Na hřišti ho nepřehlédnete. Když nakráčí s driverem k odpalu a rozkročí nohy téměř šedesát centimetrů od sebe, tak z něho jde skoro strach. Nevypadá jako typický golfista. Zarostlá tvář, váží přes metrák, výška skoro sto devadesát… Mohl by řádit v kleci v oktagonu nebo se rvát pod basketbalovým košem. Jenže u Jona Rahma (28) vyhrál na plné čáře golf. A nevybral si špatně. Týden co týden se přetahuje o pozici světové jedničky. Zejména letos je to v boji o golfový piedestal úplný kolotoč.
Jen pro připomenutí. Na začátku roku se na žebříček světové jedničky vyšplhal golfový matador Rory McIlroy. Žezlo ale po chvíli musel předat Scottimu Schefflerovi, aby ho Američan po pár týdnech postoupil v polovině února právě Ramovi, který ovládl Genesis Invitational. Jenže ani on si následně výsadní postavení neužil dlouho. Onemocněl a musel sledovat, jak během The Players Chamionship na Floridě skolil všechny vyzyvatele právě Scheffler a pomyslný trůn si vzal zpátky. Ale to předbíháme…
Trnitá cesta vzhůru
Jak se ale vlastně rodák z Barriky u Bilbaa na severozápadě Španělska ocitl ve vybrané společnosti golfových hrdinů jednadvacátého století, kdy na každého úspěšného borce připadá sto, kteří přes veškerou snahu nebo opakovaná double-birdie nikdy neokusí záři reflektorů a pózování s trofejí nad hlavou? Ta cesta nebyla věru nalinkována podle pravítka à la nějaké protekční golfové dítko, vůbec ne.
Spíš to byla pořádná kličkovaná, mnohdy snad tahala za nitky náhoda. Jenže souběh píle, urputnosti a sportovního talentu nakonec způsobily, že Jon Rahm je jedním z nejrespektovanějších hráčů současnosti.
Hvězda univerzity
Když se 10. listopadu 1994 narodil, byl golf pro jeho rodinu – příhodně řečeno – španělská vesnice. Tatínek Edorta ten sport zaregistroval až o tři roky později na Ryder Cupu ve Valderramě, kam se s rodinou snad spíše ze zajímavosti vydal. Jenže nevědomky to byl první impuls k tomu, aby se z jeho syna stala o mnoho let později sportovní celebrita. První lekce jsem začal dostávat, když mi bylo šest nebo sedm,“ loví Jon vzpomínky na své začátky, kdy ještě jako klučina začal vášnivě fandit baskickému fotbalovému týmu Athletic Bilbao a sám netušil, který sport by pro něj mohl být ten pravý.
„Do svých čtrnácti jsem vyzkoušel hned pět sportů. Kromě golfu ještě fotbal, kanoistiku, kung-fu a jai alai (sport podobný squashi),“ popisuje čas, kdy rozhodně nebylo jasné, pro co se rozhodne. Vášeň k patování a daleké odpaly však u tmavovlasého mládence nakonec zvítězily. Místní kouč Eduardo Celles začal v chlapcových třinácti letech cizelérovat jeho techniku a právě on mu do hlavy vtloukal styl, kterým prorazil na nejlepší greeny planety. „Zkrať nápřah. Radím ti dobře, zkrať ho!“ tepal do něj zkušený trenér. A právě krátký „backswing“ je nyní pro Rahma typický. „Já jsem měl tehdy hodně problémy s přesností, ale jako junior jsem dokázal odpálit dál než kdokoli jiný,“ zubí se.
Anglicky uměl jen pár slov, a když měl mluvit, i ty základní fráze se styděl použít. Přesto vyrazil v necelých osmnácti letech za velkou louži do amerického městečka Tempe, aby se na podzim 2012 mohl zapsat ke studiu na Arizonské státní univerzitě. To už měl za sebou první větší úspěchy na turnajích, když byl například součástí španělských týmů, které o rok dříve vyhrály Mistrovství Evropy chlapeckých družstev i Mistrovství Evropy družstev amatérských.
Jenže splnit SAT, čili standardizovaný písemný test, který je jednou z klíčových podmínek k úspěšnému přijetí na tamní univerzity, není jen tak. Rozhodně nevystačíte s pár otřepanými frázemi, a právě v tomhle ohledu spasil Jona na jeho pouti za snem další osudový člověk. Tim Mickelson, golfový trenér a hlavně bratr legendy zeleného sportu Phila, který ho tehdy „zlanařil“ a vzal pod svá křídla. Měli hodně naspěch. A tak kromě golfového drilu začal i ten jazykový.
Za každé španělské slovíčko, které se mladíkovi do věty během konverzace vloudilo, mu Tim ordinoval deset sklapovaček, a to zabralo, na prestižní univerzitu proklouzl. „Učil jsem se i naposloucháváním písní, od popu až po rap. Dobře jsem díky tomu chytal slang,“ přiznal borec, který se během studií hloub a hloub zařezával do povědomí golfové komunity. Vyhrál jedenáct univerzitních turnajů, což ho zařadilo na druhé místo historických tabulek školy – příznačně hned za svým starým známým… Philem „Leftym“ Mickelsonem. I proto byl jako první v historii hned dvakrát oceněn cenou Bena Hogana pro nejlepšího univerzitního golfistu ve Spojených státech.
Přestože výhra střídala výhru a Rahm se v roce 2015 dostal do čela amatérského žebříčku, takže kariéra profíka neoblomně bušila na dveře, dodržel slib rodičům a na Arizonské státní vydržel celé čtyři roky, aby získal bakalářský titul v oboru komunikace. Pak už ale nemohlo chlapíka s dobráckým úsměvem, který se ale uměl i na greenech pěkně rozohnit, nic zastavit. Byl to let… Rekordních šedesát týdnů v čele amatérského žebříčku, medaile Mara H. McCormacka a automatická kvalifikace na premiérové US Open a Open Championship. Právě na slavném americkém majoru v roce 2016 prošel jako jediný amatér cutem a skončil na děleném třiadvacátém místě se skóre 7 nad par hřiště. Sbohem, amatérská dráho, vítej, profíku, mohl si říct.
Rodina ho zklidnila
V tu chvíli se rozjel zlatý důl, protože co si budeme namlouvat, když budete nejlepší v galaxii v badmintonu, je to sice pěkné, ale do smrti vás to nezajistí. Když se vám ale jako profesionálovi bude dařit během čtyřdenní štace na špičkově střižených trávnících, kasička se začne otřásat. A to poznal i „Rahmbo“, jak se mu pro jeho robustní postavu přezdívá. Jen ve zbylých sedmi turnajích okruhu PGA si toho přelomového roku vydělal více než milion dolarů. Najednou byl svým pánem a… Nezapomněl se odměnit.
Před domem ve městečku Tempe se objevilo nablýskané červené porsche, které za pár let vystřídal zbrusu nový Mercedes AMG G 63. „Nevím, jak se na to tehdy dívali naši, ale bylo to první auto, které jsem si koupil. Je fajn, když se můžu každý den probudit a mrknout se, kam mě ta osmiletá dřina přivedla,“ vypráví s úsměvem. A ta dřina se opravdu vyplácela Až tak, že v červenci 2020 po triumfu v americkém Dublinu – svém čtvrtém na PGA Tour – vystoupal poprvé v životě na golfový Olymp. Stal se po legendárním Seveovi Ballesterosovi jako druhý Španěl v historii světovou jedničkou. „O tomhle jsem snil od třinácti, čtrnácti let,“ zalykal se poté, co sesadil rivala Roryho McIlroye a kdy ustál i dvě trestné rány, jež vyfasoval na šestnáctce po chip-inu za to, že pohnul míčkem a nevrátil ho do původní polohy. „Trest přijímám,“ hlaholil pak rozjařeně. Aby také ne, vždyť se stal právě nejlepším golfistou světa. Sice žebříčkově jen na dva týdny, ale rozhodně ne naposled.
Celou tuhle slávu však už však Jon nezažíval jako svobodný bohém, nýbrž čerstvý ženáč. O půl roku dříve mu totiž řekla ANO jeho univerzitní láska Kelley Cahill, kterou o ruku požádal stylově během přímořské túry v Torrey Pines u San Diega. „Byl to nejlepší den mého života, vzal jsem si svoji lepší polovičku,“ vyznával se tehdy po katolické svatbě v bazilice de Begoña v rodném Bilbau. A právě založení rodiny mu prospělo nejen mimo golfová hřiště. V roce 2021 se sympatickému páru narodil první syn Kepa a tatínkův leckdy bouřlivý projev během hry se změnil, což přiznal i sám Rahm, v té době už hvězda světového kalibru. Chtěl dát zapomenout například na okamžik z finálového kola na turnaji Waste Management Phoenix Open v roce 2018, kde udeřil svou palicí o zem. Zklidnil se. I díky práci mentálního kouče Josebyho del Carmena.
Smůlu střídají triumfy
„Pořád mám v sobě ten zápal, ale jakmile minu, nějak méně mě to bolí. Nedokážu vám vysvětlit proč,“ přemítal po svatbě. „Vždy jsem to bral tak, že golf je můj život, že to jsem já. Teď už vím, že to tak není,“ komentuje Jon své prozření. Snad i změněný přístup mu pomohl ustát nešťastnou situaci z června 2021, kdy famózně hrající Španěl kráčel za pohodlnou obhajobou titulu z dublinského Memorialu. Před nedělním čtvrtým kolem měl krásný náskok šesti ran na duo Cantlay – Morikawa, když v tom přišel šok. „Jste pozitivní na koronavirus,“ sdělili mu doktoři. Všechny testy do té doby byly negativní, až ten poslední nikoliv. Nemohl pokračovat. „Jsem hodně zklamán, ale to se stává. Jak na takové okamžiky zareagujeme, nás definuje,“ okomentoval pak s nadhledem situaci. Během vteřiny nejspíš přišel o vítěznou prémii pětatřiceti milionů korun.
Postupně dozrával a nezahořkl ani o pár týdnů později, kdy ho další pozitivní test připravil o olympiádu v Tokiu: „Zvládnu to. Čím šťastnější jsem v osobním životě, tím lépe hraju. Ale důležitější než golf je pro mě rodinný život. Nemyslím to tak, že bych se chystal končit, ale zkrátka kdybych si měl vybrat jen jednu z těch dvou věcí, golf to nebude.“
O konci ale skutečně nemůže být řeč, vždyť Rahmovi je pouhopouhých dvacet osm let. Na svém kontě už má navíc jeden vítězný major, když v roce 2021 (přesně v době mezi dvěma pozitivními testy na covid) ovládl s bilancí -6 o jediný úder před Jihoafričanem Oosthuizenem i díky dvěma birdie na posledních dvou jamkách US Open (odnesl si odměnu 2,25 milionu dolarů). Vítězství pak věnoval zesnulému krajanovi Ballesterosovi. Celkem už jako profesionál vyhrál devatenáct klání, z toho na PGA Tour se radoval otec nyní již dvou synků desetkrát.
A na pozadí boje o nejlepší příčky na jednotlivých turnajích se odehrává i druhý souboj – ten o pozici světové jedničky. Tenhle prestižní údaj se začal oficiálně propočítávat od roku 1986 a právě letos se o ten post svádí velká bitva. Jak jsme již zmínili, letos se žezlo předávalo po ose: McIlroy – Scheffler – Rahm – Scheffler (údaj k 23. březnu) již třikrát. Právě stále mladý Rahm, který letos triumfoval také třikrát, si bude chtít vzít od Američana výsadní postavení co nejdříve zpět. Na vrcholu strávil celkem již čtyřicet šest týdnů, což ho řadí na jedenácté místo historických tabulek, a jen týden ho dělí od desátého Nicka Price, patnáct pak od krajana Ballesterose. Jak vysoko se talentovaný španělský ranař propatuje? Času má na to víc než dost…
Woods jako idol: Porazil ho, on mu pak radil
Rahm vždy vzhlížel k fenoménu tohoto sportu Tigeru Woodsovi (47). Obdivoval jeho styl, pečlivost, ale také výdrž, se kterou nakonec strávil na pozici hráče č. 1 nepřekonatelných šest set třiaosmdesát týdnů. Právě za ním si šel letos v únoru pro radu, jak si vlastně udržet pozici na vrcholu žebříčku. „Ptal jsem se ho, kolikrát v kariéře odehrál skvěle všechny čtyři dny v jedné soutěži. A co mi odpověděl? Maximálně třikrát!“ překvapil Španěl novináře. „Tajemství je v tom, že nejlepší hru hrál nejčastěji v neděli, kdy jde o všechno. Pointou je, že nemusíte zářit na každé jamce, abyste celkově vyhráli.“
Legendární Američan, jenž skončil v páté desítce, mu navíc na „svém“ turnaji Genesis Invitational předal vítěznou trofej. „Je to neuvěřitelné. Vyhrát na hřišti s takovým odkazem, historií a navíc, když je hostitelem Tiger Woods. Obrovská čest pro mě,“ neskrýval radost Rahm, který inkasoval 3,6 milionu dolarů. Přímo na hřišti přitom svůj idol porazil již v roce 2018, kdy golfový svět pamatuje chvíli, ve které Rahm jako vyslanec evropského týmu v singl souboji skolí svého favorizovaného soka během Ryder Cupu ve Francii a přímo na greenu emotivně slaví a objímá se se svým caddym.
Snubák sám designoval
Jon chtěl, aby byl prosincový svatební den v roce 2019 pro jeho lásku Kelley skutečně nezapomenutelný. A to nejen tím, že se vezmou ve Španělsku v jeho „domácím“ kostele v Bilbau. I proto jednu z nejdůležitějších věcí – snubní prsten – jen tak někde nekoupil, přestože si mohl dovolit zaplatit téměř jakoukoli cenu. On se rozhodl, že prsten chce i spoluvytvořit. A tak si ho sám navrhl.
„Sám jsem ho designoval,“ pochlubil se, že v sobě má i tvůrčího ducha. „Kamarádova manželka je šperkařka a tušili jsme, co by si Kelley představovala. Ale já měl svůj plán, a tak jsem je nechal vybrat diamant a já navrhl jakousi rytinovou korunu kolem. Vyšlo to perfektně,“ řekl.
Perličky z Rahmova života
- Z devatenácti profesionálních výher jich bylo deset v rámci nejsledovanějšího PGA Tour (Farmers Insurance Open 2017, CareerBuilder Challenge 2018, Zurich Classic of New Orleans 2019, Memoriálový turnaj 2020, BMW šampionát 2020, US Open 2021, Mexiko Open 2022, Sentry Tournament of Champions 2023, American Express 2023, Genesis Invitational 2023).
- Svůj první hole-in-one trefil v úvodu sezony 2016/17 na druhé jamce turnaje Safeway Open.
- Dne 4. ledna 2021 bylo oznámeno, že Rahm podepsal víceletou smlouvu s Callaway Golf Company, čímž ukončil svou spolupráci s TaylorMade, která začala, když se stal profesionálem. Dohoda zahrnovala veškeré vybavení a oblečení.
- Jeho manželka Kelley stejně jako on na Arizonské univerzitě úspěšně sportovala – věnovala se atletice, především hodu oštěpem.
- Oženil se v kostele, do kterého již jako malý kluk chodil pravidelně se svou babičkou.
- Poté, co se stal profesionálem, ho jeho dobrý přítel Tim Mickelson přestal trénovat, ale začal mu dělat agenta.
- Rahm žije nyní s rodinou ve Scottsdale v Arizoně.
- Je celoživotním příznivcem baskického týmu Athletic Bilbao a byl oceněn jako speciální host klubu na utkání v prosinci 2019.