Velká trojice německého golfu. Kam si jet zahrát k našim sousedům?

Velká trojice německého golfu. Kam si jet zahrát k našim sousedům?

Když má člověk dobrého souseda, je normální zastavit se u něj na kus řeči a jít s ním občas na golf. A Německo takovým sousedem jistě je, takže se vyplatí jet tam na návštěvu tak často, jak to jen jde. Představujeme tři směry – oblasti, kde golf v Německu stojí opravdu za to: Hamburk a okolí, Bavorsko a zónu kolem Frankfurtu.

Hřišť je v Německu až až… O něco méně než v Anglii a trochu více než ve Švédsku, takže Německo je co do počtu hřišť i hráčů druhé v Evropě. Má 731 hřišť a 645 tisís hráčů. A Němci hrají s nadšením a s ještě větším nadšením golfu fandí, proto veškeré turnaje, které se tam konají, jsou hodně oblíbené a tím taky navštěvované a sledované v médiích. Což přináší peníze a tak dále.

Letos se budou v Německu hrát dva regulérní turnaje evropské túry PGA, oba dotované 2 miliony eur a oba jsou, zcela zákonitě, spojeny s prémiovými německými automobilovými značkami. V červnu se bude hrát BMW International Open u Mnichova a na začátku září to bude Porsche European Open u Hamburku.

Směr číslo 1: Bavorsko

Protože je nám Bavorsko tak nějak blízké a turnaj je tam dřív, doporučuji výlet na BMW International Open 20.–23. června na hřiště Golf Club Eichenried u Mnichova. Počasí bude skoro jistě hezké – za posledních 10 let pršelo jen jednou a atmosféra vytvořená desetitisíci fandících diváků a přítomností evropských a světových golfových hvězd je neodolatelná. To si opravdu užijete. První dva dny turnaje jsou pro veřejnost téměř zadarmo, zatímco vstup do VIP zóny s celodenním servisem, klimatizací a občerstvením a s výhledem na green osmnáctky je v cenách od 275 eur.

Na všechny 4 dny turnaje je VIP vstupné za 1040 €. Ono vidět zblízka Big Easyho (Ernie Els) a jít s jeho fligtem jako divák pár jamek nebo celé hřiště stojí za to. Ale být u toho, když se na osmnáctce rozhoduje o prize money, to je pro mnoho fandů ten největší adrenalin. Je to jen na vás, co zvolíte, ale jisté je, že si vyberete dobře tak i tak.

Startovní listinu turnaje najdete na stránkách túry a můžete počítat s tím, že uvidíte hráče jako: Ernie Els, Bernhard Langer, Martin Kaymer, Henrik Stenson, Dustin Johnson, John Daly, Retief Goosen, Miguel Angel Jiménez, Colin Montgomerie, Thomas Björn, Sergio Garcia a další.

Pokud byste si chtěli na stejném hřišti zahrát vy, samozřejmě mimo turnajové dny, green fee ve všední den stojí 85 € a o víkendech 120. Jinak kolem Mnichova je hned několik krásných hřišť jako třeba golfový klub Ebersberg s alpskými panoramaty, rekonstruovaný golfový klub Olching, Erding-Grünbach nebo Golfpark Gut Häusern, kde se hraje turnaj LPGA – UniCredit Ladies German Open. Lyžaři pak jistě ocení golfový klub Garmisch-Partenkirchen.

Cestou z turnaje zpět do Čech si můžete naplánovat zastávku ve vůbec největším evropském golfovém komplexu u lázní Bad Griesbach. Je tu 5 osmnáctek (tři z nich designoval Bernhard Langer, Ryder Cup Captain 2004), potom tu jsou 3 devítky a dvě šestijamkové akademie.

Dominantou je driving range, kterému se tu říká “golfodrom”, protože tu je 210 stání, polovina krytých a k tomu k dispozici 35 stálých trenérů. Přece jen je ale 30 000 golfistů ročně hodně, a tak se na cvičišti může z bezpečnostních důvodů trénovat maximálně trojkou – pánové železem, dámy mohou i dřevem.

Hartl Resort Bad Griesbach je skutečně výjimečnou evropskou záležitostí. A přitom vše tu začalo v podstatě nedávno – v roce 1972, když rodina Hartlových při provádění vrtů objevila termální minerální vodu. Od té doby budovali a budují svůj sen dál, rozšiřují a vylepšují. Všechny tři First-Class-hotely, které jsou součástí resortu – Maximilian, König Ludwig a Fürstenhof, patří k nejlepším v Bavorsku a Německu vůbec a získaly řadu ocenění v oblasti golfové i lázeňské turistiky.

Směr číslo 2: Hamburg a okolí

To návštěva druhého turnaje PGA Porsche European Open, který se koná na Green Eagle Golf Courses u Hamburku 5.–8. září má úplně jiný charakter. Blízkost Severního moře je pro nás suchozemce doslova magická. A navíc, když si člověk uvědomí, že Hamburk je největší německý přístav, že je to jedna ze tří městských spolkových zemí, že celý název města je “Svobodné a hanzovní město Hamburk” a že tu my Češi máme své vlastní území, tak nějak podvědomě zvědavě pozvedne hlavu a zahledí se do dáli.

Hamburská hřiště Green Eagle Golf Courses jsou dvě osmnáctky skvělé kvality a atmosféra turnaje je opět nezapomenutelná. Když se nabažíte vzrušené atmosféry turnaje, můžete se vypravit na další hřiště a je z čeho vybírat. Hamburk je golfovými hřišti v podstatě obklíčen, jedním ze zajímavějších je GC Falkenstein Hamburg, protože v podstatě jde o městské hřiště, ale top kvality, které je v dosahu MHD na pravém břehu Labe.

Pokud se skutečně vypravíte za golfem do téhle části Německa, doporučuji užít si Hamburk se vším všudy a ubytovat se v Fairmont Hotel Vier Jahreszeiten na břehu říčky Alstery, která se ještě ve městě vlévá do Labe. Hotel se nachází na břehu menšího ze dvou jezer, která říčka vytváří a romantické nábřeží podtrhuje mimořádnou atmosféru, kterou je hotel prodchnut. Jestliže totiž existuje symbol klasického evropského grand hotelu, tak je to Fairmont Hotel Vier Jahreszeiten.

Velkolepé kouzlo tradice a historie, skvělý luxus a nepřekonatelný servis. Přitom všech 156 pokojů a apartmánů je zrekonstruováno a vybaveno tou nejmodernější technikou doplněnou úžasně mladými detaily designu. Samozřejmě tomu odpovídá i cena za ubytování, vždyť se nacházíme v nejvýznamnější obchodní a komerční části Německa.

Asi 80 km východně od Hamburku najdete další golfovou perlu Německa – Golf Club Winstongolf. To je golfový areál tvořený dvěma osmnáctkami a devítijamkovou tříparovou akademií. Hřiště WINSTONopen je par 72, těžší luxusní hřiště, které ocení každý sportovní golfista. Je otevřeno členům klubu a hráčům s HCP lepším než 45.

Druhé hřiště WINSTONlinks je postavené ve stylu britských přímořských linksových hřišť a je ještě těžší. Charakteristicky drsné podmínky linksových hřišť jsou zde ještě šikovně zhoršeny, pekelně rychlé greeny vyžadují přesnost a koncentraci, prostě zážitek a golf par excellence. Hřiště bylo dvakrát (v 2011 a 2014) oceněno titulem nejlepší hřiště Německa a HCP limit tu je pro muže 28 a pro ženy 36.

Směr číslo 3: Frankfurt

Pokud se vám nebude chtít na sever ani na jih, jeďte směr Frankfurt. Kolem města je totiž do vzdálenosti 30 km neuvěřitelných 21 golfových hřišť. Jedním z nejstarších v Německu je Der Frankfurter Golf Club – založený roku 1913 reprezentanty frankfurtské buržoazie. Hřiště, které patří k těm nejlepším a k takříkajíc tradičním. Tady se psala historie německého golfu a současně tu žije i jeho budoucnost. Tady se rodí a trénují nové naděje německého golfu.

Frankfurt Golf Club má například uzavřené partnerství s Carl-von-Weinberg School, což je elitní sportovní škola, kterou v zemi zná každý sportovec i fanda. Proto také mají na hřišti mladí řadu výhod a vždy otevřené dveře. Je pravda, že na tohle hřiště je někdy problém se dostat. Ve všední dny to ještě jde, ale mimo ně už je to těžší: “O víkendech a státních svátcích vítáme hosty pouze ve společnosti členů klubu – žádáme o pochopení.”

Naštěstí je množství hřišť všude kolem. Když se vám nepodaří chytit tee time tady, vyberete si jakékoli jiné, nabídka je velká. Nicméně jedno doporučení máme. Opustíte-li okolí Frankfurtu a vyrazíte na jih, asi po 100 km přijedete na hřiště, které má neobvyklý, výjimečný rozměr – má filozofii.

Golfový klub St. Leon-Rot v roce 1997 založil Dietmar Hopp s vizí jedinečného golfového ráje. Od samého počátku kladl důraz na nové golfové standardy: “Náš golfový klub je symbolizován poctivostí, inovacemi a spolehlivostí. Nabízí vynikající podmínky svým členům a hostům, kteří zažijí mnoho nezapomenutelných okamžiků uprostřed úchvatně krásné scenerie. Nespíme na vavřínech a každý den se snažíme vytvořit atmosféru, ve které se naši členové a hosté budou cítit skvěle. Chceme vás pokaždé překvapit, abyste vždy věděli, že jste důležitou součástí našeho golfového ráje.”

Hodně se tu myslí na mladé hráče, kteří tu mají řadu výhod a podpora golfových talentů je pro Hoppa jasnou prioritou: “Naše vynikající tréninkové podmínky pro tento fascinující sport jsou mladým k dispozici bez ohledu na jejich sociální zázemí. Kromě golfových dovedností předáváme základní hodnoty, jako je poctivost, spolehlivost a disciplína.”

Připravil: Leoš Kopecký (redakčně kráceno)

(Visited 122 times, 1 visits today)