Ahrntal: Za krásami tak trochu skrytého údolí

Ahrntal: Za krásami tak trochu skrytého údolí

Foto: Filippo Galuzzi

Val Gardena, Val Pustertal, Val Venosta… ano, ty znáte. Ty tvoří páteřní dálnice v Jižním Tyrolsku, nejsevernější italské provincii. Oč možná nenápadnější, o to jistě zajímavější krásy ukrývá Ahrnské údolí, Ahrntal/Valle Aurina, zakouslé do jižních slunečních svahů Zillertalských Alp.

Nejprve dojedete ke Kronplatzu a Brunecku/Brunicu (ať už z Čech spíše od Brenneru, anebo z Moravy přes Rakousko okolo Tre Cime) a odtud se vydáte na sever, jen pár kilometrů… nebo až tam, kde končí všechny silnice. Údolí a okolní svahy zabírají rozlohu 630 km2, část pokrývá národní park Rieserferner-Ahrn/Vedrette di Ries-Aurina a obklopuje ho více než osmdesát třítisícových vrcholů. Srdcem je městečko Sand in Taufers/Campo Tures s půvabným hradem, tyčícím se přímo na jeho střechách.

Skiworld

Hlavním zimním magnetem jsou samozřejmě lyžařské areny. Skiworld Ahrntal tvoří dva větší areály Speikboden a Klausberg, k tomu dva menší městské vleky ve Weissenbachu a Rein in Taufers. Celkem 74 kilometrů sjezdovek a 21 lanovek a vleků na jeden skipas. Ten není součástí Dolomiti Superski a před Vánoci anebo v březnu nabízí nejlepší cenové parametry v celém Jižním Tyrolsku. Denní skipas tu stojí v plné sezoně 49,50 až 56 eur pro dospělého, od 34,50 do 36 eur pro dítě od osmi let, ty menší jezdí zdarma.

Speikboden až překvapí pestrou skladbou sjezdovek od černých stěn s výhledy nahoře přes hravé snowparkové hřiště s měřenými úseky nebo členité červené pisty, až po táhlé pohodové modré sjezdy až do údolí. Na Klausbergu najdete užší a strmější kopec včetně Hexenschussu, jehož název mluví za všechno. Nebývá tu přeplněno jako někdy na nedalekém Kronplatzu, a proto sem často jezdí za ukrytým tréninkem i špičkoví závodníci. Ale i tady mají zábavný snowpark. Objevování všech pasáží vám pár dní zabere a jistě si je užijete.

Letos mají ve Speikbodenu novou první osmisedačku, která zvládne na vyhřívaných a dětem přizpůsobených místech přepravit až 3400 osob za hodinu. Každý čtvrtek se tu koná Ski and Cheese, vedle lyžování můžete ochutnávat přímo na sjezdovce sýrové lahůdky od sommelierů. Nahoře na Kristallalmu na Klausbergu lze objednat ještě před první jízdou snídani s výhledy a vycházející slunce. Naopak po lyžovačce se tu vždy v úterý vydejte na sáňkovačku za umělého osvětlení, jezdí se až do deseti!

Sami po loukách na běžkách nebo do kopců na skialpech

Všestranní milovníci hor jistě rádi využijí i delší běžkařské okruhy s panoramatickými výhledy. V Rein in Taufers mají připraveno patnáct kilometrů tratí a teď čerstvě i biatlonovou střelnici. V Mühlwadu/Selva dei Molini/ Lappachu/Lappago čeká šestnáct kilometrů, ve Weissenbachu/Rio Bianco deset kilometrů a v Kasernu/Casere dalších patnáct kilometrů. Běžecké tratě jsou součástí sítě Dolomiti Nordicski, obsahující 1300 vždy perfektně připravených kilometrů. Nezapomeňte, tady je zvykem za vstup do stopy platit, a sice deset eur na den.

Ahrntal je také vyhlášeným regionem pro skialpinisty, vždyť sníh tu vydrží často až do začátku června. Nejznámější vrcholy jsou Schwarzenstein/Sasso Nero, Größer Löffler/Monte Lovello a Keilbachspitze/Punta di Conio. Z široké mapy tras si jistě vyberete, vybavení můžete zapůjčit na místě. A když budete chtít vyrazit za něčím opravdu speciálním, najměte si průvodce, znalce zdejších krás. Působí tu třeba i legendární alpinista Hans Kammerlander.

Pro poklidnější výlet třeba zrovna tady je ten pravý čas poprvé vyzkoušet i sněžnice, co vy na to? Nadčasová výzva The Big 8 Challenge nabízí objevit osm pozoruhodných míst v regionu nejen na lyžích.

Kde bydlet

S výběrem ubytování neuděláte chybu, záleží jen na rozpočtu a preferenci místa. Nabízíme pár tipů na místa opravdu výjimečná. Nový hotel Stoana v St. Jakob/San Giacomo láká do osmnácti minibytů se službami na míru včetně parádního wellness. Biohotel Bühelwirt tamtéž vyrostl v domě starém více než sto let s moderním minimalistickým architektonickým rukopisem, a tak znovu nabil genius loci. Zato exkluzívní Aurina Private Lodges v Kleinwieserdorfu vykvetly na sluneční terase s výhledem na třítisícové vrcholy. Podobně jak apartmánech v tradičním statku My Loisl v Luttach/Luttago nebo novém Koasa hof přímo ve Speikbodenu.

V rustikálním Ovina hausu s bohatě vybavenou knihovnou v Sand in Taufers/Campo Tures se o vás báječně postarají dvojčata Fiona a Olivia. A také v Hochgruberhofu v Mühlwaldu/Selva dei Molini vás zahrne péčí celá rodina, jistě ochutnáte i její domácí sýry. A pokud hledáte skutečně nezapomenutelný nocleh, zabukujte si iglú na horní stanici lanovky ve Speikbodenu. A když si budete chtít vyrazit za dobrým jídlem a pitím, určitě nevynechte Herbal restaurant Arcana v hotelu Moosmair v Sand in Taufers. Zdejší hovězí v senné lázni je vyhlášené, stejně tak rizoto z horské borovice nebo tiramisu ze smrkových klíčků. Rezervace nutná! Anebo bar Stochas v Bruggenu/Klausbergu. Tam už můžete na snídani, ale i večeři se suši a DJ´s.

hory
Foto: Speikboden
hory
Foto: Speikboden
hory
Foto: Filippo Galuzzi
hory
Foto: Filippo Galuzzi
hory
Foto: Hotel Stoana
hory
Foto: Hotel Stoana
hory
Foto: Hotel Stoana
hory
Foto: Klausberg Ski
hory
Foto: Speikboden
navigate_before
navigate_next

Autor: Tomáš Nohejl

(Visited 90 times, 1 visits today)