Tiger Woods je na lovu. Kořistí je rekordních 82. titulů Sama Sneada

Tiger Woods je na lovu. Kořistí je rekordních 82. titulů Sama Sneada

Jsou rekordy, o kterých se říká, že jsou hodně vousaté. Ten Sama Sneada v počtu turnajových vítězství na PGA Tour má bezmála sedmdesát let. Jeden z legendárních golfistů dokázal během období mezi lety 1936 až 1965 vyhrát 82 turnajů. Nikdo jiný jich víc nevyhrál. A dlouho to vypadalo, že ani nevyhraje. Ale když loni Tiger Woods po letech strádání zvítězil na Tour Championship a poté letos v dubnu triumfoval na Masters a získal už svůj 15. titul na majorech, rázem se dostal na dostřel.

S 81 turnajovými tituly ho dělí jediný od ještě nedávno zdánlivě nedostižné mety. Tiger se zkrátka chystá na lov. Kořistí se má stát v pořadí 82. vítězství na turnaji PGA Tour. Má ale Woods vůbec ještě šanci stát se golfistou s nejvyšším počtem vítězství na PGA Tour v historii?

„Můj otec si velice dobře uvědomil, jakým je Tiger výjimečným talentem, když ho poprvé viděl na Masters v Augustě,“ prozradil Jack Snead, syn Sama Sneada. „Tiger se během let stal světovou jedničkou a mluví se o něm jako o jednom z nejlepších golfistů, který kdy hrál. Prošel si i těžkými roky, ale to prožíval i můj otec. Takže jestli někdo tátův rekord překoná, bude to Tiger,“ přiznal Jack Snead.

Po několika letech zdravotních potíží, brutálních bolestí a čtyřech operacích zad se mnohými odepisovaný Woods dokázal vrátit, vloni v srpnu v East Lake vyhrát v pořadí 80. titul a letos v dubnu přidat další v Augustě. Sneadův rekord je tak na dosah. „Nevím, kolik lidí v předchozích letech ještě věřilo, že Tiger někdy ještě vyhraje major. Dokázal to. A z toho, co jsem měl možnost vidět, usuzuji, že jen tak hned nehodlá vyklízet pozice,“ potvrdil odhodlání bývalé světové jedničky Tony Finau, jeden z nejlepších golfových profesionálů současnosti.

Pravdou ale také je, že v roce 2019 Sneadův rekord s nejvyšší pravděpodobností nepadne, neboť Woods má v plánu do konce roku odehrát už jen jediný turnaj – premiérový ročník turnaje Zozo Championship v Japonsku, který je společným podnikem PGA a Japan Tour. Turnajem nadmíru lákavým, protože se na něm v závěru října hraje o 9,75 milionu dolarů, což je nejvyšší částka, jaká kdy byla v banku na turnaji hraném v Japonsku.

Šťastný, že vůbec může hrát golf

Nakonec nejspíš až čas ukáže, zda Sam Snead svůj výjimečný rekord udrží, nebo ho Woods dokáže překonat. A žádná přehnaná očekávání před sebe nestaví ani samotný 43letý Američan. „Už jen dosáhnout mety osmdesáti vítězství je velké číslo,“ přiznal Woods, který si ještě před turnajem zahraje 21. října speciální klání The Challenge: Japan Skins a jeho soupeři budou Rory McIlroy, Jason Day a Hideki Matsuyama.

„Sam je pořád přede mnou. Pro mě je důležité, že stále cítím, že mám šanci hrát golf a pořád mohu útočit na jeho rekord a jednou ho třeba i překonat. Ale upřímně řečeno, po tom, čím jsem si prošel a musel prožít, jsem šťastný, že vůbec můžu ještě hrát. Mám velké štěstí,“ přiznal upřímně Woods.

Sam Snead. Zdroj: pga.com

Nicméně, historie a čísla hovoří v jeho prospěch. Poté co v dubnu vyhrál své páté zelené sako na Masters – a první major po jedenácti letech – potřebuje už jen jedno vítězství, aby Sneada dorovnal, a dvě, aby ho překonal. Nic, co by Woods neměl dokázat. Ostatně během své kariéry to dokázal mnohokrát – nejméně dva turnaje vyhrál ve třinácti sezonách.

„Vím, že ještě můžu vyhrávat, protože už jsem to v minulosti dokázal. Jde jen o to, aby se všechno se šlo ve správný čas. Vůle, přání a touhy se nezměnily, jde jen o to, co je ještě schopno akceptovat moje tělo,“ poznamenal Woods.

Věk je ale leckdy jen číslo. Snead vyhrál ještě dvanáct turnajů po svých 42. narozeninách včetně toho posledního v 53 letech. Woods dokázal zvítězit ve svých 43 letech na Masters a stal se nejstarším vítězem od triumfu Jacka Nicklause v roce 1986, jemuž tehdy bylo 46 let.

Sam Snead versus Tiger Woods

 • vítězství na PGA Tour – 82 vs. 81
 • tituly z majorů – 7 vs. 15
 • výdělek v kariéře (v USD) – 712 972 vs. 118 704 468
 • odehrané turnaje – 585 vs. 358
 • procento vítězství – 14% vs. 22,6%
 • počet cutů – 527 vs. 325
 • druhých míst – 57 vs. 31
 • umístění v top 10 – 330 vs. 197
 • umístění v top 25 – 440 vs. 268
 • nejvíce vítězství v sezoně – 11 (1950) vs. 9 (2000)
 • sezony s 5 a více vítězstvími – 8 vs. 10
(Visited 226 times, 1 visits today)