvé spatří Léu Seydoux. Ve skutečnosti jde o restauraci Ice Q na vrcholu Gaislachkogl v Söldenu. Ojedinělá futuristická budova z kovu a skla ve výšce 3048 metrů působí křehkým, až nehmotným dojmem, jako by se nad alpským vrcholkem vznášela. Hned vedle stojí muzeum 007 ELEMENTS věnované nejznámějšímu agentovi Jejího Veličenstva.

Mumie se vrací

Sölden leží v tyrolském údolí Ötztal, kde byl v roce 1991 nalezen v ledu dokonale zakonzervovaný lovec z doby měděné. Ötzi, jak ho vědci familiárně pojmenovali, se ke svému dlouhému spánku uložil asi před 5500 lety a je tak nejstarší evropskou mumií. Sölden má tedy zajímavou historii, ještě zajímavější jsou ale místní sjezdovky a dokonalá infrastruktura, které jej řadí mezi nejlépe vybavené lyžařské resorty na světě. V hlavní sezóně zde můžete sjezdit 144 kilometrů tratí, které obsluhuje 31 lanovek.

Big 3 Rally

Ráno si přivstaneme a pospícháme na lanovku Giggijochbahn, která je v provozu už od osmi ráno. Vyveze nás do oblasti Giggijoch, kde si na zahřátí sjedeme modré letiště číslo 13 a 15, pak se přesouváme na sousední červenou s číslem 11 s obřími terénními vlnami. V rozlehlé horské kotlině, po jejíchž svazích se vine spleť příjemných a přehledných tratí, bychom klidně vydrželi půl dne, ale nadešel čas vyrazit na ledovce. První přichází na řadu Rettenbach s legendární černou sjezdovkou číslo 31, kde se jezdí Světový pohár.

Zdroj: www.soelden.com

Pekelně ostrá trať, která má v nejprudším místě sklon 65 %, nás stojí hodně sil. Zbývající sjezdovky v těchto místech jsou spíše mírné široké pláně, stejně jako na vedlejším ledovci Tiefenbach, kam přejíždíme tunelem vyvrtaným skrz skalní masiv. Na vrcholu Tiefenbachkogl se zastavíme u vysuté rampy a se zatajeným dechem po ní kráčíme do volného prostoru asi 100 metrů nad strmým svahem. Výhled nemá chybu, mezi šňůrou pohoří na obzoru dominuje druhá nejvyšší rakouská hora Wildspitze.

Druhý den máme na programu místní specialitu Big 3 Rally. Jde o trasu, která objíždí všechny tři třítisícovky. Začínáme u lanovky Giggijochbahn, z její horní stanice přejíždíme na Rettenbach, kde je prvním vrcholem Schwarze Schneide s výškou 3340 metrů. Dále pokračujeme na Tiefenbachkogl ve výšce 3250 metrů a následně se dlouhým sjezdem vracíme o téměř 2000 metrů níž do údolí na lanovku Gaislachkoglbahn. Ta nás vyveze na vrcholek Gaislachkogel do výšky 3058 metrů. Zní to jako odpočinkový výlet, ale během Big 3 Rally jsme urazili 50 kilometrů.

Aqua Dome Längenfeld

U dojezdů söldenských sjezdovek sídlí rekordní množství après ski podniků a v celém městečku láká žíznivé lyžaře více než stovka barů, restaurací, diskoték, a podobných záležitostí. My ovšem pospícháme do termálních lázní Aqua Dome ve dvanáct kilometrů vzdáleném Längenfeldu. Po dvou dnech náročného lyžování není nic lepšího, než se naložit do otevřených bazénů s vodou o teplotě 36 °C s obsahem síry, prohlížet si okolní pohoří a čekat, až se na tmavnoucím nebi objeví první hvězdy.

Součástí komplexu je také hotel, wellness centrum a saunový svět. Z množství saun doporučujeme tu největší, kde ze stropu visí letecká vrtule. Neslouží na ozdobu, když se roztočí, celou místností proudí omračující horký vzduch. Méně intenzivní zážitek pak nabízí komorní vedlejší sauna s krmelcem napěchovaným senem.

ZAJÍMAVOSTI: Restaurace Ice Q, kde se natáčela bondovka Spectre a muzeum 007 ELEMENTS, tři vrcholy v nadmořské výšce přes 3000 m, termální lázně poblíž

SJEZDOVKY: 34,3 kilometrů (pouze ledovce), celkem 144 km

SEZONA: od začátku září do poloviny května

SKIPASY: dospělí/děti 1/3/6 dní od 46/25, 113,50/62,50, 198,50/109 eur

Připravil: Roman Zvarič

(Visited 380 times, 1 visits today)