Stenmarkův rekord už Hirscher nepřekoná. Ale velkou naději má Shiffrinová

Stenmarkův rekord už Hirscher nepřekoná. Ale velkou naději má Shiffrinová

Ingemar Stenmark

Oznámení fenomenálního rakouského sjezdaře Marcela Hirschera o konci jeho závodnického působení na zasněžených svazích se v posledních dnech probírá ze všech možných úhlů pohledu. Jedním takovým střípkem do mozaiky názorů a komentářů je ohlédnutí za více jak padesátiletou historií Světového poháru, ve které je řada rekordních zápisů – a dva z nich si zaslouží tu největší pozornost.

První rekord je ve vlastnictví Hirschera a třímá ho pevně v ruce. Zisk osmi velkých Křišťálových glóbů za prvenství v celkovém hodnocení Světového poháru bude pro současné i budoucí generace sjezdařů a sjezdařek nesmírně náročnou výzvou k překonání.

Marcel Hirscher a Mikaela Shiffrinová

Druhý rekord v podobě 86 jednotlivých výher v závodech SP, který je už celá desetiletí v držení Švéda Ingemara Stenmarka, nicméně náporu rakouské ikony odolal – Hirscher nasbíral dohromady “jen” 67 vítězství.

Může se tedy vůbec někomu v dohledné době podařit na tuto metu zaútočit? Hodně blízko byla Američanka Lindsey Vonnová, která se s 82 triumfy dostala doslova na dostřel, ovšem opakovaná vážná zranění ji o šanci vyrovnat se legendárnímu Seveřanovi připravila. Co se nepovedlo Vonnové, může se podařit její krajance Mikaele Shiffrinová. Ta má momentálně na kontě už 60 “zářezů” a co je nejpodstatnější, svých šest desítek výher zaznamenala za osm sezón.

Shiffrinová na vítězné vlně

V posledních dvou sezónách navíc kromě tradičních galapředstavení v točivých disciplínách přidala i vynikající formu v rychlostních závodech – v prosinci 2017 ovládla poprvé v kariéře svěťákový sjezd. Přihodilo se to v kanadském Lake Louise, kde o rok později opanovala i superobří slalom a stala se tak teprve sedmým lyžařem v historii, jenž dokázal triumfovat ve všech pěti disciplínách alpského lyžování v jeho prestižním světovém seriálu.

Uplynulý ročník pak čtyřiadvacetiletou závodnici ze zámoří zastihl v neskutečné výsledkové pohodě, když na nejvyšší stupínek vystoupala v celkem 17 (!) kláních. Pokud jí alespoň zčásti toto tempo vydrží, budou se jí vyhýbat zranění a zůstane motivace a chuť závodit, má velkou naději Stenmarkův rekord pokořit. Při optimální konstelaci možná už v sezóně 2020/2021, ale to jsou v tuto chvíli zatím jen čiré spekulace…

(Visited 351 times, 1 visits today)