118. US Open a Shinecock Hills: příběhy, hvězdy a čísla

118. US Open a Shinecock Hills: příběhy, hvězdy a čísla

Zdroj: Getty Images

Golfové US Open, druhý ze čtyřlístku majorů, bývá tradičně opravdovým a klasickým testem golfu. Čas od času se navíc hraje na hřišti, které je opravdu výjimečné. Obojí bezezbytku platí pro letošní, už 118. ročník US Open, jehož dějištěm je hřiště Shinnecock Hills. Třeba už jen proto, že na tomhle hřišti se hrál golf už v roce 1891 a je jediným golfovým hřištěm, na němž se US Open hrálo ve třech různých stoletích.

Určitě proto stojí za to vydat se na malou procházku historií i současností hřiště, na které se US Open vrací popáté a které od 14. do 15. června hostí nejlepší golfisty světa, ale také hráče, které by mezi těmi nejlepšími nejspíš nikdo nečekal.

Pojďme na to…

Nejdřív trocha historie:

1896: Historicky druhý ročník US Open, který se hrál jen na 36 jamek a startovalo na něm jen 35 hráčů, vyhrál Američan skotského původu James Foulis a odnesl si za to vítěznou prémii 150 dolarů. Hrálo se na hřišti o délce 4423 yardů, což je nejkratší hřiště v celé historii US Open.

1986: Trvalo to dlouhých 90 let, než se US Open opět vrátilo na Shinnecock Hills, které mezitím prošlo kompletním redesignem podle architekta Michaela Flynna a bylo prodlouženo na 6912 yardů. Vítězný Raymond Floyd byl jediným hráčem, který stlačil své skóre pod par (konkrétně -1) a získal za první příčku 115 000 dolarů.

1995: Na oslavu stého ročníku US Open se turnaj opět vrátil na historické Shinnecock Hills. Pod parem nedohrál ani jediný ze všech hráčů. Vítězný Corey Pavin dokončil turnaj v paru a za svůj jediný titul z majoru inkasoval 350 000 dolarů.

2004: Jihoafričan Retief Goosen udolal v dramatickém finálovém kole Američana Phila Mickelsona a připsal si vítěznou prémii ve výši 1,125 milionu dolarů. Jejich souboj ale tak trochu znehodnotily brutální podmínky, kvůli nimž byly některé jamky prakticky nehratelné.

2018: Letošní US Open se hraje na hřišti dlouhém 7445 yardů a je to poprvé, co se na Shinnecock Hills hraje na hřišti delším než 7000 yardů. Vítěz si letos odnese 2,16 milionu dolarů.

Na koho se zaměřit?

Na „staré mistry“: Je neuvěřitelné, jak Tiger Woods a Phil Mickelson při každém svém startu na US Open patřili praktiky vždy mezi nejlepší hráče ve startovním poli. Woods se letos pokusí vyhrát svůj první titul z majoru po dlouhých deseti letech od svého legendárního triumfu na US Open v roce 2008, zatímco Mickelson, který loni nehrál, se pokusí získat svůj premiérový titul a završit tak kariérní grandslam.

Na Brysona DeChambeaua: Před dvěma týdny tenhle mladík vyhrál na The Memorial svůj druhý turnajový titul na PGA Tour a jeho precizní hra je jako stvořená pro letošní US Open a nástrahy Shinnecock Hills.

Na Patricka Reeda: Vítěz letošního Masters, úvodního majoru roku, možná od dubna tak trochu zmizel z centra pozornosti, ale stále si drží velmi dobrou formu. V posledních čtyřech startech pokaždé prošel cutem a dvakrát skončil v top 10. A jeho forma roste na velkých turnajích.

Na Garretta Ranka: Že vám tohle jméno nic neříká? Není divu. US Open každoročně předchází spletitá síť kvalifikací a prakticky vždy se urodí nějaký výjimečný příběh. Tohle je jeden z nich. Garrett Rank je rozhodčí zámořské NHL, v níž působí od roku 2016 a letos v téhle soutěži odřídil 76 zápasů základní části. Letos si poprvé rozhodoval i v play-off.

Třicetiletý Kanaďan je ale také skvělým amatérským golfistou, v roce 2012 byl druhý na amatérském mistrovství USA a reprezentoval Kanadu na Panamerických hrách v roce 2015. Start na US Open si vybojoval na kvalifikaci v Roswellu v Georgii díky dělenému prvnímu místu. Ve hře byly pouhá tři místa. Jeho příběh umocňuje i to, že v roce 2011 mu v pouhých 24 letech byla diagnostikována rakovina varlat, ale Rank se se zákeřnou nemocí úspěšně popral.

Ostře sledované flighty pro první dvě kola:

Tiger Woods, Dustin Johnson, Justin Thomas: Woods je po zdravotních peripetiích trvajících pět let zpět. Bude to zajímavá výzva – bývalá dlouholetá světová jednička proti té aktuální (Johnson) a jen poměrně nedávné a nyní dvojce (Thomas).

Rory McIlroy, Jordan Spieth, Phil Mickelson: Tři špičkoví hráči, ale každý zcela jiný. McIlroy je jedním z nejsilnějších hráčů, Spieth staví na precizní a přesné hře, zatímco Mickelson je proslulý skvělými záchranami. To by mohla být podívaná.

Brooks Koepka, Jason Day, Bubba Watson: Tři výjimeční ranaři v jednom flightu, Koepka navíc v roli obhájce loňského titulu. Všichni tři mohou být hodně vysoko, ale hodně to mohou ovlivnit i podmínky na hřišti.

A ještě trochu čísel…

2 – pouze dva golfisté v letošním startovním prošli pokaždé cutem na posledních pěti US Open: Matt Kuchar a Sergio Garcia. Dalších 17 „urvalo“ cut čtyřikrát z pěti předchozích ročníků.

9049 – je celkový počet hráčů, kteří se přihlásili do letošních kvalifikací na US Open. Na Shinnecock Hills si jich zahraje pouze 156.

27 – vítězů majorů figuruje v letošním ročníku US Open. To znamená, že 17 procent startovního pole už má v kapse nějaký titul z majoru.

7740 – yardů měří letos hřiště v Shinnecock Hills, což je sice nejvíc ze všech ročníků odehraných na tomto hřišti, ale v historii US Open se neřadí ani mezi desítku nejdelších hřišť.

5 – golfistů bude hrát na Shinnecock Hills už potřetí: Kenny Perry, Ernie Els, Steve Stricker, Phil Mickelson a Tiger Woods.

1 – jeden jediný golfista, který odehrál minimálně čtyři z posledních pěti US Open, dokázal stlačit své celkové skóre pod par. Je jím Koepka se skóre -8, ale výrazně mu k tomu pomohlo jeho vítězné skóre z loňska z Erin Hills, kde vyhrál se skóre -16.

40 – yardů by měla přibližná šířka fairwayí pro 118. US Open. Před čtrnácti roky ale byly fairwaye ještě užší – pouhých 26 yardů. Při normálním provozu mají šířka kolem 65 yardů.

(Visited 169 times, 1 visits today)