Team SKY, nově INEOS, má velký problém. Čelí zlobě ekologů

Team SKY, nově INEOS, má velký problém. Čelí zlobě ekologů

Team INEOS

Když cyklisté týmu SKY získali nového partnera v chemickém koncernu INEOS, vlastněném nejbohatším Britem Jimem Ratcliffem, spadl jim kámen ze srdce. Kontinuita bude zaručena, bohatý sponzor je rovněž z Británie a lze očekávat, že bude do cyklistiky dávat podobné, ne-li ještě větší peníze než SKY, věřili. Málokdo z nich vytušil, jak velké potíže mohou obnovenou cyklistickou stáj kvůli tomu potkat.

Už na prvním závodu Tour de Yorkshire ve čtvrtek, kde vyrazí od startu Chris Froome a další v nových dresech Team INEOS, budou totiž cyklisté čelit značnému odporu ekologických skupin a jejich početných stoupenců. Důvodem je kontroverzní činnost koncernu INEOS v petrochemické oblasti.

O co přesně jde? Kromě celkové „neekologické“ pověsti koncernu INEOS jde konkrétně v Yorkshire o technologii takzvaného frakování – hydraulického štěpení – kterým se ropa a zemní plynu dostává z takových míst země, kde by se jinak těžba nevyplatila. Odpůrce této metody upozorňují na možné ekologické škody způsobené chemikáliemi, které se spolu s vodou do vrstev skály v rámci technologie čerpají. Používají se například ethylenglykol, methanol či chlorovodík v koncentracích 0,5 až 4 %. Po fragmentaci je zhruba polovina vyčerpána zpět na povrch. Bohužel jen polovina. Právě v hrabství Yorkshire, kde se závod jede, drží INEOS licenci pro hydraulické štěpení.

15 000 masek s rohy ďábla

Steve Mason z Frack Free United, která sdružuje odpůrce frakování, řekl webu Cyclingnews, že nechali vyrobit 15 000 masek zobrazujících obličej majitele INEOS Jima Ratcliffa s ďábelskými rohy. Skupiny chtějí významně protestovat během čtyřdenního závodu a lze čekat, že se k nim připojí i někteří cyklističtí fandové.

“Máme skupiny po celém Yorkshire připravené distribuovat letáky a materiály, chceme zvýšit povědomí o tom, co je INEOS zač, a jaký dopad to bude mít v Yorkshire, pokud se jim tam dovolí začít s frakováním,” řekl Mason.

INEOS, coby nový majitel britského profi týmu, byl oznámen v březnu poté, co společnost SKY potvrdila odchod ze sportu loni v prosinci. Týmu Dave Brailsforda to zajistilo budoucnost, velmi záhy ale přiletěla z různých stran ostrá kritika. Byl obviněn, že vlezl do náruče jednomu z největších evropských výrobců plastových materiálů ani ne rok poté, co sám podpořil kampaň na záchranu oceánů před jednorázovým používáním plastů. Ekologové to označují za obří ironii.

Vlna protestů se může táhnout

“Samotný závod není cílem protestu, chceme ho chránit, tvrdí ekologové, ale vzápětí zdůrazňují, že INEOS není v Yorkshire vítán. To, co nyní dělá, včetně sponzorství cyklistiky, není podle nich o nic lepší než to, co prováděly podporou sportu tabákové společnosti v osmdesátých letech. Využívat sport k tomu, aby vymýtil obraz neekologického dolování fosilních paliv, je prý hanebné. Přesné počty očekávaných demonstrantů je těžké předpovědět, ale podle všeho mohou jít až do tisíců.

Tým Sky možné protesty nechce komentovat a sám lídr týmu Chris Froome řekl, že má málo informací ohledně znečišťování, globálního oteplování a životního prostředí, aby mohl posoudit, zda je svět v nebezpečí. Mluvčí stáje mezitím uvedl, že cyklisté budou nadále podporovat omezování plastů na jedno použití a jsou pyšní, že se jim podařilo uvědomění lidí v této oblasti zvýšit.

Očekávané protesty na Tour de Yorkshire mají ještě jednu dimenzi. Mohou spustit lavinu. Proti novému Teamu INEOS se mohou postavit lidé i během dalších závodů včetně Tour de France. Všichni si pamatují nepříjemnou atmosféru, která panovala loni na „Staré dámě“ vůči Chrisi Froomovi v souvislosti s podezřeními z dopingu.

(Visited 777 times, 1 visits today)