Švýcarsko – 10 exkluzivních zimních zážitků

Švýcarsko – 10 exkluzivních zimních zážitků

Do Švýcarska v zimě vyrážejí Češi téměř výhradně za lyžováním a snowboardingem, stále více je ovšem i těch, kteří se vydávají na skialpové túry a přibývají i vyznavači běžek a sněžnic. Trend být co nejvíce sám obklopen čarokrásnou zimní krajinou se prosazuje i tady a Švýcarsko je v tomto směru ideální zemí. Naše dny na horách už dávno nejsou jen o sportu, ale toužíme stále více zažít něco mimořádného, co se nám zapíše do knihy našich zážitků nesmazatelně a hluboce. Přinášíme vám proto tipy na 10 jedinečných zážitků, které vám mohou být inspirací, jak si zimní dovolenou vyšperkovat a mohou být i vítaným dárkem pro vaše blízké k Vánocům nebo k Valentinu.

1. Grand Train Tour

Panoramatické švýcarské vlaky se těší u návštěvníků velké oblibě a zejména mezi Čechy jsou populární. Možná vás ani nenapadlo, že vlakové dobrodružství si můžete dopřát i v zimě, ale je to tak. Záleží jen na vás, kolik času hodláte cestování vlaky věnovat. Pokud chcete jen trochu ochutnat, může vám dobře posloužit nabídka Rhétských drah, které připojují v zimě do svých regionálních vlaků panoramatický vagón na trase Sv. Mořic – Tirano a za příplatek pouhých CHF 5,- se v něm můžete svézt po jediné železniční trati, která je součástí Bernina Express a byla zapsána na seznam kulturního dědictví UNESCO.

foto: Swiss Travel System AG

2. Wellness v lázních od hvězdného švýcarského architekta Maria Botty

Rigi Kaltbad – vesnička na svazích královny hor Rigi – proslula jako lázně již v 16. století. Tehdy tady koupele probíhaly v chladné léčivé vodě. Dnes se stejný pramen ohřívá na příjemnou teplotu a z venkovních bazénů se nabízí úchvatný výhled na jezero Vierwaldstättersee. Do lázní si můžete zajet jen na výlet a spojit ho i s plavbou lodí z Lucernu. Ideální ale je se tady přímo ubytovat v hotelu Rigi Kaltbad, odkud máte do lázní přímý vstup v županu a pantoflích, které na vás čekají na pokoji.

foto: www.fabianweber.com

3. Zimní Premium Card Davos Klosters

Region Davos Klosters láká hosty z Čech přívětivou vzdáleností, z Prahy to sem autem trvá jen sedm hodin. Středisko proslavily ale i celebrity, které se zde pravidelně scházejí, v oblibě ho má již od mládí současný anglický král a v lednu se zde koná proslulé Světové ekonomické fórum. V té době sem ale nejezděte, to je tady opravdu plno a pobyt je navíc ztížen bezpečnostními opatřeními. Ideální je zajet si sem po Vánocích, kdy se tady koná proslulý hokejový turnaj Spengler Cup, kde letos nastoupí i tým Sparty Praha nebo pak kdykoliv až do Velikonoc. A co je Premium Card Davos Klosters? Obdrží ji každý ubytovaný na celou dobu pobytu a opravňuje ho k účasti na nejrůznějších aktivitách organizovaných turistickou kanceláří, které vám pomohou nahlédnout pod pokličku života místních a vyzkoušet nové sportovní disciplíny.

foto: Davos Klosters

4. Rolbařem v Zermattu

Chtěli byste si alespoň jednou vyzkoušet noční práci spojenou s úpravou sjezdovek? Také rádi sledujete pohyb světelných teček na temných svazích, které v noci vypadají, že vedou až do nebe? V Zermattu máte příležitost nasednout s profesionálem do rolby a strávit s ním v kabině jednu noční směnu. Věřte, že se jejich umu v duchu pokloníte a na sjezdovce si na tenhle zážitek často vzpomenete.

foto: Zermatt Bergbahnen

5. Sjezd na ranním manšestru u ledovce Aletsch

Aletsch Arena spouští letos novinku pro lyžařské nadšence, kteří nemohou dospat. Už v 08:15 vás lanovka Aletsch Bahnen vyveze z Bettmeralpu na Bettmerhorn a vy se můžete vydat na neposkvrněný bílý koberec a vepsat do něj svou stopu. Zážitek završíte nefalšovanou horskou snídaní, která pro vás bude připravena v chatě Bättmerhitta.

foto: aletscharena.ch

6. Běžkování ve stopách mistrů

Švýcarský reprezentant a olympijský medailista v běhu na lyžích, Dario Cologna, pochází z malebného údolí v Dolním Engadinu z Val Müstair. Engadin je rájem pro běžkaře všech úrovní a sportovní zážitek dokresluje malebná okolní krajina a kdo by to nechtěl alespoň jednou zkusit ve stopách, kde se rodí mistři. Stop je bezpočet pro vyznavače klasiky i bruslení.

foto: Andrea Badrutt

7. Via Silenzi – dvoudenní přechod na sněžnicích

Okouzlení romantikou zimní zasněžené krajiny v blízkosti jediného Švýcarského národního parku si ideálně užijete na sněžnicích. Pro dvoudenní přechod budete mít průvodce a zavazadla vám budou převezena do místa vašeho ubytování a poté i do cílové stanice. Přechod začíná v malebném S-charl přes průsmyk da Costainas dojdete do Lü a odtud druhý den přes Alp Champatsch a Alp da Munt do průsmyku Ofenpass.

foto: Thalia Wünsche

8. Nostalgický výlet na Královnu hor

Nejstarší zubačka Evropy vozí cestující z Vitznau na horu Rigi, vůbec nejoblíbenější vrchol Švýcarů, již od roku 1871. Některé lokomotivy a vozy z těchto prvních let byly s láskou a odbornou péčí zrestaurovány a nyní vlastní Rigi-Bahnen jeden z největších vozových parků historických kolejových vozidel na světě. Parní lokomotiva v kombinaci s historickými vozy činí z cesty na „Královnu hor“ exkluzivní nostalgický zážitek. Speciální jízdy se uskuteční v lednu a v únoru. Třešinkou na dortu je pak nezapomenutelná fondue party v nejstarším elektrifikovaném ozubnicovém vagonu světa z roku 1911 – jízda se koná se každý pátek. Vyhřívaným vozem vyjedete až do výše 1.800 m n. m. a během cesty okouzlující zasněženou krajinou vám hostesky naservírují aperitiv a sýrové fondue.

foto: RIGI BAHNEN AG

9. Brunch na Lucernském jezeře

Nedělní brunch si můžete vychutnat na palubě lodi při plavbě po Lucernském jezeře. Vyplouvá se v 10:30 z Lucernu směrem na Beckenried. Celá plavba trvá 2,5 hodiny a na palubě lodí z flotily Schifffahrtsgesellschaft des Vierwaldstättersee si lze dopřát i tradiční zimní sýrové lahůdky jako raclette a fondue.

foto: SGV, www.lakelucerne.ch

10. SnowpenAir na Männlichen

Tradiční a oblíbený hudební festival v Jungfrau regionu se vrací. 24. ročník se bude konat ve dnech 25.–26. 3. 2023 nově na Männlichenu. Informace k programu a předprodej jízdenek najdete na stránkách Jungfrau Railways.

foto: Jungfraubbahn management AG

Podrobné informace a řadu dalších nabídek najdete na MojeSvycarsko.com. Užijte si krásnou zimní dovolenou plnou nezapomenutelných zážitků!

(Visited 176 times, 1 visits today)