Challenge Tour slaví třicátiny. Co vše už zažila „druhá liga“?

Challenge Tour slaví třicátiny. Co vše už zažila „druhá liga“?

Zdroj: www.europeantour.com

Už tři desetiletí má za sebou Challenge Tour, druhá evropská golfová liga. Během těch třiceti let prošli jejími turnaji stovky hráčů a pro řadu z nich to byla přestupní stanice do vyšších, leckdy úplně nejvyšších pater golfové scény. Na Challenge Tour hráli i pozdější vítězové majorů, turnajů PGA a European Tour. Pojďme si těch 30 let projít v číslech…

1989 – je rok, v němž se odehrál úplně první turnaj Challenge Tour. Byl jím v březnu Open dei Tessali v Itálii.

2 – tituly na Challenge Tour získal Neal Briggs, který vyhrál premiérový podnik v roce 1989 Open dei Tessali. Ve stejném roce se stal i celkovou jedničkou celé série.

41 – turnajů se odehrálo v premiérové sezoně Challenge Tour. Série ale zavítala pouze do osmi zemí: Finska, Itálie, Francie, Skotska, Švédska, Anglie, Švýcarska a Německa.

1 – jediný hráč, který prošel Challenge Tour, byl jmenován kapitánem týmu Evropy v Ryder Cupu. Je jím Thomas Bjorn a povede evropský výběr v letošním duelu proti USA ve Francii.

1 – jediný hráč, který prošel Challenge Tour, se později stal světovou jedničkou. Tím hráčem je Martin Kaymer.

8 – titulů na některém z majorů získali hráči, kteří prošli druhou evropskou golfovou ligou.

7 – bývalých hráčů Challenge Tour se podělilo o oněch 8 titulů z majorů: Michael Campbell (US Open 2005), Trevor Immelman (Masters 2008), Louis Oosthuizen (The Open 2010), Justin Rose (US Open 2013), Henrik Stenson (The Open 2016), Brooks Koepka (US OPEN 2017 a dvakrát Martin Kaymer (PGA Championship 2010 a US Open 2014).

432 – turnajů celkem na European Tour vyhráli bývalí hráči Challenge Tour.

8 – turnajů na Challenge Tour vyhrál Angličan Iain Pyman, nejvíc v celé historii série. První titul získal Pyman na BMW Russian Open v roce 1999 a poslední na Tusker Kenya Open v roce 2008.

5 – titulů během jediné sezony Challenge Tour dokázal vyhrát pouze jediný hráč: Angličan Warren Bennett v sezoně 1998.

284 – turnajů na Challenge Tour odehrál další Angličan Paul Dwyer mezi lety 1999 až 2015. Žádný jiný hráč tolik startů nenasbíral.

17 – let je věk nejmladšího vítěze v historii Challenge Tour. Stal se jím Němec Dominic Foos a při jeho triumfu na Gant Open v roce 2015 mu bylo teprve 17 let a 347 dní.

46 – let je naopak věk nejstaršího vítěze na Challenge Tour. Je jím Španěl Antonio Garrida, který v roce 1990 vyhrál ve 46 letech a 49 dnech.

13 – golfistů vyhrálo turnaj hned při svém premiérovém startu na Challenge Tour. A jsou mezi nimi např. i pozdější vítězi majorů Trevor Immelman a Martin Kaymer.

29 – ran pod par po čtyřech kolech je dosud nejnižším skóre na Challenge Tour. Dosáhli ho hned dva hráči – Thomas Detry na Bridgestone Challenge 2016 a Ivó Giner na Terme Euganee Open 2003.

12 – ran je největší náskok vítěze před zbytkem startovního pole. Právě o tolik ran vyhrál Thomas Detry v roce 2016 na Bridgestone Challenge.

57 – % byla neuvěřitelná úspěšnost Kristoffera Broberga na Challenge Tour. Tenhle Švéd v sezoně 2012 proměnil ve vítězství čtyři ze svých sedmi startů v sérii a na dalších turnajích neskončil hůř než dělený devátý. Jeho průměrné skóre bylo 67,59 rány a i to je rekord Challenge Tour.

13 – let je věk nejmladšího hráče, který kdy prošel cutem na Challenge Tour. Stal se jím čínský amatér Li Linqiang na Hainan Open v roce 2017 a bylo mu přesně 13 let a 345 dní.

(Visited 2 times, 1 visits today)