Více než 50 známých osobností pomáhá charitě prostřednictvím golfu

Více než 50 známých osobností pomáhá charitě prostřednictvím golfu

Charitativní projekt „Hrajeme a pomáháme“ nabízí milovníkům golfu jedinečnou možnost utkat se na greenu s oblíbenou osobností. Zapojilo se již více než 50 známých tváří a na dobročinné účely se vybralo přes 630 tisíc korun. Golfové hole se pro dobrou věc chopila například herečka Jana Švandová či bývalý lyžařský šampion Ondřej Bank.

Jana Švandová je nejen známá filmová a divadelní herečka, ale rovněž vášnivá milovnice golfu. Ačkoliv se k tomuto sportu dostala až po padesátce, doslova mu propadla. „Hrála jsem dřív tenis, ale po operaci nohy jsem raketu musela odložit. Golf mi přišel jako takový jednoduchý a nenáročný sport, což si o něm myslí každý, kdo ho nehraje. Vypadá to jen jako procházka, ale ve výsledku člověk nachodí klidně 15 až 18 kilometrů. Mé domovské hřiště je Golf Resort Karlštejn, kde se navíc hodně šplhá do kopce a z kopce a je to slušný sportovní výkon,“ říká umělkyně se sportovní duší. Právě na karlštejnském hřišti se sešla i s účastnicí projektu „Hrajeme a pomáháme“, který spojuje golf s charitou a reaguje na aktuální situaci pandemie koronaviru.

„Díky golfu jsem navázala krásná přátelství,“ říká Jana Švandová

Jak projekt „Hrajeme a pomáháme“ vlastně funguje? „Na webových stránkách www.hrajemeapomahame.cz je možné si zakoupit balíček v hodnotě minimálně 5000 Kč, který obsahuje nejen green fee, ale především možnost hry s některou ze slavných tváří,“ vysvětluje jeho podstatu Jan Loužecký, člen představenstva společnosti TeeTime SE, která projekt realizovala ve spolupráci s Českou golfovou federací a Asociací golfových hřišť. Zapojilo se již více než 50 známých osobností z oblasti kultury, sportu či podnikatelské sféry, mezi něž se zařadila rovněž Jana Švandová.„Bylo to moc příjemné setkání s bezvadnou paní a úžasnou golfistkou, která má oproti mně opravdu single handicap. Já sama jsem k tomu přistupovala velice zodpovědně, dokonce jsem ani nešla na večírek, který se konal den předem, abych se dnes strefila do míčku,“ usmívá se sympatická herečka. „Charitativních akcí bylo během pandemie hodně a některé z nich se mi moc nelíbily. Tato mi ale přišlo jako dobrý nápad: zúčastním se něčeho, co mám ráda, a ještě tím mohu pomoci. Navíc propojuje mezi sebou zajímavé lidi se stejným koníčkem. Po čtyřech hodinách na hřišti jsme si ještě zašly na oběd a kafíčko. Na golfu se mi celkově líbí, že kombinuje sport v hezkém prostředí s možností cestování a další zábavy. A také jsem díky němu navázala pár opravdu krásných přátelství, některá trvají už 15 let,“vypočítává Švandová, proč je golf jejím oblíbeným sportem. Kdyby si ona sama mohla vybrat slavnou osobnost, s níž by chtěla poměřit síly na greenu, přiznává, že by to byl herec Sean Connery. „Jednou hrál také na Karlštejně a já si tehdy říkala, že bych si s ním chtěla zahrát,“ směje se herečka, která měla příležitost si vyzkoušet svou trefu na jamku i na jednom z nejstarších hřišť St. Andrews ve Skotsku, jež bývá považováno za „domov golfu“. Nejvíce se jí ovšem líbilo hřiště na Seychelách. „Bylo atypické, s krásnými výhledy na moře, úžasně vsazené do krajiny,“ vzpomíná.

„Začínal jsem s minigolfovou holí na zahradě,“ vzpomíná Ondřej Bank

V rámci akce Hrajeme a Pomáháme si zájemci mohou rovněž zahrát s lyžařskou legendou Ondřejem Bankem. „Když jsem dostal nabídku se do projektu zapojit, nebylo nad čím přemýšlet – měl jsem důvod jít na golf a ještě při tom pomoci!“ vysvětluje bývalý alpský lyžař. Přiznává, že na svůj oblíbený sport nemá tolik času, kolik by chtěl. Na green se dostane přibližně jednou za dva týdny, protože skloubit časově náročný sport s rodinou a prací není jednoduché. Vítá proto každou příležitost chopit se golfové hole. A jak vypadaly jeho golfové začátky? „Pamatuji si, kdy jsem poprvé viděl golfový míček. Bylo to po revoluci, když jsme s rodinou vyjeli do Německa na veletrh sportovních potřeb ISPO, a tam spatřili všechny ty nablýskané sportovní věci! Už tehdy mě to přitahovalo a později jsem si někde sehnal minigolfovou hůl a vysekal jsem si svůj green na zahradě. Na skutečném golfovém hřišti jsem si poprvé zahrál v Olomouci. Bylo mi tehdy asi dvacet let,“ vzpomíná Bank. Dnes je členem Kořenec Golf&Ski Resort, kde se také utká s účastníkem projektu „Hrajeme a pomáháme“, který si zakoupil možnost hry s mnohonásobným mistrem České republiky v alpském lyžování. A kdyby mohl Ondřej Bank popustit uzdu fantazii a zvolit známou osobnost, se kterou by se on sám rád setkal? „Asi s Václavem Havlem, to by byla čest!“ přiznává.

V rámci projektu „Hrajeme a pomáháme“ se vybralo již více než 630 tisíc korun, které poputují Fondu pomoci zdravotní péči Charity Česká republika. Účelem sbírky je zajistit technologický a personální rozvoj domácí péče a pomoci tak nemocnicím udržovat potřebnou kapacitu lůžek pro pacienty s těžkým průběhem nemoci COVID-19.

(Visited 202 times, 1 visits today)