5 tyrolských ledovců: Slunečné lyžování a to nejlepší na konec

5 tyrolských ledovců: Slunečné lyžování a to nejlepší na konec

Foto: Andre Schönherr

Kdy je nejlepší doba na lyžování? Když se na obloze objeví jarní slunce. A kde je pro to ideální místo? Na pěti tyrolských ledovcích. Protože i když se jinde lyžařská sezóna chýlí ke konci, zde si můžete užívat skvělou zábavu na sněhu až do května – a na ledovci Hintertux dokonce i déle. Jaro na ledovci je opravdovou nutností pro všechny milovníky sněhu, kteří si chtějí užít kvalitní sjezdovky a spoustu parádních akcí.

Hotspoty pro freeridery

Pět tyrolských ledovců se stalo nefalšovaným domovem freeriderů. Například na severní stěně 3 159 metrů vysokého Mittagskogelu se už od roku 2013 konají Pitztal Wild Face, světové kvalifikační závody Freeride World Tour. Jejich závěrečná trasa přes 1 500 výškových metrů však není jediným atraktivním sjezdem v Pitztalu: touto oblastí vede mnoho tratí, od švýcarského sjezdu u lanovky Mittelbergbahn až po široké svahy a strmé žlaby přímo u sjezdovky na Hinterer Brunnenkogel. Tajným tipem pro milovníky freeridu je také Kaunertalský ledovec s 36 kilometry rozmanitých sjezdů. Oblíbená je především varianta z Nörderbergu dolů do Fernergriesu a z Langtaufersu do Jižního Tyrolska/Itálie. Jednou z top freeridových oblastí v zemi je i Stubaiský ledovec. V Powder Departmentu na vás čeká třináct vzrušujících sjezdů ve volném, nezajištěném terénu. A zapomenout nesmíme ani na Sölden. Zde na začátečníky i zkušené freeridery čekají perfektní sjezdy v prašanu na více než 70 kilometrech mimo sjezdovky.

Každý, kdo si chce užít svobodu freeridingu, by si měl být vědom i jeho rizik. Proto jsou nutné velmi dobré znalosti týkající se pohybu ve volném terénu. Nejdůležitější pravidla pro freeridery zní: nikdy se nevydávat do terénu sami, před sjezdem zkontrolovat zprávu o lavinové situaci a informovat se o vývoji počasí. Veškeré informace o aktuální lavinové situaci najdete na www.avalanche.report.

Jak dlouho trvá sezóna

 • Sölden – do 7. května
 • Pitztalský ledovec – do 7. května
 • Hintertuxský ledovec – otevřeno celoročně
 • Stubaiský ledovec – do 21. května
 • Kaunertalský ledovec – do 29. května

Cool jarní event na ledovci

Electric Mountain Festival 2023 v Söldenu přináší nejslavnější DJe v oblasti elektronické taneční hudby. Od 10. do 14. dubna se představí například Tujamo, Oliver Heldens nebo Julian Jordan.

Termíny dalších akcí

 • 17.–19. března: Pitztal Wild Face/Freeride World Qualifier
 • 18.–19. března: Kaunertal Freeride Days
 • Až do 22. března každou středu večer: Elements by Night v Söldenu
 • 31. března: Hintertuxer Gletscher Open Air
 • 29.–30. dubna: Zillertal Välley Rälley, Hintertux

Snowparky otevírají v dubnu

Fanouškům freestylu doporučujeme navštívit Betterpark Hintertux, který je v provozu od 15. dubna do poloviny června a je nejvýše položenou a sněhově nejjistější freestylovou oblastí v Rakousku. Najdete zde vše, co potřebujete pro dokonalé skoky, a těšit se můžete i na obměny jib setupu. Neméně stylová zábava na vás čeká od 15. dubna v rámci tradiční Jarní klasiky ve Snowparku Kaunertal.

 • Duben a květen 2023: Spring Sessions ve Snowparku Stubai Zoo
 • Od 15. dubna: Jarní klasika ve Snowparku Kaunertal
 • Od 15. dubna: Betterpark Hintertux – jumpy, jib & halfpipe

Jarní atrakce pro rodiny

Na pěti tyrolských ledovcích se na sjezdovkách i mimo ně stále něco děje. Například na Hintertuxském ledovci se koná hledání velikonočních vajíček ve sněhu. Děti musí najít barevná velikonoční vajíčka a odpovědět na hádanky, za což je čeká sladká odměna. Pokud si chcete vyzkoušet jízdu na sněžné rolbě s výkonem 600 koní, neváhejte a vydejte se do testovacího areálu v nadmořské výšce 3 250 metrů, kde se můžete ve vybraných dnech pod vedením instruktora zdarma projet na sněžné rolbě.

Ten, kdo chce svým dětem předat lásku k zimním sportům, by se měl připojit k BIG Family na Stubaiském ledovci. Zde si mohou všichni od těch nejmenších až po teenagery vyzkoušet kompletní nabídku lyžařských aktivit, včetně slalomu BIG Family, akčních dnů BIG Family, boardercrossu a Fun Slope. Více informací na: ledovce.tirol.at.

Stubaier Gletscher
Foto: Andre Schönherr
Bergbahnen Sölden
Foto: Bergbahnen Sölden
Stubaier Gletscher
Foto: Andre Schönherr
Hintertuxer Gletscher
Foto: Archiv
Kaunertaler Gletscher
Foto: Archiv
Pitztaler Gletscher
Foto: Roland Haschka
Kaunertaler Gletscher
Foto: Domi Tauber
Betterpark
Foto: becknaphoto
Electric Mountain Festival
Foto: Rudi Wyhlidal
navigate_before
navigate_next
(Visited 205 times, 1 visits today)