10 nejlepších freeskierů všech dob

10 nejlepších freeskierů všech dob

Foto: Unsplash

Nejlepší lyžaři freeskiingu všech dob. Těžký seznam na sestavení – jak pro lyžaře, tak i editora. Co musí člověk mít, aby byl považován za jednoho z nejlepších freeskierů vůbec? To je snadné. Inovaci, dovednosti, drajv, koule, styl, vliv a schopnost snést zatraceně tvrdý náraz. Lidé v seznamu níže přinesli lyžování něco, co předtím nemělo.

1. Shane McConkey

Shane byl průkopníkem parkového lyžování, lyžování ve volném terénu, jízdě v boulích, lyží do hlubokého sněhu, lyžařského humoru a snowllerbladingu. Přinutil nás smát se jemu i nám samotným. Zpopularizoval lyže do hlubokého sněhu a nahé lyžování, vytvořil lyže s rocker zakřivením a hru GNAR, přinesl tzv. Talířového kluka a lyžoval jako bůh. Shane byl prvním chlapem, který dokázal v lyžování tolik věcí… Prostě neexistuje možnost, že by se na něj někdy zapomnělo. Díky, Shane.

2. Candide Thovex

Candide je chlap, který to dal všechno dohromady. Viděl, co dělali McConkeyové a JP Auclairové, okopíroval to, zdokonalil a posunul na vyšší level. Viděl, co dělají snowboarďáci, vylepšil to a překonal je. Candide vyhrál soutěže v Big Air, superpipe, slopestyle a Freeride World Tour, i když nemá rád soutěžení. Candide jednoduše umí lyžovat. Jeho lyžování je definicí hladkosti. Pravděpodobně neexistuje jediný lyžař na sněhu, který by nechtěl umět lyžovat a zářit tak jako Candide Thovex.

3. Seth Morrison

„Lyžuj naštvaně,“ tvrdí Seth. Seth má hluboko v sobě démony, které používá na pohánění svého lyžování. 48,5 m (160 stop) vysoká dvojitá salta. Perfektní 24,3 m (80 stop) vysoká salta. 30,5metrové Lincoln loops. Dobíjí Aljašku tak jako nikdo před ním a zatím nikdo po něm. V jeho lyžování je vidět hněv. Vypustí ho, spoutá a používá způsobem, aby dosáhl rychlostí a výšek, které lyžařský svět ještě neviděl. Seth nemá strach z ničeho a zřejmě ani žádné hranice.

4. Glen Plake

„Glen Plake… Ultimátní extrémní lyžař… Původní BAD BOY“ – Blizzard of Aahhh’s. Glen Plake přinesl jiskru do lyžování – nemluvě o dovednostech, koulích, obrovském číru, a stylu. Glen Plake vtrhl na scénu filmem Blizzard of Aahhh’s a vzal celý průmysl útokem. Nikdy neexistoval lyžař, který by se dokázal prodat jako Glen. Glen tvrdí, že každý dolar, který kdy vydělal, vydělal lyžováním.

5. Scot Schmidt

Scot začal extrémní lyžování v USA. Scot Schmidt sjížděl kopce ve Squaw Valley, na kterých se dnes jezdí již jen zřídka, a to nejen proto, že v Tahoe už nesněží. Byl jedním z prvních, kteří viděli na kopcích tratě, zatímco ostatní ne. Své dovednosti ukazoval po celém světě a odrovnal nás svou schopností dobývat kopce rychlostí, hbitostí a skoky.

6. Doug Coombs

Doug Coombs změnil lyžování mimo sjezdovky svým sebevědomím v šíleně strmých terénech. Než se město Jackson rozhodlo posunout své hranice, byl vedoucím Jackson Hole Airforce. Připisuje se mu založení heliskiingu na Aljašce a je jedním z prvních, kdo ovládl aljašské velké tratě. Vyhrál vůbec první Mistrovství světa v extrémním lyžování na Aljašce v roce 1991 a poté znovu v roce 1993. Byl prvním, kdo lyžoval na Otter Body v Grand Tetonu, Wyomingu. Doug byl kaskadérským dvojníkem TJ Burkeho ve filmu Aspen Extreme. Doug byl velmi pravděpodobně lyžařem, který sjížděl některá z nejstrmějších míst naší planety nejpohodlněji ze všech.

7. JP Auclair

JP byl legendou a inovátorem. JP byl součástí New Candian Airforce a pomohl navrhnout a uvést na trh první lyže s dvojitou špičkou v roce 1998. Spoluzaložil Armada skis, první značku lyží na světě pouze pro freeskiing. JP to uměl všechno. Ten chlap byl jedním z nejlepších parkových lyžařů a freeskierů na světě. Jeho městský segment z filmu All. I. Can je legendární, nakažlivý a nezapomenutelný. Ke konci své kariéry rozšířil JP své dovednosti o extrémní lyžování, v čemž byl také nadaný.

8. Sylvain Saudan

Sylvain Saudan sjel nejstrmější terén na světě na 210cm lyžích a vázáním Salomon s maximální hodnotou DIN. Vynalezl techniku otáčení lyží Windshield Wiper, kterou později mnozí používali při lyžování extrémně strmých terénů. Sylvain je považován za otce extrémního lyžování. Byl nazýván lyžařem nemožného. Sylvain přinesl světu extrémní lyžování, když v roce 1967 sjel na lyžích Spencer Couloir ve Francii. Vydal se na lyžařské kuloáry strmé až 65°, včetně Aiguille de Bionnassay, Couloir Gervasutti, Whymper Couloir, Couloir Marinelli, The Eiger, téměř 6200 m vysoký Mt. McKinley na Aljašce v roce 1972, 7135 m vysoký Nun Kun v Indii a další. Sylvain dokonce ve věku 46 let sjel na lyžích 8080 m vysoký Gasherbrum 1 v Pákistánu. Byl to nejdelší 50stupňový sjezd na lyžích, jaký kdy byl proveden – a dost možná ještě je, uvádí Wikipedie. V den svých 50. narozenin sjel na lyžích japonskou horu Fuji… bez sněhu. Sylvain nemůže být považován ani za legendu, byl prostě a jednoduše první.

9. Tanner Hall

Tanner Hall udělal v lyžování téměř všechno, a to ještě neskončil. Jeho vliv na lyžařský průmysl je nepopiratelný. Tanner vyhrál sedm zlatých medailí v X-games sedm let po sobě a čtyři stříbrné medaile ve slopestyle, superpipe a big air. Po dvou šílených zraněních začal Tanner soustředit svou energii na lyžování mimo sjezdovky. Koupil si provoz cat skiingu v Kanadě, Retallacku, a prozkoumal vše, co nabízí. Tanner právě začíná svou další kapitolu a slibuje, že bude skvělá.

10. Mike Douglas

Mike Douglas je kmotrem freeskiingu. Je po něm pojmenován jeden z nejplynulejších a nejčastěji předváděných triků v oboru: D-spin. Mikeovy zkušenosti s boulemi z turné Světového poháru ho přivedly k New Candian Airforce, kde pomohl vytvořit vůbec první lyže s dvojitou špičkou, Salomon 1080. Mike má vždy styl a ladnost. Jeho odkaz a vliv na lyžařský průmysl nikdy nebudou zapomenuty.

Autor: Kateřina Hájíčková

(Visited 87 times, 1 visits today)