Výběr z japonských značek, které stojí za to poznat

Výběr z japonských značek, které stojí za to poznat

Zdroj: Krzysztof Urbanowicz

Přemýšlíte o novém golfovém vybavení? Jako první na řadě se při vašem výběru nejspíše ocitnou nejznámější značky, jako například Titleist, Callaway, či TaylorMade. Ale co třeba vyzkoušet něco jiného, s nádechem neznámého a exotického, což ale v žádném případě neznamená, že méně kvalitního. Možná naopak. Řeč je totiž o golfových holích se značkou made in Japan.

Zatímco některé japonské golfové značky se i na českém trhu už zabydlely a získaly si své fanoušky, o jiných jste možná ještě ani neslyšeli. Co třeba značka JDM?

Dovolte, abychom vám představili pětici japonských golfových značek, o kterých se vyplatí něco vědět…

JDM

Pod zkratkou JDM se skrývá celý název Japanese Domestic Market, což samo o sobě signalizuje, že největší část produkce je určená pro domácí japonský trh. Jenže pověst těchto holí už hranice země vycházejícího slunce dávno překročila.

Pro tuto značku platí, že hole jsou vyráběné a kované ručně a ve výsledku jedinečně krásné. Hole jsou proslulé tradičním vzhledem, čistým kováním a kvalitním zpracováním. Ani nejspíš nepřekvapí, že výrobní technologie v mnohém připomínají výrobu proslulých samurajských mečů. Zpočátku značka JDM vyráběla pouze železa, ale v posledních letech vyrábí i další tipy golfových holí.

Mizuno

Na rozdíl od JDM se Mizuno naopak řadí k celosvětově nejproslulejším a také nejvyhledávanějším značkám golfových holí a vybavení. Společnost Mizuno byla založena už v roce bratry jako rodinná firma a golfové vybavení se stalo součástí její produkce od roku 1921. Komerční úspěch a proslulost ve světě si získala především svými železy.

S holemi Mizuno hrál i Tiger Woods ještě předtím, než se stal profesionálem a řadu pozoruhodných amatérských vítězství včetně tří titulů z US Amateurs získal právě s holemi japonské značky. Mizuno ale vyrábí hole pro všechny úrovně a kategorie hráčů, od driverů, dřev až po puttery, ale zrovna tak vyrábí míčky, rukavice, oblečení i obuv.

Miura

Zdroj: www.miuragolf.com

Zakladatel společnosti Katsuhiro Miura začal vyrábět golfová železa v roce 1957 v Himeji, oblasti proslulé výrobou těch nejvyhlášenějších samurajských mečů. Hole a další komponenty jsou unikátní svým zpracováním. S holemi Miura hrála, či hraje i řada velkých golfistů, jedním z nich by mj. K. J. Choi.

Každá hůl se zpracovává ručně a zatímco v minulosti se značka zaměřovala především na výrobu pro špičkové hráče, dnes vyrábí i hole pro hráče s vyššími handicapy. Před časem značka Miura změnila majitele, ale ani v nejmenším se neodchýlila od svých základních hodnot, což je výroba špičkových holí doslova na míru a v jedinečném designu.

Vega

Značka Vega se řadí mezi ty méně známé japonské značky a její výroba odstartovala v Ichikawě ve výrobně, kde předtím vznikaly samurajské meče. V této značce se doslova protínají tradice a moderní technologie, což potvrzuje i klasický design holí společně s moderními prvky.

Teprve v posledních letech se značka Vega objevuje i mimo japonský trh a o golfových holích s touto značkou se leckdy mluví jako o uměleckých dílech. Nepřehlédnutelné je trojité broušení spodní části hole, zatímco výjimečný pocit ze hry umocňují další inovativní a technologické vychytávky.

Honma

Když v roce 1958 otevřel Hiro Honma ve městě Sakata driving a servis golfového vybavení, nejspíš netušil, kam se posune za přispění jeho dvou bratrů značka Honma v dalších letech. Za dalších pět let už totiž vyráběli hole a oblečení se značkou Honma.

Společnost od začátku sázela na moderní technologie. Mezi prvními odstartovali výrobu holí s grafitovými shafty, sázeli na moderní materiály, na titan, kompozitní materiály a začali navrhovat hole za pomoci počítačů. Zároveň se ale nezřekli tradiční ruční výroby a precizního zpracování každé jednotlivé hole. Ostatně, každá hůl se značkou Honma s jedinečným výrobním číslem je originálem.

XXIO

Na českém trhu sice golfistů značku XXIO nejspíš ještě zcela neobjevili, ale v Japonsku a Asii se řadí k lídrům na golfovém trhu a nejprodávanějším značkám. Důvod je prostý – každoročně přichází s novými modely od želez až po drivery, které jsou doslova nabité posledním technologiemi a inovacemi.

Ocení je především hráči s pomalejším a středně rychlým švihem, kterým hole XXIO umožňují dosahovat výrazně delších vzdáleností a zároveň udržet míček na fairwayích. Poslední model holí, řada X, posunuje možnosti hráčů opět o kus dál díky kombinaci extrémně lehkých komponentů i unikátního profilu shaftu. Vše dohromady zajišťuje lepší rovnováhu při švihu, zvyšuje rychlost švihu i přesnost zásahu.

(Visited 922 times, 1 visits today)